Nacionalni front predlaže rezoluciju o ratnim događajima u Podrinju

June 17, 2015, 4:25 pm

U tom cilju juče je sačinjen Prijedlog rezolucije Evropskog parlamenta o Srebrenici, čiji je predlagač poslanik Nacionalnog fronta Aimer Šoprad, saopštila je politička organizacija Treća Srbija iz Beograda.

U prijedlogu rezolucije, navodi se da je od 1992. do 1993. godine 39 srpskih sela u blizini Srebrenice uništeno, a njihovi stanovnici masakrirani i deportovani.

U dokumentu se ističe da je 16. jula 1995. godine Vojska Republike Srpske otvorila koridor da bi omogućila prolazak kolone bošnjačkih vojnika i civila, od Srebrenice do Tuzle, i to poslije pada Srebrenice.

U tekstu se navodi da slučaju Srebrenice, ne postoji nijedan formalan dokaz o postojanju plana za masovnu egzekuciju na osnovu etničkog porijekla, kao što je u februaru 2001. godine priznao Žan-Rene Ruez, koji je bio nadležan za istraživanje u Srebrenici, pred istražnom komisijom Narodne skupštine Francuske.

Napominje se i da, prema haškim kriterijumima, ne postoji nijedan čvrst element koji bi omogućio optuživanje Srba u BiH ili srpskog naroda uopšte za genocid u Srebrenici.

U Prijedlogu rezolucije naglašava se da je rat u BiH bio sukob za koji je odgovornost obostrana, i da optuživanje samo jedne strane za genocid ne bi dovelo do stvarnog pomirenja i trajnog mira, te nalaže predsjedniku Evropskog parlamenta da prenese ovu rezoluciju predsjedniku Evropskog savjeta, Savjetu i Komisiji.

U saopštenju se pozivaju državni vrh Srbije i sve suverenističke snage u Srbiji i u svim državama gdje djeluju suverenisti, da podrže Prijedlog deklaracije, a time i istinu i dijalog, kako bi se zajednički odbranile činjenice o stradanju srpskog naroda, pritom ne umanjujući patnje nanesene drugim narodima.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *