Hitno usaglasiti kriterijume o procjeni štete

July 3, 2014, 4:05 pm

Zatraženo je da se utvrde pravični kriterijumi i transparentne procedure za raspodjelu prikupljenih materijalnih i finansijskih sredstava za pomoć područjima pogođenim prirodnom nesrećom u BiH, vodeći računa prevashodno o nastalim štetama i potrebama u pogođenim područjma.

Od nadležnih institucija na svim nivoima vlasti u BiH zatraženo je da intenziviraju napore na oporavku i obnovi područja pogođenih prirodnom nesrećom, s obzirom na izraženo nezadovoljstvo stanovnika brzinom reagovanja nadležnih institucija na iskazane potrebe u pogođenim područjima.

Predsjedništvo je danas primilo k znanju informaciju predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Vjekoslava Bevande o nastavku preduzimanja aktivnosti Savjeta ministara na sanaciji štete uzrokovane prirodnom nesrećom, te procjeni i pokretanju projekata obnove i rekonstrukcije objekata i infrastrukture za period od 4. do 30. juna.

Od Savjeta ministara zatraženo je da osigura da Koordinacijsko tijelo za zaštitu i spašavanje od prirodnih ili drugih nesreća u BiH funkcioniše u skladu sa Okvirnim zakonom o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih ili drugih nesreća u BiH.

Član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović podsjetio je da je od prve sjednice Predsjedništva, održane poslije poplava u BiH, analizirano stanje u kojem se nalaze poplavljena područja, o tome kako teče pomoć i o ostalim mjerama koje je trebalo preduzeti.

Radmanović je istakao da na tom planu treba da rade sve institucije na svim nivoima da bi došli do jasnih procjena šteta, te da je Predsjedništvo ponovo insistiralo da se urade kriterijumi za podjelu sredstava.

“Predsjedništvo je konstatovalo da nisu napravljeni kriterijumi i da to izaziva određene probleme”, rekao je Radmanović.

Prema njegovim riječima, Predsjedništvo ne donosi kriterijume, ali traži od Savjeta ministara da, što je moguće prije, završi taj posao.

“Savjet ministara ima interresornu radnu grupu koja još nije završila posao, ali ćemo insistirati da se što prije završi, jer slijede donatorske konferencije”, rekao je Radmanović na konferenciji za novinare.

Predsjedništvo je odredilo da delegaciju na donatorskoj konferenciji u Briselu, 16. jula, predvodi predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović koji će govoriti u ime BiH.

U delegaciji bi trebalo da budu i predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda i njegova dva zamjenika, predsjednici Vlade Republike Srpske i Federacije BiH i načelnik Brčko distrikta.

Radmanović je napomenuo da konferenciji u Briselu prethodi sastanak na stručnom nivou u Parizu 8. jula.

“Razgovarali smo o tome na koji način tamo da nastupimo potpuno spremni, ali taj posao nismo završili. U narednih nekoliko dana razgovaraćemo o tome i ko će zastupati BiH, kako ćemo doći do jasnih stavova oko procjene štete i jedinstvenog stava o podjeli sredstava sa kojim ćemo izaći na donatorskoj konferenciji”, dodao je Radmanović.

On je rekao da na današnjem sastanku nije bilo riječi o različitim procjenama štete, ali da se tome mora realno prići.

“Unutar BiH moramo se dogovoriti o procjeni štete, a moraćemo da se dogovorimo o procjeni štete između BiH i Srbije, jer je donatorska konferencija zajednička. Sve to moramo uraditi u narednih nekoliko dana, kad već nismo bili u stanju da to uradimo za mjesec dana”, istakao je član Predsjedništva iz Republike Srpske.

Na današnjoj sjednici bilo je riječi i o unapređenju u generalske činove starješina Oružanih snaga BiH.

Predsjedništvo je na prijedlog Ministarstva odbrane BiH donijelo deset odluka, među kojima je odluka o sticanju uslova za starosnu penziju koja se odnosi na generala Sakiba Forića, četiri brigadira unaprijeđena su u čin brigadnog generala, četiri brigadna generala u čin general-majora i general- major Ante Jeleč u čin general-pukovnika.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *