Ministarstvo pravde o inicijativi novinara iz Srpske

April 13, 2019, 6:34 am

Ministarstvo pravde Republike Srpske razmotriće mogućnost obezbjeđenja statusa službenog lica novinara u obavljanju njihovog posla, ali za sada je rano govoriti da li će se ta odredba naći u nacrtu Krivičnog zakonika Srpske, koji je u pripremi.

Kazali su ovo za Srpskainfo u Ministarstvu pravde Republike Srpske, odgovarajućii na pitanje da li novinari u Srpskoj mogu uskoro očekivati da se napad na njih kvalifikuje kao napad na službeno lice, što su ovih dana izdejstvovale njihove kolege u Federaciji.

U Ministarstvu pravde RS ističu da je novinarski posao važan za svaku zajednicu, pa i za Srpsku, te poručuju da podržavaju sve aktivnosti koje se odnose na zaštitu novinarske profesije, poštovanje prava na slobodu govora, slobodu medija i medijskog izražavanja.

– U toku ovog mjeseca članovi radne grupe, koju je formiralo ovo ministarstvo, će se sastati i analizirati dosadašnje inicijative koje su upućene u pogledu izmjena Krivičnog zakonika Srpske, čije je usvajanje predviđeno u drugom kvartalu ove godine – podsjećaju iz Ministarstva pravde Republike Srpske.

Dodaju da će, shodno tome, to Ministarstvo, u konkretnom slučaju, sa posebnom pažnjom razmatrati stav radne grupe koja je radila na izradi novog KZ RS, a koja je u proteklom mjesecu imala zadatak da sagleda sva rješenja u primjeni zakonika.

Odgovarajući na pitanje zašto nije prihvaćena ranija inicijativa Kluba novinara Banjaluka, koje je prilikom prošle izmjene KZ RS, tražilo da se napad na novinare kvalifikuje kao napad na službeno lice, iz ovog ministarstva navode da je radna grupa, koja je bila sastavljena od istaknutnih pravnih stručnjaka, bila mišljenja kako je to nepotrebno.

– Prilikom koncipiranja novog KZ RS, koji je stupio na snagu 18. jula 2017. godine, Klub novinara Banjaluka, odnosno Udruženje BH novinari, dostavio je ovom ministarstvu, inicijativu, da se uvede novo krivično djelo napad na novinara u vršenju novinarskog poziva. Tokom analize neophodnosti uvrštavanja ove kategorije krivičnog djela, razmatrana su i iskustava zemalja u regionu, na osnovu čega je zaključeno da Krivični zakonik ne tretira pojedinačno takvo krivično djelo, ali ga obuhvata u drugim kategorijama – navode u ovom ministarstvu. Dodali su da KZ RS, između ostalog, propisuje i krivična djela tjelesne povrede, teške tjelesne povrede, kao i ugrožavanje sigurnosti, a gdje se na jednak način tretiraju i štite od napada sve građane kao i profesije.

I dok novinari u Srpskoj čekaju da li će se njihova inicijativa napokon naći u parlamentarnoj proceduri, njihove kolege u Federaciji su imali više sreće pa je prije dva dana Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio inicijativu da se napadi na novinare tretiraju kao napadi na službena lica.

Bićemo zaštićeniji

Sarajevski novinar Dragan Pavlović, koji prati rubriku crna hronika, kazao je za Srpskainfo da je sretan što je njihova inicijativa napokon prihvaćena u parlamentu i što će ubuduće novinari u tom entitetu biti zaštićeniji nego što je to bio slučaj do sada.

– To je najviše pozitivno za nas koji radimo crnu hroniku, jer smo skoro svakodnevno u situaciji da nas neko bije, vrijeđa i tjera. Isto važi i za ostale novinare, posebno one koji prate politiku, jer će političari dobro razmisliti prije nego napadnu novinara – smatra Pavlović.

Srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *