Izbjegavajte ovih pet stvari i imaćete jak imunitet

October 16, 2016, 11:56 am

Kao što postoje brojni činioci koji dižu imunitet tako postoje činioci koji ga ruše, ovo su neki od njih.

Šećer – previše šećera u dnevnoj ishrani (100 g) može narušiti imunitet čak za 40 odsto. Tu se misli prije svega na jednostavne šećere uključujući i med i gazirane napitke. Radi se o oslabljenoj aktivnosti bijelih krvnih zrnaca da uništavaju mikrobe. Zanimljivo, kada se šećer zamijeni s kompleksnim ugljenim hidratima, pada imuniteta nema. Smatra se da šećer dovodi do smanjenja apsorpcije drugih hranjivih materija, a posebno C vitamina koji u odbrani ima značajnu ulogu.

Loše masnoće i prerađena hrana – Visok unos zasićenih i trans masnoća iz industrijske hrane, a ponajviše zbog crvenog mesa može da naruši rad imuniteta. Oksidacijom takvih masnoća nastaje mnogo slobodnih radikala koji dramatično uništavaju odbrambene ćelije i time oslabljuju imunitet. Što više unosimo zasićenih masnoća životinjskog porijekla (crveno meso, masni sirevi, maslac, pavlaku i punomasno mlijeko) to je veći nedostatak prostaglandina i leukotriena. Stanje se bitno popravlja kada se dio takvih masnoća zamijeni s omega-3 masnim kiselinama.

Nedovoljno kretanje – redovno vježbanje, pa makar se radilo o ubrzanom hodanju, nevjerovatno doprinosi snazi imuniteta. Naime, neaktivnost usporava oslobađanje od tjelesnih toksina. Suprotno tome, vježbom se ubrzava cirkulacija, rade mišići i zglobovi te postoji podsticaj organa zaduženih za odbranu da proizvode nove ”vojnike” za odbranu.S

Pretjerana upotreba lijekova – Mnogi lijekovi i droge vidno ruše imuni sistem pa zato nikoga ne bi trebalo da čudi velika osjetljivost osoba koje ih koriste za infektivne i druge bolesti. Pretjerano konzumiranje alkohola – pet pića ili više dnevno smeta odbrambenim ćelijama, posebno bijelim krvnim zrncima da se umnožavaju.

Pretjerano vježbanje – Sportisti su pred takmičenje pod snažnim stresom pa nerijetko naglo oboljevaju zbog pada imuniteta. Јoga i meditacija pomažu u saniranju stresnog stanja. U okolini koja nas okružuje puno je štetnih materija na koje nemamo uticaja, ali uz redukciju ili eliminaciju navedenih štetnih materija, možemo puno učiniti za svoje zdravlje.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *