Ivanić: Savez za promjene odlučiće o tehničkom mandatu SM BiH

February 24, 2017, 7:33 pm

“Što se tiče pisma sudu, odlučiću kada i kako ću ga uputiti i javnost će biti o tome obaviještena”, rekao je Ivanić novinarima u Sarajevu. On je istakao da će imati posebnog izaslanika, navodeći da niko nije kritikovao potez bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića koji je ambasadoru iz reda bošnjačkog naroda zabranio da prenosi bilo kakva pisma oficijelnih predstavnika institucija BiH.

Ivanić je istakao da Izetbegovića treba pitati kako će kriza biti prevaziđena, jer je napustio jučerašnju vanrednu sjednicu Predsjedništva, te je tim bojkotom Predsjedništvo ušlo u krizu.

“Nisam ja uveo u krizu, nego član Predsjedništva koji nije htio da se izjašnjava, nije htio da govori o tužbi i nije dao šansu instituciji BiH da se izjasni o tužbi”, objasnio je Ivanić.

Za Ivanića je nevjerovatno šta se događa ovih dana, pa i medijski, jer svi govore da izdaje BiH, a brani Srbiju, te da o tome nije rekao ni riječ.

“Stalno sam govorio o načinu donošenja odluka. Kvazintelektualci brane BiH, a valjda bi od mene, koji predstavljam BiH, trebalo da bude zatraženo da kažem šta mislim”, rekao je Ivanić.

On je ponovio da samo brani princip odlučivanja, te se stvar potpuno obrnula.

“Mediji su se podijelili, narod se značajno podijelio, niko nikog ne sluša, svako traži samo svoje argumente. Mislim da smo ušli u dosta ozbiljnu krizu”, upozorio je Ivanić.

On nije mogao da komentariše najavu funkcionisanju Savjeta ministara BiH i tehničkom mandatu, već je poručio da to pitanje treba postaviti liderima Saveza za promjene, koji treba da kažu šta će i kako će raditi.

Vanredna sjednica Predsjedništva BiH, koja je zakazana na zahtjev predsedjavajućeg Mladena Ivanića, juče je prekinuta jer je bošnjački član Bakir Izetbegović napustio sjednicu, ne želeći da odlučuje i glasa o pokretanju revizije tužbe.

Crnadak: Ne vidi se izlaz iz krize

Ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak danas je informisao ambasadore i šefove diplomatskih kancelarija stranih zemalja sa sjedištem u Sarajevu da je BiH ušla u duboku krizu.

Crnadak je rekao da je veoma teško vidjeti izlaz u ovom trenutku, jer su napadnute institucije i ugrožen politički balans u BiH, koji je uspostavljen Dejtonskim sporazumom, Ustavom i zakonima, saopšteno je iz Ministarstva inostranih poslova BiH.

On je obavijestio ambasadore da je bošnjačkom članu Predsjedništva BiH Bakiru Izetbegoviću uputio pismo sa detaljnim pregledom mogućih posljedica vaninstitucionalnog djelovanja u BiH, te ga pozvao da povuče nezakonitu i opasnu instrukciju ambasadoru BiH u Holandiji, ali da još nije dobio nikakav odgovor.

Na neformalnom druženju sa ambasadorima na Јahorini, Crnadak je naglasio potrebu da se sva odlučivanja u BiH vrate u institucije, jer vaninstitucionalno djelovanje i uvođenje paralelizma u rad institucija ugrožava unutrašnje odnose u BiH i može dovesti do zastoja u reformama i procesu evropskih integracija.

Ministar inostranih poslova BiH je izrazio očekivanje da će predstavnici međunarodne zajednice podržati principe kompromisa i dijaloga, te značaj i ulogu institucija, umjesto preglasavanja i odlučivanja van institucija o značajnim i osjetljivim pitanjima.

Govoreći o mogućnostima za izlazak iz navedene krize, Crnadak je poručio da oni koji su omalovažili institucije, iako su znali da proizvode najveću političku krizu u posljednjih 20 godina, treba da ponude prijedlog kako da se prevaziđe ova situacija i kako da se BiH vrati na put reformi, evropskih integracija i razvijanja odnosa sa susjedima.

Govoreći o reviziji presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi protiv Srbije, Crnadak je istakao da je na osnovu činjenica da Predsjedništvo BiH nije donijelo odluku o podnošenju zahtjeva za reviziju, kao ni odluku o ovlaštenju agenta BiH za pokretanje revizije, jasno da su legitimitet same odluke kao i legitimitet lica koje se predstavlja kao agent upitni i problematični, te da će o svim navedenim činjenicama uskoro obavijestiti i Međunarodni sud pravde u Hagu.

Drugi dio razgovora bio je posvećen evropskim integracijama BiH, pripremama za Samit o Balkanu u Trstu, te unapređenju regionalne saradnje i učešću BiH u globalnoj koaliciji za borbu protiv terorizma.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *