Inspektori dali rok od 72 časa za uklanjanje ribe iz prnjavorskog “Ribnjaka”(VIDEO)

July 16, 2021, 1:01 pm

Moguća ekološka katastrofa zbog pomora ribe u „Ribnjaku“ u Prnjavoru i dalje je ono čega se boje građani Prnjavora, a najviše stanovnici okolnih sela – Palačkovci, Smrtići, Štrpci. Riba i dalje pluta, smrad se širi, a rješenja nadležnih, čini se, presporo stižu. Ribnjak su kontrolisali republički vodni i ekološki inspektor i veterinarski inspektor opštine Prnjavor.

U jezerima prnjavorskog „Ribnjaka“ i dalje na površini plutaju uginuli smuđ, šaran i druge ribe. Nakon zabrinjavajućih slika i video snimaka, koje su obišle regiju, glavno pitanje, koje je i dalje bez odgovora jeste – ko je odgovoran i kada će riba biti uklonjena, s’ obzirom da je itekako prisutan strah od moguće infekcije. Mještani su prije svega izrazili zabrinutost jer se ptice i divljač hrane uginulim ribama i na taj način šire eventualne zaraze među drugim životinjama. Kako bi konačno bilo utvrđeno činjenično stanje, republički vodni i ekološki inspektor i veterinarski inspektor opštine Prnjavor započeli su inspekcijski nadzor. Uvidom na licu mjesta utvrđeno je da u kasetama u kojima je došlo do uginuća ribe, nema dotoka vode zbog suše, a da nema alternativnih mogućnosti za snabdijevanje vodom. Obzirom da je u međuvremenu riješeno pitanje odgovornog lica i imenovan novi stečajni upravnik, dato je 72 sata kako bi se uginula riba uklonila.

“Obzirom da republička vodna inspekcija već ima pokrenut upravni postupak prema ovom subjektu još od 2019. godine, u kojem je već nalagano preduzimanje mjera u cilju održavanja vodnog objekta ribnjaka, te da je juče riješeno pitanje odgovornog lica i imenovan novi stečajni upravnik, očekujemo da će se sada stvoriti uslovi za izvršenje naloženih mjera”, saopšteno je Inspektorata RS.

„Ribnjak“ Prnjavor posjeduje važeću Ekološku dozvolu, kojom su između ostalog definisane i mjere za upravljanje otpadom, gdje je propisano da se uginula riba i korovska riba izlovljena u sezoni uklanja, prema uputstvu i uz nadzor veterinarskog inspektora, te u tom dijelu ekološki inspektor nije imao osnova za postupanje.

“U skladu sa navedenim, veterinarski inspektor Opštine Prnjavor preduzeo je mjere na zbrinjavanju otpada životinjskog porijekla koji je nastao uginućem ribe, a u skladu sa odredbama Zakona o veterinarstvu u Republici Srpskoj i Zakona o nus proizvodima životinjskog porijekla. Odgovornom licu je od strane nadležnog veterinarskog inspektora naloženo da u roku od 72 sata preduzme mjere na neškodljivom zbrinjavanju otpada, a u skladu sa uputama veterinarskog inspektora”, navodi se u sapštenju.

Odgovornost, dok god je firma u stečaju, snose prije svega organi stečajnog postupka, objašnjava načelnik Prnjavora Darko Tomaš. Upozorio je da treba biti oprezan sa brojkama kojima se ovih dana kalkuliše kada je u pitanju količina uginule ribe, iz razloga što je svake godine dolazilo do uginuća. Potrebno je, naglašava Tomaš utvrditi da li je ove godine to bilo u većoj mjeri.

Ukazao i na činjenicu da je nakon pomora ribe, sud donio odluku da se obustavi prometovanje imovinom dok se ne riješe prethodna pitanja. Ribnjak koji je duže od godinu dana u stečaju, dobio je i novog stečajnog upravnika, četvrtog po redu, Natašu Kosić.

“Imao sam sastanak sa stečajnm upravnikom koji je rekao da će situaciji pristupiti na profesionalan način”, izjavio je Tomaš.

Iako opština nema nikakve veze sa ovim slučajem, ukoliko je neophodna naša pomoć, stojimo na raspolaganju, poručuje prvi čovjek Prnjavora. Nećemo, kaže dozvoliti da se “Ribnjak” uništi na isti način na koji je uništeno i svako drugo preduzeće u ovoj lokalnoj zajednici.

Izvor: TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *