Najtraženije knjige u godini na izmaku: Noviji naslovi mamili korisnike NUB RS

December 20, 2021, 7:30 am

Knjige “Razgovor s prijateljima” Sali Runi, “Šala” Domenika Starnonea i “12 pravila za život” Džordana Pitersona našle su se na listi najtraženijih knjiga od strane čitalaca ove godine, prema podacima Informativno-pozajmnog odjeljenja Gradske jedinice Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske (NUB RS).

Među knjigama koje su čitaoci najviše tražili u godini na izmaku su i “Gledanje u sunce” i “Svakim danom sve bliže” Irvina Jaloma, “Uznemireni ljudi” Fredrika Bakmana, “Pustoš” Arnea Dala, “Francuski roman” Frederika Begbede, “Sapijens” pisca Juvala Noe Hararija, te “21 lekcija za 21. vek”, kao i “Homo deus” istog spisatelja.

Čitale su se i “Ljubav” i “Čast” Elif Šafak, “Lažljivi život odraslih” Elene Ferante, “Ljubavno pismo” Lusinde Rajli i “Dina” Frenka Herberta.

Aleksandra Rendić, viša bibliotekarka u NUB RS, naglasila je za naš list da su korisnici NUB RS tokom 2021. godine bili aktivni u čitanju i podizanju knjiga, a tome su uveliko doprinijeli pandemija virusa korona i vrijeme u kojem smo se svi više povukli u vlastite domove, što nam je svima dalo više vremena da se posvetimo knjizi i čitanju.

“Što se žanrova tiče, čitane su sve knjige podjednako. Sve to ovisi o korisnicima biblioteke i onome šta njima žanrovski više odgovara i šta više vole. Nabavka novih knjiga je bila kontinuirana i ono što možemo sa sigurnošću reći je da su se više tražili noviji naslovi, bilo kojeg žanra. Da li su to bili istorijski trileri, drame, nagrađivani autori, knjige obavezne školske lektire, popularna psihologija, knjige o razvoju i napretku civilizacije, ljubavni romani ili bilo koje djelo klasične književnosti, ovisilo je prije svega od želja naših čitalaca”, rekla je Rendićeva.

Kako kaže, kraj godine nam je sve bliži, utisci proteklog rada se sumiraju, a krajnji rezultat je da su u NUB RS zadovoljni brojem korisnika koji su im i ove godine poklonili povjerenje.

“Ono na šta smo naročito ponosni su čitaoci koji su ove godine prvi put postali članovi naše biblioteke, a to je većinom mlađa populacija. Taj broj je iz godine u godinu sve veći, što nam je pokazatelj da su naši čitaoci prepoznali biblioteku kao mjesto gdje su uvijek dobrodošli. Mjesto odakle mogu kući da ponesu ‘hranu za um i dušu'”, izjavila je Rendićeva.

Od romana za mlade koji su se ove godine najviše čitali (osim obavezne školske lektire) mogu da izdvoje autore poput Sare Mas i njene knjige “Stakleni presto”, Kristi Doerti i knjigu “Noćna škola”,  te Holi Smejl i knjigu “Štreberka”. Ipak, ono što je bibliotekarima posebno drago kada se osvrnu na mjesece iza nas, jeste činjenica da su tražene i čitane knjige srpske književnosti.

“Možemo izdvojiti neke od autora koji su ove godine našim korisnicima bili izuzetno interesantni. Dejan Tiago Stanković i njegova knjiga ‘Zamalek’, zatim Slobodan Vladušić: ‘Omama’, Đorđe Lebović ‘Semper idem’, Mirjana Bobić Mojsilović ‘Majke mi, bajka’, Đorđe Bajić ‘Smrt u ružičastom’, Branislav Janković ‘Zidanje ambisa’, Svetislav Basara ‘Kontraendorfin’,  Jelena Bačić Alimpić ‘Nisam kriva’, te  Vlada Arsić ‘14:14'”, pojasnila je Rendićeva za “Nezavisne”.

Što se tiče banjalučkih pisaca, i dalje su čitane knjige Tanje Stupar Trifunović “Otkako sam kupila labuda” i “Satovi u majčinoj sobi”, kao i roman Lane Bastašić “Uhvati zeca”.

Nažalost, što se tiče dobitnika Nobelove nagrade za književnost za 2021. godinu Abdulrazaka Gurne i njegovih djela, NUB RS ne posjeduje niti jedan njegov naslov iz razloga što još ne postoje njegove knjige prevedene na srpski jezik.

“Pretražujući kataloge ostalih biblioteka iz okruženja, vidjela sam da je i kod njih situacija identična. Postoje starija izdanja ovog autora, ali samo na engleskom jeziku”, zaključila je Rendićeva.

Izvor: Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *