Istine i zablude o dijetama

March 5, 2016, 8:37 am

Izvajana tijela s naslovnih strana smatraju se jednim od glavnih krivaca zašto sve veći broj ljudi teži da ima savršenu liniju i zategnuto tijelo, dok se najmanje računa vodi o zdravlju.

A kako kalendar pokazuje još samo nekoliko mjeseci do ljeta, mnogi već zamišljaju more, plažu, ali u glavi im odzvanja višak kilograma i kako će izgledati u kupaćem kostimu. Traži se najlakši i najbrži način da se izgubi “taj” višak, a u pomoć priskaču razne dijete i to baš one koje na kratko vrijeme zakamufliraju stvarni problem.

UN dijeta, mjesečeva dijeta, kupus dijeta, dijeta po krvnim grupama, paleo dijeta, hrono dijeta, GM dijeta, citrus, proteinska, ananas, sunčana dijeta… Zvuči poznato?

Prije nego što se neko odluči na dijetu treba se zapitati šta one nose sa sobom, koliko je to pravilan i zdrav način, šta je dobro u njima, a koje su njihove zamke.

O tim problemima većina, nažalost, i ne razmišlja prije nego što krene sa određenom dijetom. Počinjete sa rigoroznim dijetama, izbacujete određene namirnice, a ne znate koliko su baš one bitne za pravilo funkcionisanje organizma.

Većina dijeta sa sobom nosi određeni rizik, tzv. jo-jo efekat, odnosno brzi povratak starih kilograma, te bi prije svake odluke o dijeti trebalo konsultovati i ljekara. Da bismo vodili zdrav život, stručnjaci preporučuju redovno vježbanje uz izbalansiranu ishranu, ali pored svega toga, potrebna je jaka volja.

POPULARNE DIJETE: Proteklu deceniju jedna od najpopularnijih dijeta u svijetu je UN dijeta. Traje 90 dana i kažu da ne utiče na promjenu metabolizma, pa se kilogrami “ne vraćaju”.

Glavna caka je u rasporedu, pa imate proteinski dan, skrobni, ugljikohidratni i voćni dan, pa opet u krug, s tim da nakon kruga od 29 dana slijedi potpuno vodeni dan. Nakon 90 dana obavezno se mora napraviti pauza od tri mejseca.

Tokom ove dijete dozvoljeno je piti kafu i čaj, ali bez šećera, a naznačeno je da se sokovi svedu na minimum. Obavezna je pauza između oborka i to prvog dana u tajanju od četiri sata, drugog i trećeg dana tri sata, dok za vrijeme voćnog dana pauza traje dva sata. Svih 90 dana za doručak ide voće, i to po dvije iste voćke, ali je treći dan dozvoljena čak i čokolada.

U posljednje vrijeme je vrlo popularna i mjesečeva dijeta, a njen naziv je upravo što s njom počinje za vrijeme mladog Mjeseca. Ona traje samo 24 časa u sklopu kojeg se vrši detoksikacija organizma, a tijelo podstiče na gubitak težine, navodno čak i do tri kilograma.

Tokom ove “kratke” dijete dozovoljeno je piti samo tečnost, vodu ili neki biljni čaj, naravno bez dodavanja šećera. Mlijeko je zabranjeno kao i sva čvrsta hrana, pa se ova dijeta smatra i svojevrsnim postom. Količina tečnosti koja bi trebalo da se unese u organizam je tri do četiri litra.

Tu je i proteinska dijeta kojom se navodno za samo 12 dana gubi do, zamislite, čak šest kilograma. Zbog velikog unosa proteina dobija se osjećaj sitosti, ali jedan od najvećih nedostataka ove dijete je što osoba ima smanjen nivo šećera u krvi, što je nedovoljno za normalno funkcionisanje tijela.

Tokom ove dijete glavni izvor proteina se dobija iz nemasnog mesa kao što je pilatina ili ćuretina te niskomasnih mliječnih proizvoda. Jedna od najpopularnijih dijeta u svijetu, posebno kod poznatih osoba, jeste i paleo dijeta, čiji je idejni tvorac profesor Loren Kordejn.

Sam koncept ove dijete bazirao je na istraživanju kakva je bila ishrana naših predaka u periodu starijeg kamenog doba paleolita, koji je trajao od nastanka čovjeka do 10.000 godina prije nove ere. U to vrijeme žitarice nisu bile sastavni dio ljudske ishrane i uvedene su nakon agrokulturne revolucije prije 10.000 godina.

Osnova dijete nalaže kako bi trebalo da jedemo onako kako su se hranili naši preci prije pojave poljoprivrede i industrije. Paleo dijeta zasniva se na izbjegavanju prerađenih proizvoda, pogotovo onih koji sadrže vještačke komponente kao što su aditivi, šećer, so, žitarice, mahunarke, krompir, pasulj, mliječni proizvodi, kvasac, kafa i alkohol.

Dozvoljen je unos mesa, morskih plodova, jaja i povrća, zatim voća, uključujući sušeno i orašasto, osim kikirikija, a dozvoljeno je maslinovo ulje. Za one koji vole krastavce tu je i krastavac dijeta, za koju se po forumima tvrdi da je “superbrza dijeta”. Ova dijeta podrazumijeva konzumaciju krastavaca u neograničnim količinama tokom deset dana, i to svaki put kada se osjeti glad.

OBAVEZNE KONSULTACIJE SA LJEKAROM: I tako redom, spisak dijeta je baš dug i skoro svakim danom se pojavi neka nova za koju tvorci tvrde da upravo ona skida brzo i efikasno kilograme. Ali, da li je to baš tako? Prema riječima dr Gordane Ljoljić-Dolić, specijaliste fizijatra – nutricioniste, dijeta podrazumijeva poseban režim ishrane kojim se poboljšava zdravstveno stanje osobe koja ima određene zdravstvene probleme.

Postoje kardiološke, dijabetične, giht dijete kao i one koje imaju za cilj gubitak kilograma. Za gubitak kilograma ključno je obratiti pažnju na starosnu dob i zdravstveno stanje pacijenta. Jedan od primjera je oboljenje giht koje karakteriše pojava viška mokraćne kiseline u krvi zbog neadekvatnog metabolizma purina. “Kod ovih pacijenata neophodno je ograničiti unos proteina, mesa i namirnica životinjskog porijekla.

Standardne dijete kojim pribjegava većina pacijenta sa viškom kilograma zasnivaju se na smanjenom unosu ugljenih hidrata, sa povećanim unosom namirnica životinjskog porijekla”, objašnjava dr Ljoljić-Dolić i navodi da, kada se sagleda ova činjenica, pacijent sa viškom kilograma ne smije biti na dijeti sa povećanim unosom proteina, a ovo je samo jedan od primjera kako proteinska dijeta može biti nezdrava za jednu osobu. Većina dijeta ima jo-jo ekekat jer se na početku dijete gubi višak vode iz organizima, osobe se određeni period pridržavaju tog režima, te se nakon gubitka određenog broja kilograma vraćaju starim, nezdravim navikama, dok se metabolizam ponovo mijenja i voda se opet akumulira.

Kao jedan od najbitnijih savjeta ova doktorka ističe korekciju navika u ishrani, bez preskakanja obroka, naročito doručka, dok su uz sve to neophodni optimalan unos vode, fizička aktivnost tri do četiri puta sedmično. “Shodno razlozima dolaska, svojim pacijentima savjetujem da obavezno urade test intolerancije na hranu kako bismo odabrali prave namirnice za dijetu”, govori dr Ljoljić-Dolić. Ona sa pacijentima razgovara o zdravim navikama, životnom stilu, kako bi pomogla pacijentu da lakše promijeni loše navike u ishrani, te preporučuje fizičku aktivnost koja je neophodna da se metabolizam pokrene, a organizam probudi.

PRAVILNO VJEŽBANJE: Kada kilogrami počnu da “žuljaju”, tada pored dijeta mnogi odjure i u prvu teretanu, počinju sa kardio treninzima, fitnesom ili aerobikom… Takođe, u tom slučaju je važno konsultovati profesionalne trenera da daju najbolji savjet, a ne vježbe izvoditi na svoju ruku.

Aleksandra Kecman, personalni i fitnes instruktor, u svom radu često se susreće sa klijentima koji su se odlučili za rigorozne dijete kako bi što brže došli do cilja. Ona je veliki protivnik proteinskih dijeta. “Nakon mjesec dana takve ishrane, pretežno popuštaju i vraćaju svaki kilogram koji su izgubili.

To su mahom proteinske dijete koje podrazumijevaju potpuno izbacivanje ugljenih hidrata, a oni koji se pridržavaju takvog načina ishrane, nažalost, nemaju osnovne inforamcije o makronutrijentima”, govori Aleksandra Kecman i dodaje da su ugljeni hidrati gorivo u ishrani i glavni izvor energije, te ih ne smijemo u potpunosti izbaciti. Glavna poruka i savjet glasi da uz kvalitetan trening i malu korekciju ishrane svako može doći do svog cilja i vitke linije.

Kada su u pitanju treninzi za skidanje kilograma, kaže da nikada ne radi samo kardio treninge, uglavnom su to funkcionalni treninzi sa vlastitim tijelom u kombinaciji sa rekvizitima, pa čak i treninzi sa opterećenjem. “Rezultate klijenata pratim jednom sedmično na osnovu kojih prilagođavam trening, mijenjam program ili ostajem na istom”, objašnjava Kecamanova i savjetuje da svaka promjena bude postepena, bez naglih izbacivanja nečega iz ishrane. Njen pogled na proces mršavljenja zvuči jednostavno, koliko kalorija unesete i potrošite, biće glavno ogledalo da li ste na pravom putu, a sigurno ćete biti ukoliko budete imali redovnu fizičku aktivnost, prvenstveno zbog zdravlja, a naravno i fizičkog izgleda. Takođe, ukoliko u svoj jelovnik ubacite više povrća i voća, uspjeh je zagarantovan.

Neke od popularnih dijeta: – hrono dijeta – kupus dijeta – citrusna dijeta – mjesečeva dijeta – paleo dijeta _ “UN” dijeta – brza dijeta Posljedice nezdravih dijeta – Pogoršanje zdravstvenog stanja – Javljanje jo-jo efekta – Komplikacije kod dijabetičara – Frustracije – Anemija – Pad imuniteta – Kolebanje nivoa glukoze (hipoglikemija) – Nesvjestice – Poremećaj metabolizma – Loša krvna slika Pravila dijetalne ishrane Pravila dijetalne ishrane određuju se prema svakom pacijentu, ali generalno je pravilo: češći i manji obroci – tri glavna obroka i dvije užine. Između obroka mora biti vremenski raspon od dva, tri ili pet sati (u zavisnosti od vrste dijete).

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *