Na Brdu kod Kranja susret političara iz BiH i stranih ambasadora

November 1, 2018, 7:38 am

Ambasade Velike Britanije i Njemačke okupile su političare iz BiH na Brdu kod Kranja u Sloveniji kako bi analizirali dosadašnje domete Reformske agende i odredili nacrt buduće koju bi trebalo da definiše i sprovede nova vlast u BiH.

Kako za Srpsakinfo otkrivaju pojedini učesnici dvodnevnog sastanka, predstavnici stranih ambasada nisu nametali bilo kakva rešenja niti „sugerisali“ ko bi sa kim trebalo u vlast.

Jedino je naglašeno da je za sprovođenje reformi potrebna politička stabilnost i da bi o tome trebalo da vode računa prilikom formiranja buduće vlasti.

– Nakon kratke analize aktuelne Reformske agende konstatovano je da je Republika Srpska dosta toga uradila, dok takav slučaj nije baš sa Federacijom BiH. Prioritetne reforme za naredni period su obezbjeđivanje vladavine prava, i ona je na prvom mjestu, zatim fiskalna politika i stabilnost javnih preduzeća. Dosta diskusije je bilo oko privatizacije, odnosno postavljeno je pitanje kako neke firme, posebno u Federaciji, još nisu privatizovane i oko toga se dosta diskutovalo. Među prioritetima je reforma obrazovanja i poboljšanje njegovog kvaliteta i to vertikalno – od vrtića do visokog obrazovanja. Predstavnici stranih ambasada su rekli da su tu da pomognu i da će pružiti tehničku pomoć, ali da je taj dokument reformi naše vlasništvo i da ga mi moramo definisati i usvojiti – kaže šef Resora za međunarodnu saradnju DNS-a Jovo Ateljević.

Koordinaciono tijelo

On otkriva da su politički predstavnici iz Federacije BiH pokušavali da pomalo „vuku na svoju stranu“ u smislu da za sprovođenje Reformske agende nije potrebno nikakvo koordinaciono tijelo, odnosno da se praktično eliminiše mehanizam koordinacije.

– Međutim, rekao sam da trebamo da poštujemo Dejtonski sporazum i da sva tri naroda i manjine imaju ravnopravno učešće u svemu, te da bi se to sve stvorilo treba da postoji mehanizam koji će to koordinisati. Ipak, kolege iz Federacije su negodovale šta će nam još jedno tijelo, ali nikakav zvaničan stav u tom pogledu nije usvojen – rekao je Ateljević.

Potvrdio je i da je dogovoreno da se nova Reformska agenda donese 100 dana od momenta formiranja vlasti u BiH, zbog čega je veoma teško definisati kada će to i desiti, jer je poznato da se vlast u BiH posle izbora na pojedinim nivoima formira i po nekoliko mjeseci.

Bez finalnih rješenja

I predsjednik ekonomsko-socijalnog saveta u SDS Slaviša Raković potvrdio je da tokom dvodnevnog sastanka u Sloveniji nije bilo nametanja bilo kakvih rješenja i da se o svim aspektima reformi razgovaralo veoma konstruktivno.

– Nikakva finalna rješenja nisu donesena, a kao rezultat ovog sastanka biće sačinjen nacrt budućih reformi i traženje što šireg konsenzusa za njihovo sprovođenje. Razgovarano je o svim aspektima poreskih reformi, rasterećenja rada, reforme obrazovanja i zdravstva, kao i o vladavini prava i borbi protiv korupcije. Što se tiče sadašnje Reformske agende, najveće razočarenje je izneseno o tajmingu realizacije, odnosno konstatovano je da je mnogo toga trebalo da se realizuje korak po korak, a ne po hitnom postupku, kao što je bio slučaj sa Zakonom o radu, gdje su neke stvari lomljene preko koljena. S druge strane, ima i mnogo stvari koje se jako sporo sprovode zbog različite situacije u oba entiteta, koji nisu koordinisano i paralelno išli u reforme – ističe Raković.

Učesnici

Sastanku u Sloveniji, osim predstavnika većine političkih partija u BiH i njemačke i britanske ambasade, prisustvovali su i predstavnici ambasada Italije, Francuske, kao i Svjetske banke, MMF i Evropske banke za obnovu i razvoj. Učesnicima se video linkom obratila i američka ambasadorka Morin Kormak.

– Izrečeno je dosta dobrih ideja za konkretan rad vlada u budućem periodu. Ocijenjeno je da su reforme naše pravo i vlasništvo naše zemlje, te istaknuto opredjeljenje da vlast i opozicija zajedno rade na zajedničkoj politici – izjavio je Senad Šepić iz Nezavisnog bloka.

Srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *