Milan Borjan i Kanada idu na mundijal poslije 36 godina

March 28, 2022, 6:39 am

Fudbalska reprezentacija Kanade dominantnom i ubjedljivom igrom kroz kvalifikacije u KONKAKAF zoni, izborila je plasman na Svjetsko prvenstvo u Kataru.

Prvi put od Svjetskog prvenstva u Meksiku 1986. godine, reprezentacija čiju mrežu brani kapiten Crvene zvezde Milan Borjan, će zauzeti mjesto na smotri najboljih timova na svijetu.

Kanađani su djelovali impresivno tokom čitavih kvalifikacija, na putu do Katara postigli su čak 54 gola i za sobom ostavili selekcije poput SAD i Meksika. Selekcija Džona Herdmana je do te cifre stigla u tri faze kvalifikacija. U prvoj je imala četiri pobjede i gol-razliku 27:1, te je prva bila u konkurenciji Surinama, Bermuda, Arube i Kajmanskih Ostrva. U drugoj su u dvomeču eliminisali Haiti ukupnim rezultatom 4:0, dok su u trećoj imali osam pobeda, četiri remija i svega poraz u konkurenciji znatno jačih protivnika, uz gol-razliku 23:6.

Kanada je po velikoj hladnoći i “minus četiri” ovjerila plasman pobedom nad Jamajkom 4:0 (2:0), u meču 13. kola kvalifikacija. Do osme pobjede, put su “pokazali” Kajl Larin i Tejdžon Bjukoenon, koji su golove postigli u prvom poluvremenu, u 13, odnosno 44. minutu. U finišu je Kanada stigla do još dva gola, Džunior Hojlet je bio strelac u 82. minutu, da bi autogol Adrijana Marijape u 89, bio poslednji pogodak na ovom duelu.

Kapiten Crvene zvezde Milan Borjan ponovo je sačuvao svoju mrežu, a veliko slavlje navijača je bilo spremno i prije utakmice, pošto je veliki broj navijača dočekao autobus u kom su bili Zvezdin kapiten i ostali igrači, te je u špaliru naroda milio do stadiona gdje se očekivao završni čin i formalnost sa Jamajkom.

Fudbaleri nisu iznevjerili, bez većih problema su porazili protivnika i overili vizu za Katar, koju je prije njih obezbijedilo 19 selekcija: Nemačka, Danska, Brazil, Francuska, Belgija, Hrvatska, Španija, Srbija, Engleska, Švajcarska, Holandija, Argentina, Iran, Južna Koreja, Japan, Saudijska Arabija, Ekvador, Urugvaj, i domaćin Katar.

Selekcija Kanade za tri dana odigraće meč protiv Paname na gostovanju, koji neće imati rezultatski značaj.