Kovač: Izbori – posljednja prilika za Srbe u Sarajevu

July 26, 2022, 11:37 am

Sarajevo je politički centar BiH i Federacije BiH, ali nažalost i politički centar antisrpske politike, a naredni izbori posljednja su prilika za Srbe u ovom gradu, izjavio je danas u Istočnom Sarajevu predsjednik Kantonalnog odbora SNSD-a Sarajevo Dragomir Kovač.

Kovač je rekao na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu, čiji je neposredni povod napad na nosioca liste SNSD-a za Skupštinu Kantona Sarajevo Dušana Šehovca, odnosno njegovu kuću na Ilidži, a koji se desio prošle sedmice jedan čas nakon ponoći, 21. na 22. jul, da će ova politička partija, koja se bori za ravnopravnost svog naroda, ali i drugih, nastojati da i SNSD postane centar političkog djelovanja Srba u FBiH.

– Naredni izbori su posljednja prilika za Srbe u Sarajevu – naglasio je on i dodao da je napad na Šehovca, napad na pripadnike srpskog naroda, odnosno na viđenije Srbe u FBiH koji još imaju hrabrosti i odvažnosti da se bore za interese i svog naroda, ali i ravnopravnost svih građana u FBiH.

Kovač je ukazao na činjenicu da o ovom napadu nije izvještavala nijedna medijska kuća u FBiH, kao i da je izostala reakcija nadležnih organa u Kantonu Sarajevo.

– Nama nije stalo da u FBiH stvaramo razdore i sukobe, stalo nam je da stvaramo suživot, međutim, s obzirom na demografsku sliku FBiH i sveukupna kretanja, na brojnost Srba u ovom entitetu, a posebno u Sarajevu, svedeni smo na statističku grešku – rekao je on i dodao da je to jedan od razloga što će kantonalni SNSD i ubuduće ukazivati na sve ove probleme.

Prema njegovim riječima, ništa nije slučajno, pa ni ovaj napad i radi se o organizovanom i sistemskom djelovanju protiv Srba.

Govoreći o napadu, Šehovac je rekao da je njega i suprugu probudio vatromet, odnosno 24 rakete koje su direktno bile uperene na njihovu spavaću sobu, kao i da su ta pirotehnička sredstva završila na balkonu, dvorištu, pod krovom kuće.

– Taj vatromet je uznemirio sve građane naselja Lužani, jedino se nije probudila policija, čija stanica se nalazi na 300 metara od moje kuće – naveo je Šehovac.

On je rekao da je dugo godina aktivista nevladinog sektora, da se cijeli život borio za ljudska prava, razvoj zajednice i dobre međuljudske odnose, a da se ovaj napad desio nakon što se i politički angažovao.

Prema njegovim riječima, to je opomena nekih snaga, da se mane tog “Sizifovog posla”, koji to za Srbe jeste u Sarajevu, jer svi rade protiv njih, posebno onih reintegrisanih.

Šehovac je pojasnio da se sve radi da Srbi sa srpske liste ne budu izabrani u Skupštinu Kantona Sarajevo.

– Rezultati opštih i lokalnih izbora pokazuju da u Sarajevu, u većini opštinskih vijeća, uopšte nema Srba – istakao je on i dodao da u Ustavu Kantona Sarajevo piše da kada jedan narod dostigne 80 odsto popisa stanovništva, ne mora se poštovati konstitutivnost naroda.

Prema njegovim riječima, SDA je u opštinama koje su pripale FBiH Dejtonskim sporazumom donijela da se ne mora poštovati zakon o konstitutivnosti naroda.

On je ukazao i na činjenicu da u sarajevskim opštinama nema zaposlenih Srba, da su na njihova radna mjesta nakon smrti zapošljavani Bošnjaci.

– Srpski narod u Sarajevu je ponižen u svim oblastima. Na spomenicima u Ilijašu, Trnovu, ne mogu napisati da su žrtve rata ili da su ih ubile bošnjačke jedinice ili pojedinci, već se pišu opšte formulacije poput “žrtve rata” – istakao je Šehovac.

On je naveo da je Sarajevo imalo šansu da se reintegriše 1996. godine, te da reintegriše BiH, ali je bošnjačka politika te godine željela Sarajevo samo za sebe, ali i BiH.

– To je trenutak kada su Bošnjaci izgubili šansu da svi imamo normalnu reintegrisanu BiH, jer su svojim ponašanjem dali pravo srpskim i hrvatskim političkim predstavnicima da traže svoje entitete – poručio je Šehovac.

Govoreći o cenzusu koji predlaže Kristijan Šmit i izmjeni Izbornog zakona, Šehovac i Kovač naglašavaju da je njihov stav, kao i SNSD-a, da se protive bilo kakvom nametanju odluka, te da bi bilo neophodno da se stvori zaštitni mehanizam za Srbe u FBiH na principu popisa iz 1991. godine.

Prema njihovim riječima, samo na taj način bi Srbi mogli ući u organe izvršene i zakonodavne vlasti u FBiH, jer ih je iz godine u godinu sve manje i u Sarajevu i cijeloj FBiH.

(Srna – Foto: RTRS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *