Nadležni ne smiju ostati gluvi na prasak petardi

December 29, 2021, 7:12 am

Najavljena inicijativa za izmjenu Zakona o prometu eksplozivnih materija i zapaljivih tečnosti i gasova, odnosno zabrana upotrebe petardi ili uvođenje većih kazni, i dalje će ostati samo slovo na papiru, tako da ni ovi praznici neće proći u miru bez upotrebe pirotehničkih sredstava.

Neven Stanić iz Ujedinjene Srpske kazao je za “Nezavisne novine” da su oni u januaru uputili inicijativu prema Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske.

“Mi smo uputili inicijativu prema nadležnom ministarstvu i dobili smo od njih dopis da će oni to uvrstiti u skupštinsku proceduru za izmjenu svih tihpropisa da bi se to moglo regulisati”, rekao je Stanić.

On je kazao da trenutno nema više informacija te je istakao da su i iz Ministarstva saglasni sa njihovom inicijativom, ali da u dopisu nisu naveli precizne datume kada bi inicijativa mogla biti i realizovana.

Iz MUP-a RS potvrdili su za “Nezavisne novine” da će inicijativa Ujedinjene Srpske za izmjenu Zakona o prometu eksplozivnih materija i zapaljivih tečnosti i gasova biti uzeta u razmatranje prilikom izrade novih zakonskih rješenja koja uređuju ovu oblast.

Psiholog Sonja Stančić istakla je ranije za “Nezavisne novine” da upotreba petardi utiče na djecu i osobe s poteškoćama, ali i na starije ljude, srčane bolesnike, dojilje i trudnice.

Petarde, pirotehnička sredstva, oružje i sve ostalo izazivaju jake praskave zvukove koji su iznenadni i iznad su normalnog slušnog iskustva te su uznemirujući i izazivaju stanje strepnje, straha, anksioznosti koje se manifestuje drhtavicom, plačem, grčanjem tijela, skrivanjem, bijegom u neki zaštićeni dio prostorije i slično. Kod osjetljivih grupa kod kojih je organizam fiziološki, ali i emocionalno napregnut, ovakvi zvukovi dovode do disbalansa koji je trenutačan i može da izazove ozbiljne posljedice po fiziološko, ali i emocionalno funkcionisanje osobe do te mjere da se generalizuje i napravi trajnu štetu tokom života”, rekla je Stančićeva.

Podsjetimo, MUP RS i ove godine sprovodi akciju pod nazivom “Petarde nisu igračke”, koja je započela 15. decembra ove godine i trajaće sve do 15. januara 2022. godine.

Oni su istakli da igre petardama i drugim pirotehničkim sredstvima nisu bezazlene i da nestručno rukovanje može ostaviti trajne posljedice.

“Prošle godine je u ‘igrama petardama’ povrijeđeno petoro djece, od čega je jedno dijete na području Policijske uprave Bijeljina zadobilo teške tjelesne povrede.

Prilikom aktiviranja vatrometa, jedno punoljetno lice na području PU Istočno Sarajevo zadobilo je teške tjelesne povrede u predjelu očiju”, naveli su.

Kako su kazali u Ministarstvu, pirotehnički proizvodi poput malih vatrometa, petardi, rimskih svjećica i drugih, mogu se prodavati u maloprodaji samo licima starijim od 18 godina, dok pirotehničke proizvode za zabavu mogu koristiti i lica starija od 16 godina, ali pod nadzorom roditelja, odnosno staratelja. Iz Ministarstva napominju da će sva nezakonita upotreba pirotehnike i vatrenog oružja biti sankcionisana u skladu sa zakonom.

Prema aktuelnom zakonu, ko upotrijebi pirotehnička sredstva na mjestima i na način kojim izaziva uznemirenost građana biće kažnjen novčanom kaznom od 300 KM do 900 KM.

(Nezavisne novine)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *