Krizni štab donosi nove mjere: Broj zaraženih u Srbiji u danu premašio 3.200, epidemiolozi zabrinuti

February 24, 2021, 7:40 am

Broj zaraženih virusom korona i dalje vrtoglavo raste i u utorak je premašio 3.200. Sve je više pacijenata na respiratorima, kao i prvih pregleda. Srbija je na korak do četvrtog talasa korone, a Krizni štab će danas odlučivati da li će i koliko pooštriti epidemiološke mjere.

Ljekari upozoravaju da, ako se ne uozbiljimo, možemo da dođemo u dramatičnu situaciju kao s kraja prošle godine, kada smo dostigli rekordnih 7.999 zaraženih u jednom danu.

Za posljednja 24 sata, od 15.000 testiranih, njih 3.257 bilo je pozitivno na koronu, broj hospitalizovanih porastao je na 3.727 pacijenata, od čega je 157 na respiratorima, a 15 je, nažalost, preminulo. Skok broja novozaraženih najveći je u Beogradu, za sto u odnosu na dan ranije, a ukupno 1.041 za 24 sata. Drugi je Novi Sad, sa 195, pa Vranje sa 134, Niš sa 126 i Kragujevac sa 123.

Na današnjoj sjednici Kriznog štaba ne očekuje se popuštanje mjera, a prof. dr Branislav Tiodorović, epidemiolog, navodi da bi moglo biti i pooštravanja. Kako navodi, moguća su dva scenarija – jedan je da postojeće mjere ostanu na snazi, a drugi da budu pooštrene u pojedinim gradovima koji prednjače po broju zaraženih, poput Beograda, Vranja, Kraljeva i Arilja.

Među članovima Kriznog štaba mogu se čuti i predlozi da se skrati vreme rada kafića i restorana, ali ima i onih koji su za to da se ovi tokom vikenda potpuno zatvore.

– To ima dvije strane medalje. Ako zatvorite ugostiteljske objekte, mladi će da organizuju žurke van svojih mjesta i stvaraju se uslovi za širenje infekcije. Zato je na prvom mjestu važna rigorozna kontrola – rekao je Tiodorović.

On je napomenuo da će biti analizirana i situacija u srednjim školama i višim razredima osnovnih škola.

– Razmatraćemo da li ćemo ostati pri tome da, ukoliko se u grupi pojave dva međusobno povezana slučaja, cijela grupa prelazi na onlajn nastavu ili će u pojedinim gradovima sve srednje škole i viši razredi osnovnih škola preći na onlajn.

Sudeći po rastu broja zaraženih iz dana u dan može se reći da se nalazimo na pragu četvrtog talasa, kaže za Novosti prof. dr Zoran Veličković, epidemiolog u penziji. On napominje da smo se previše opustili, ne samo kada je o putovanjima riječ, već uopšte, u čekanju u redovima, prevozu, kafićima, kućnim posjetama…

– Mislim da je opuštanje donekle i posledica pojave vakcina, ali trebalo bi da se zna da je potrebno još neko vreme da bi se prokužili, to ne može da se desi za 10 dana. Zato je i dalje neophodan oprez – poručuje Veličković za Novosti.

Epidemiolog dr Tanja Jovanović za naš list objašnjava da je broj zaraženih u posljednja 24 sata pokazao da nisu poštovane epidemiološke preporuke u posljednjih desetak dana.

– Zato sam saglasna sa stavovima medicinskog dijela Kriznog štaba da bi trebalo uvesti oštrije mjere, jer ćemo jedino tako izbjeći da nam bolnice ponovo budu krcate – kaže dr Jovanović.

Dodaje kako je uverena da su se ljudi opustili s početkom vakcinacije.

– U ovoj agoniji živimo već godinu dana i donekle razumem da su ljudima potrebni opuštanje i druženje, ali jednostavno nije vrijeme. Potrebno je da se ostane disciplinovan do kraja.

Zabrinut je i epidemiolog dr Predrag Kon, ali je objasnio da porast broja novozaraženih ne može biti tako veliki kao ranije, jer je kolektivni imunitet na nivou koji to neće omogućiti.

Situacija u kovid-bolnicama je već teška, pacijenata je sve više, što potvrđuje i Tatjana Adžić Vukičević, direktorka kovid-bolnice u Batajnici. Kod njih je trenutno 470 pacijenata, od kojih je 60 u intenzivnoj njezi. Ona navodi da je u subotu otvorena jedinica poluintenzivne njege sa 40 postelja, a u sredu će biti otvorene još tri poluintenzivne njege sa po 40 ležajeva, ukupno 120 postelja.

– Poluintenzivna jedinica koja je u subotu otvorena, odmah je popunjena. U ponedjeljak smo imali skoro 60 prijema, a maksimum u jednom danu bio je 80. Bojim da se približavamo tom broju – navela je dr Adžić.

Ona dodaje da, za razliku od prije, kada su pacijenti bili u sedmoj i osmoj deceniji života, sada je najviše onih u četvrtoj i petoj i da su kliničke slike teže.

Prema riječima rukovodioca Dječje klinike KBC “Dr Dragiša Mišović” dr Olivere Ostojić, primjećuje se blagi porast broja oboljele djece koja zahtjevaju hospitalizaciju:

– Trenutno imamo devetoro djece na odjeljenju, ali taj broj stalno varira. Prije desetak dana imali smo svega troje, onda je taj broj naglo skočio na 15 tokom vikenda uoči praznika – objašnjava dr Ostojić i dodaje da je uglavnom riječ o đacima koji su se vratili sa raspusta.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *