Govedarica zatražio ostavke čelnika Agencije za bankarstvo

September 22, 2015, 6:05 pm

Tokom skupštinske rasprave o izvještaju o stanju u bankarskom sistemu Republike Srpske za 2014. godinu, Govedarica je rekao da će Klub poslanika SDS-a zatražiti formiranje skupštinskog anketnog odbora koji bi trebalo da definiše činjenično stanje u Bobar banci i da o tome upozna Narodnu skupštinu Srpske.

“Mora se utvrditi ko je odgovoran za propast ove dvije banke, čime je veoma narušena stabilnost bankarskog sektora Republike Srpske”, rekao je Govedarica.

Poslanik PDP-a Slaviša Marković optužio je Agenciju za bankarstvo Republike Srpske da je devet godina “skrivala podatke i dešavanja u Bobar banci”.

Poslanik NDP-a Zdravko Krsmanović pozvao je Klub poslanika SNSD-a da se izjasne o propasti Bobar i Balkan investment banke i da ne ćute o ovom problemu.

Krsmanović je upitao koje su mjere preduzete prema ljudima iz Litvanije koji su odgovorni za izvlačenje novca iz Fabrike glinice Birač.

Poslanik SRS-a Milanko Mihajlica pozvao je nadležno tužilaštvo da ispita slučaj Bobar i Balkan investment banke.

“Propast Bobar banke traje godinama i veoma smišljeno”, tvrdi Mihajlica.

Replicirajući Mihajlici, šef Kluba poslanika SNSD-a Radovan Višković rekao je da je sadašnja opozicija dok je bila na vlasti kroz privatizaciju 550 preduzeća “opljačkala Republiku Srpsku”.

“Radili ste najcrnji kriminal i zato vas su građani kaznili na izborima”, rekao je Višković, koji je pozvao ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića da riješi ubistvo Riste Jugovića, Srđana Kneževića i Milana Vukelića.

Poslanik NDP-a Dragan Čavić upitao je odakle pravo bilo kome da vezuje više od 200 miliona KM budžetskih sredstava za Bobar banku i Banku Srpske.

Poslanik Stranke napredna Srpska Adam Šukalo smatra da se Agencija za bankarstvo Republike Srpske nije ponašala u skladu sa zakonom kada je riječ o zaštiti javnog interesa u Bobar i Balkan investment banci.

Injac: Ukupne obaveze Bobar banke 230 miliona KM

Direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske Slavica Injac izjavila je da trenutno ukupne obaveze Bobar banke iznose 230 miliona KM.

“Ukupna sredstva na računu ove banke bila su 29 miliona KM, od čega je 20 miliona KM ostavljeno za brojne sudske sporove”, rekla je Injčeva u Narodnoj skupštini Republike Srpske, obrazlažući izvještaj o stanju u bankarskom sistemu Republike Srpske za 2014. godinu.

Ona je navela da je Bobar banka u likvidaciji pokrenula tužbene sporove vrijedne više od 200 miliona KM, ali su isto tako i drugi tužili ovu banku.

Injčeva je navela da fiksna aktiva Bobar banke iznosi 10 miliona KM, a ostala aktiva 47 miliona KM.

Ona je rekla da je Agencija za osiguranje depozita Republike Srpske isplatila više od 80 miliona KM za osigurane depozite, od čega je Bobar banka vratila 40 miliona KM.

Kada je riječ o Balkan investment banci, ona kaže da je Agencija za 2012. godinu utvrdila nedovoljan iznos kapitala zbog loših kredita sa neizvjesnom naplatom, te je naložena dokapitalizacija banke.

“Utvrdili smo potencijalni gubitak ove banke od 33 miliona KM, a vlasnik banke je na skupštini pokrio gubitak, i to poništavanjem vlastitih akcija što je aktuelno u novoj regulativi u rješavanju problematičnih banaka u Evropi”, kaže Injčeva.

Ona je pojasnila su višestruki razlozi za propast neke banke, ali se u osnovi svode na odobravanje kredita koji se u jednom momentu ne mogu naplatiti u značajnijem iznosu, a ta banka nema dovoljno kapitala da pokrije nastale gubitke.

Injčeva je rekla da postoje i drugi razlozi za propast neke banke, kao što su problemi sa likvidnosti i drugi poremećaji na finansijskom tržištu.

“Pravi uzrok propasti pojedinačne banke se obično proteže na širi vremenski period i treba da ga utvrdi istraga, dok Agencija za bankarstvo Republike Srpske može reći šta je razlog donošenja određenih mjera i naloga prema banci u datom momentu”, pojasnila je ona.

Injčeva je rekla da je razlog uvođenja privremene uprave u Bobar banci nedostatak kapitala koji je utvrđen procjenom naplativosti kredita i umanjenjem kapitala koji je procijenjen po tom osnovu.

Ona je iznijela podatak da je ukupna aktiva banaka u Republici Srpskoj, osim činjenice da ima jednu banku manje i da nije dobila sredstva od MMF-a u 2014. godini, ostala ista kao i godinu ranije, dok je na nivou sektora ostvarena neto dobit od 28 miliona KM, pri čemu je jedna banka poslovala sa gubitkom.

Ona je rekla da je posljednjih 10 godina bankarski sektor Republike Srpske doživo velike promjene, navodeđi da je ukupna aktiva bankarskog sektora Srpske 2004. godine iznosila 1,9 milijardi KM da bi 2014.godine dostigla nivo od 7,6 milijardi KM, što je četiri puta više.

“Ukupan kapital iznosio je 196,5 miliona KM i povećan je na 853,8 miliona KM, što je četiri puta više. Neto krediti su sa 985,5 miliona KM povećani na 4,3 milijarde KM, što je 4,3 puta više”, naglasila je Injčeva.

Ona je dodala da je štednja stanovništva sa 278 miliona KM dostigla iznos od 1,8 milijardi, što je 5,5 puta više, dok je ukupan broj radnika povećan za 1.060 zaposlenih, odnosno 49 odsto.

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić podsjetio je na raniji skupštinski zaključak, kojim se zadužuje Agencija za bankarstvo Republike Srpske da u narednom izvještaju parlamentu detaljno obrazloži uzroke i stanje u poslovanju Balkan investment banke i Bobar banke.

Stevandić je rekao da materijal koji je u Vladu Republike Srpske stigao iz Agencije za bankarstvo Republike Srpske nosi oznaku “tajno”.

On je podsjetio narodne poslanike na položenu zakletvu i istakao da za sve važe odredbe Zakona o postupanju prema pravilniku o tajnim podacima koji se ne mogu ustupiti drugim licima ili zloupotrijebiti i moraju biti vraćeni po završetku ove tačke vratiti.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *