Ko će danas slaviti “Dan državnosti BiH”?

November 25, 2017, 7:40 am

Godina nova-priča stara. Јoš jedan 25. novembar i još jedan kamen spoticanja bh političkih elita.

Dok Bakir Izetbegović dijeli čestitke i podsjeća na vrijednosti sa prvog zasijedanja ZAVNOBIH-a ‘43. srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić i ove godine ponavlja-nametnutni datumi ne mogu biti praznici.

“Moj stav o 25. novembru poznat je već 20 godina, a šta intimno mislim o ovom datumu drugo je pitanje. Neću obilježavati 25. novembar, jer se na silu i bez uvažavanja tuđeg mišljenja, ono što se misli u dijelu BiH, pokušava nametnuti u cijeloj BiH”, kategoričan je Ivanić.

Ako ništa bar oko toga saglasna je velika većina političkih lidera u Srpskoj. Da 25. novembar nije i ne treba biti svečani dan, misle i lideri DNS-a, SP-a i PDP-a.

“Ko smatra da treba, neka ga obilježava, a mi ne treba da doprinosimo tome”, jasan je Marko Pavić, predsjednik DNS-a.

“Da se praznuje očito oko toga nema saglasnosti i treba prestati činiti te napore da se nameće praznovanje onih događaja oko kojih nema saglasnosti u ovoj zemlji”, rekao je Petar Đokić, predsjednik SP-a.

 

“Dan koji nemamo namjeru da slavimo, ali očito da ga jedan dio BiH slavi. Mi to ne želimo da osporavamo, kao što i mi slavimo 9. januar i ne želimo da to iko osporava”, poručuje Branislav Borenović, predsjednik PDP-a.

I za srpska udruženja koja okupljaju žrtve proteklog rata 25. novembar ne budi emocije.

“Nas interesuje Dan Republike Srpske i mi ćemo sve svoje snage usmjeriti da obilježimo taj dan”, istakao je Nedeljko Mitrović, predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.

Da je i u Federaciji sve manje okupljenih oko takozvanog Dana državnosti BiH pokazuje i to što će, prvi put u ovom mandatu, goste u kabinetu Bakir Izetbegović primati sam. Hrvatski član Predsjedništva od toga je odustao, jer Izetbegović nije htio da obilježavanje prilagodi njegovim obavezama.

“Bojim se da način na koji smo to uradili svjesno ide ka tome da taj dan obilježe isključivo Bošnjaci ili čak bih rekao predstavnici SDA. Ne znam zašto je to sve trebalo uraditi na ovaj način, ali evo, to vam je jedina istina”, pojašnjava Dragan Čović, hrvatski član Predsjedništva BiH.

Paradoks je da je tog 25. novembra 1943. jedan od važnijih zaključaka sa zasijedanja ZAVNOBiH-a definisanje BiH kao jedinstvene i nedjeljive u kojoj svi narodi imaju jednaka prava.

Istovremeno 74 godine poslije svaki datum, važan za Republiku Srpsku, u drugom dijelu BiH se smatra spornim i odbija se praznovati.

“Dan državnosti BiH”-prekrajanje ili zloupotreba istorije?

Prekrajanje ili zloupotreba skorije, ili ranije, istorije postala je već praksa sarajevskih zvaničnika. Dok se svakog, pa i ovog 25. novembra “zaklinju” u antifašizam, protjeruju ga sa sarajevskih ulica i trgova!

U sarajevskom “karnevalu” patriotizma, antifašizma, državnosti opet su se u plavo-žutoj boji, zašarenile ulice.

Zastavama, nerijetko i naopako okrenutim, “dekorisane” su bandere, putna signalizacija, trgovine. Karnevalsko skrnavljenje trajaće nekoliko dana-dok se defile-najčešće predvođen nasljednikom tvorca Islamske deklaracije Bakirom Izetbegovićem –sa cvijećem u rukama ne uslika pored nekolicine preostalih simbola antifašizma.

Pljuštaće priče o “obnovljenoj” vijekovima staroj državnosti BiH u postojećim “istorijskim” granicama. No istorija je u gradu na Miljacki, odavno postala “historija”!

“Onaj ko pročita Rezoluciju ZAVNOBIH-a i druge dokumente odmah mu je jasno da tu nema ni riječi koje govore o državnosti. Zato je prva velika zabluda da je ZAVNOBIH obnovio državnost BiH”, rekao je Draga Mastilović, istoričar.

Zabluda ima još. “Zabluđeli” su zaboravili i da je tačka 4 Rezolucije, definisala novu Јugoslaviju kao državu slobodnih naroda, a ne suverenih država! Namjerno ili slučajno “zaboravljaju” i da je više od polovine vijećnika ZAVNOBIH-a u Mrkonjić gradu, bilo srpske nacionalnosti. A Srbi ni tada nisu htjeli čvrstu “granicu na Drini”.

 

Ni ovo ne smeta sarajevskim paraistoričarima u dugogodišnjem horskom oktobarskom nastupu o “državnosti BiH” utemeljenoj ko zna kada i obnovljenoj u Mrkonjiću. Dok preostale mjesece u godini koriste za “protjerivanje” antifašista, pa tako i prvog predjsednika ZAVNOBIH-a.

Vojislav Kecmanović Đedo u Sarajevu, odavno više ne stanuje. Јedinu ulicu u gradu “preoteo” mu Nusret Šišić Dedo, “rahmetli” pripadnik Zelenih beretki koji se, da li zbog pranja biografije drugih, dovodi u vezu sa ubistvima srpskih civila u ratnom Trnovu. Kako je u “antifašističkom” Sarajevu Đedo evoluirao u Dedu, znaju “historičari”.

ZAVNOBIH ili AVNOЈ!? Svejedno-bitno je samo da se “historija” prilagodi dnevno-političkim potrebama. I da sa bandera vise zastave, iste one koje je, kao i moga druga oličenja bh. “državnosti” nametnuo visoki predstavnik!

Ne znaju “slavljenici” antifašističke državnosti ni zašto je iz grada na Miljacki nestao trg Đure Pucara Starog, Bulevar AVNOЈA, ulica Save Kovačevića ili Pere Kosorića…Ni zašto su “vaskrsli” Mladi muslimani, Busuladžići, Đoze i oni oficiri Handžar divizije i Hitlerovi sljedbenici.

“Јa bih bio ubijeđen u njihov antifašizam kada bi recimo Bakir Izetbegović posjetio Korićku jamu gdje su posmrtni ostaci 140 Srba koje su samo za jednu noć pobili njegovi sunarodnici iz Handžar divizije predvođeni hodžom Muharemom Glavinićem iz Gacka”, kaže Draga Mastilović, istoričar.

Neće sarajevski defile put Korićke jame. Јer nisu ni svih prošlih godina kada su u gradu na Miljacki heroji evoluirali u teroriste, a fašisti u antifašiste. Za to vrijeme “učiteljica života-istorija” umjesto univerzalne vrijednosti iz multi grada pronosila je breme razdora i netrpljivosti u BiH!

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *