Mihajilica: Štetna suspenzija referenduma o Sudu i Tužilaštvu

September 21, 2017, 11:36 am

On je podsjetio da se odluka o referendumu o Sudu i Tužilaštvu donosila i 2011. godine u Narodnoj skupštini, nakon čega je stavljena van snage, pod izgovorom da je na to uticala tadašnji predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton, te da će sve biti riješeno kroz Strukturalni dijalog o reformi pravosuđa u BiH.

“To je bila obmana na koju je Milorad Dodik pristao znajući da od tog neće biti ništa. Vlast je politički profitirala od toga na izborima”, rekao je Mihajilica i naveo da će ovakva odluka ojačati poljuljani autoritet Suda i Tužilaštva, koji rade loše.

On kaže da najnovije povlačenje odluke o referendumu urađeno “u prećutnom dogovoru sa zapadnim političkim faktorima s kojima aktuelna vlast u Srpskoj cijelo vrijeme sarađuje”, a sada od tih istih strahuje, plašeći se pritisaka.

Mihajilica je pozvao sve ljude koji su odgovorni za povlačenje odluke o referendumu, uključujući i predsjednika Srpske, da se zbog kršenja zakona i Ustava povuku iz politike, jer za referendum nisu imali podršku ni Rusije ni Srbije.

Poslanik Napredne Srpske u Narodnoj skupštini Goran Đorđić je rekao da je Dodik “odustajanjem od referenduma kapitulirao odstupivši od programskog cilja SNSD-a – samostalnosti Srpske”.

On je dodao da će opozicija u Narodnoj skupštini uskoro insistirati na donošenju Zakona o predsjedniku Srpske u kome će biti definisan i način opoziva predsjednika.

“Dodik bi trebao da zastupa sve građane, a ne da neistomišljenike naziva izdajnicima”, rekao je novinarima Đorđić i dodao da bi ministar unutrašnjih poslova Srpske Dragan Lukač trebao da podnese ustavku ili da bude smijenjen zbog posljednjih javnih istupa i dešavanja u Narodnoj skupštini.

Đorđić je najavio da će opozicija, zbog kršenja Poslovnika Narodne skupštine, pokrenuti smjenu generalnog sekretara parlamenta Marka Aćića, jer je odluku o raspisivanju referenduma o Sudu i Tužilaštvu “sve vrijeme držao u ladici”.

On smatra da će odluke sa posljednje sjednice Narodne skupštine “pasti” pred Ustavnim sudom Srpske, jer predstavnici opozicije u rukovodstvu parlamenta Srpske, Milan Švraka i Sonja Karadžić Jovičević, nisu mogli da prisustvuju sjednici u Maloj sali Narodne skupštine, iako su na to imali pravo.

Đorđić je poručio da će opozicija prisustvovati sjednicama parlamenta, iako u Narodnoj skupštini postoji nepovjerenje vlasti i opozicije. “Stvari se moraju vratiti u okvir zakona, a ako bude postupano nezakonito, imaćemo nenasilan odgovor”, rekao je Đorđić.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *