Kako se dobro obući za malo novca? – Second hand radnje u Prnjavoru (VIDEO)

December 20, 2021, 11:18 am

Svi mi volimo da se lijepo obučemo. Još kada je za malo novca, a kvalitetno onda se takva kupovima svakome “osladi”.

Iako su se svi susreli sa padom prometa tokom pandemije virusa korona, prodavci polovne robe zadovoljno trljaju ruke, kažu prodaja ide nikad bolje. Ako do sada niste kupovali u “second hand” radnjama, možda sada promijenite mišljenje.

Radnje sa odjećom „iz druge ruke“ prodavcima su donijeli uspjeh iz prve, jer su u posljednjih nekoliko godina ovi butici postali nezaobilazna mjesta za kupovinu mnogim Prnjavorčanima. Samo u ovom gradu ovakvih radnji ima oko desetak i niko se ne žali.

Već tri godine ovaj posao uspješno vodi i Aleksandra, koja kaže da je na početku bila skeptična, ali vremenom i zavoljela ovaj posao koji sada radi sa mnogo ljubavi.

“Već nekih skoro tri godine poslujem, može se reći poprilično uspješno. Otvorila sam ovu radnju spontano, na nagovor svoje dobre prijateljice, ona je bila inicijator i pružila mi je podršku u svakom smislu. Sada sam joj jako zahvalna na tome. Zadovoljna sam, prije svega zavoljela sam ovaj posao, i to je jako bitno. Nije to sve tako jednostavno kao što izgleda, sve što volite i što radite s ljubavlju to i procvjeta s vremenom”, priča nam Aleksandra Subotić Ćućić, vlasnica radnje polovne robe “Pandora” iz Prnjavora.

Među desetak radnji u Prnjavoru, u samom centru grada zbog nedostatka posla, “second hand” radnju otvorila je i Gordana Cvijanović. Sada kaže, srećna jer radi, a posla ima taman toliko koliko treba.

“Ima četiri godine kako radim. Odlučila sam se prvo što nemam posla nigdje, a drugo čisto da probam, da vidim kako ide prodaja. Baš sam se plašila, mislila sam da narod to neće kupovati, međutim, shvatila sam da ima dosta kupaca, i ove radnje su zaista posjećene, ima ih par u Prnjavoru, a posjećuju i moju radnju”, rekla nam je Gordana Cvijanović, vlasnica radnje “Šareni kutak”, a na pitanje da li je zadovoljna prodajom, Gordana odgovara: “Ja sam zadovoljna, da nisam, davno bih zatvorila, prodaja ide dobro, nekad lošije, nekad bolje, ali ja se ne žalim”, kaže ona.

Odjevni komadi iz Švajcarske, Austrije, Njemačke, Italije ili Holandije i to izuzetno brendirana garderoba može se pronađe i u prnjavorskim “second hand” radnjama. Pored odjeće, u ovim radnjama možete pronaći i obuću, ali i markirane torbe.

“Mnogi su to poznati svjetski brendovi, najčešća roba koju mi imamo u svojoj radnji su H&M, Mango, Esprit, Tom Tailor, bude i Guess-ovih stvari, Armani, Hugo Boss, vjerujte da ima onako širok asortiman”, ističe Aleksandra i dodaje da robu najčešće nabavlja iz Federacije BiH, konkretno iz Lukavca, ponekad i iz nekih drugih gradova u Federaciji, to su dobavljači koji nabavljaju robu najčešće iz Njemačke i Holandije.

Glavni razlozi za posjećenost “second hand” butika su prvenstveno ekonomska isplativost, jer za malo para možete kupiti mnogo kvalitetnih odjevnih predmeta. Cijene su ono što je najprimamljivije. A kreću se od jedne marke, pa do 25 maraka.

“Najčešće po marku budu stvari koje neko vrijeme stoje, pa se stavljaju na rasprodaju, majice se najčešće kreću od tri do pet maraka, hlače od pet do deset maraka, jakne su od pet do 25 KM, sve zavisi i od brenda, kvaliteta ili modela”, rekla nam je Aleksandra.

“Ja držim neke solidne cijene, znači od pet maraka, tri, četiri, sedam, 15, sve zavisi, ali cijene držim neke realne”, dodaje Gordana iz radnje “Šareni kutak”.

Ako do sada niste kupovali u “second hand” radnjama, možda biste se i iznenadili ko sve kupuje u njima. I mladi i stari, ali i obrazovani ljudi, profesori, ljekari, službenici.

“To su ljudi svih socijalnih statusa. Što se tiče starosne dobi, najviše kupuje žene srednje dobi, studenti, penzioneri, mada ima u poslednje vrijeme dosta i mlađih kupaca koji nam dolaze i posjećuju radnju i vidim da vole to, pogotovo kad roba tek stigne, onako obožavaju da pregledaju da probavaju”, iskrena je bila Aleksandra.

“U većini ja više žena imam kupaca, ima i mlađih, ali žene srednje životne dobi su moje stalne mušterije”, rekla nam je Gordana.

Još jedan razlog zašto bi možda trebali kupovati robu u “second hand” radnjama je unikat. Jer to što kupite u ovakvim radnjama, budite sigurni da niko drugi neće imati takav komad odjeće.

“Može se naći ovdje mnogo više stvari nego u trgovinama nove robe. Roba iz Kine i Turske, iako je nova, ne može se mjeriti sa robom koja se uvozi iz zemalja Evropske Unije, a posebno to što ovdje kupite sigurno niko drugi neće imati”, dodaje Gordana.

Rijetko se desi da ćete u “second hand”-u pronaći oštećenu robu, jer sve se pregleda, po potrebi i opere i opegla, kažu naše sagovornice. Ako ste se susretali sa neprijatnim ili ustajalim mirisom u ovakvim radnjama, sada to nije slučaj. Mnogo ljubavi truda i rada uloženo je da bi svaki kupac koju uđe u ovakve radnje morao pronaći nešto za sebe.

Rada Aničić u radnji polovne robe radi oko godinu i po dana, iako kaže nikada prije nije radila ovaj posao, odmah ga je zavoljela i na posao dolazi sa osmijehom. Nerijetko kaže desi se da kupci udju u radnju “samo da malo pogledaju”, a za nekoliko minuta iz nje izađu sa punom kesom.

Da sumiramo – u “second hand” radnjama možete da kupite unikatan komad odjeće po bagatelnoj cijeni, pa zašto bi se stidjeli da to podijele sa drugima.

A sada malo o statistici: Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, samo u ovoj godini do kraja oktobra uvezeno je 3,351 tona korištene odjeće i drugih tekstilnih proizvoda u vrijednosti od 6,4 miliona maraka, u prošloj 74 tone manje. Od 2010. godine u kontinuitetu raste uvoz robe iz druge ruke.

Redovni kupci nastavljaju da za malo novca šopinguju u neograničenoj mjeri uprkos teškoj ekonomskoj situaciji u zemlji, jer samo u ovakvim radnjama odnos cijene i kvaliteta prihvatljivi su za svačiji džep.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *