Koja čet aplikacija je najbolja za vas?

January 21, 2021, 11:21 am

Zbog čega se digla velika buka oko aplikacija za razgovore i video-pozive? Podaci su, kako se kaže, nafta novog doba.

Naravno, podaci su najveća vrednost mnogih kompanija, koje zapravo moderiraju ponudu i upravljaju svojim poslovima. Tako je i u ovom slučaju – podaci su ti koji su izazvali do sada neviđene migracije korisnika s jedne aplikacije za dopisivanje, na neku drugu.

Dobro je znati da kompanija Facebook u svom vlasništvu, osim istoimene društvene mreže i Instagrama, ima i WhatsApp, aplikaciju za ćaskanje. Ono što Facebook želi, jeste da objedini sve te podatke koje korisnici daju koristeći te aplikacije.

U nameri da sve svoje platforme dodatno povežu, odlučili su da se odreknu svih onih koji na to ne pristanu. Tako su zapravo korisnicima WhatsAppa saopštili da, ukoliko ne žele da pristanu na nove uslove, mogu da se “pozdrave” sa aplikacijom.

Upravo je taj ultimatum dodatno razbesneo korisnike, pa je zato i usledio masovni egzodus sa WhatsAppa na alternativne čet aplikacije poput Signala i Telegrama.

Građani članica EU i Velike Britanije, zahvaljujući EU regulativi, delom su za sada ipak pošteđeni te komplikacije i, kako je saopšteno, njihovi podaci sa WhatsAppa neće se integrisati u Facebook, mada će i oni morati da pristanu na nove uslove i ažuriranja.

Facebook objedinjavanje podataka objašnjava boljim korisničkim iskustvom. Naime, time bi “poboljšao” personalizovanu ponudu oglasa koja se već događa. Ako koristite Facebook, već ste navikli da vam iskaču oglasi koji su povezani sa vašim pretraživanjima i interesima koje ste iskazali klikovima na toj platformi.

Osim ovoga, ako nešto kupite koristeći Facebook, prodavac bi mogao da vas nađe i na WhatsApp aplikaciji. Razgovori ostaju enkriptovani, što znači da sadržaj ne bi upao u kategoriju prikupljanja podataka, ali svakako bi se znalo sa kim i koliko dugo pričate.

Izvor: B92

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *