Godina dana najmlađeg gradonačelnika u istoriji Banjaluke

December 24, 2021, 2:24 pm

Besplatni udžbenici za osnovce, rekordne uštede, transparentnost, borba protiv kriminala i korupcije, vraćanje zelenila gradu i započeti istorijski projekti od značaja za grad, samo su dio onoga što je obilježilo godinu dana mandata Draška Stanivukovića, najmlađeg gradonačelnika u istoriji Banjaluke.

-Više ništa neće biti isto. To je princip na kojem ćemo moji saradnici i ja raditi i od toga neću odustati dok god budem na funkciji gradonačelnika – prva je poruka, koju je gradonačelnik Stanivuković uputio 24. decembra 2020. godine po preuzimanju mandata prvog čovjeka grada.

Tako je do danas dosta toga urađeno na svim poljima, a u nastavku smo sumirali godinu dana mandata administracije i izdvojili najznačajne realizovane mjere i programe.

Istorijski programi podrške

Mjerama koje su prvi put pokrenute, više od 11.000 osnovaca dobilo je besplatne udžbenike, više od 10.000 penzionera dobilo je povoljniji javni prevoz, desetine porodica čija djeca žive sa invaliditetom i poslije navršenih 18 godina nastavljaju primati naknadu, što potvrđuje da je stub politika ove administracije – čovjek i njegova porodica.

Direktnu novčanu podršku dobili su i privrednici, zdravstveni radnici na području grada Banjaluke i porodilje.

Obezbijeđena su sredstva i za druge nove mjere podrške, od kojih izdvajamo sufinansiranje privatnih vrtića, kako bi svi oni roditelji zbog nedostatka mjesta u javnim vrtićima, imali mogućnost da svoje mališane upisuju u privatne vrtiće, a da Grad subvencioniše razliku u cijeni.

Takođe, obezbijeđen je i novac za besplatan prevoz za penzionere sa penzijom do 250 KM i za srednjoškolce i studente iz porodica sa četvoro i više djece.

Uz ove mjere podrške, najveći do sada grant i podršku dobio je Dom zdravlja Banja Luka, u okviru kojeg je uz direktnu novčanu podršku radnicima te zdravstvene ustanove, planirana i nabavka digitalnog mamografa i izgradnja ambulante u Dragočaju.

Podršku su dobili i mladi, između ostalog, gradske stipendije za tekuću školsku godinu dobilo je 1.337 srednjoškolaca, a u okviru programa stipendiranja učenika i studenata za koji je izdvojeno 1,6 miliona KM. Mladima je na raspolaganje stavljen i potpuno uređen Dom omladine.

Od početka mandata, gradonačelnik Draško Stanivuković se zalagao i da sistemski riješi pitanje radnika Gradske uprave sa najnižim primanjima, što je uspješno i okončano povećanjem plata higijeničarkama koje su imale najniža primanja u gradskoj administraciji.

Banjaluka je pokazala i humano lice, pa su uz podršku brojnim humanitarnim akcijama, u gradu označena tzv. humana parking mjesta na više gradskih parkirališta od kojih prihod od naplate ide u humanitarne svrhe.

Nakon dvije decenije, riješeni su i imovinsko-pravni odnosi, kako bi porodice poginulih boraca i ratnih vojnih invalida u Ramićima i Šargovcu konačno postali vlasnici parcela na kojima su izgrađeni njihovi stambeni objekti.

Milionske uštede i smanjenje duga

Nova gradska administracija napravila je značajne korake i na polju transparentnosti, uvela red u mnogim oblastima djelovanja, a povećanjem prihoda i smanjenjem rashoda obezbijedila je dodatnih 27 miliona KM putem rebalansa za ovu godinu i budžeta za 2022. godinu.

Ostvarenje istorijskih mjera omogućeno je uštedama koje je nova gradska administracija napravila kroz racionalizaciju troškova. Višemilionske uštede ostvarene su na platama, stručnim uslugama, telefonskim računima, službenim putovanjima i drugim stavkama.

U konačnici, sve uštede usmjeravaju se ka građanima i direktno će se odraziti na njihov budžet.

Istovremeno, nova gradska administracija smanjila je dug za skoro deset miliona KM, imajući u vidu da je zaključno sa 31.12. 2020. godine ukupan dug Grada iznosio 135,2 miliona KM, a stanje duga na dan 31.10.2021. godine iznosilo 125,9 miliona KM.

Transparentnost: Svaki trošak javan, dostupni svi podaci

Svaki trošak odnosno potrošena sredstva javno su dostupna svim građanima s obzirom na to da se računi Gradske uprave objavljuju na sajtu Grada i na „siti lajtovima“ u centru grada.

Sve javne nabavke koje provodi Gradska uprava su transparentne i dostupne javnosti kako putem zvanične internet stranice Grada Banje Luke, tako i putem portala Agencije za javne nabavke BiH, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Javni su i dodatno promovisani svi javni pozivi i konkursi koje objavljuje administracija.

Takođe, po prvi put javna su i imena zaposlenih u Gradskoj upravi i gradskim preduzećima, institucijama i ustanovama, sa podacima iz njihovih diploma.

Uz ovaj korak ka povećanju transparentnosti, odnedavno je uvedena i praksa da se sve rasprave o regulacionim planovima organizuju poslije 16.00 časova, kako bi što veći broj zainteresovanih građana mogao prisustvovati i učestvovati u donošenju važnih odluka za grad.

Grad Banjaluka je po prvi put osnovao Tim za reviziju, savjetodavno tijelo sastavljeno od pravnika, advokata i revizora, a koje se bavilo istraživanjem i provjerom dosadašnjeg rada Gradske uprave, kao i gradskih preduzeća i ustanova.

Uveden je red i otklonjene su uočene nepravilnosti oko korištenja službenih automobila, kao i postavljenih bilborda i drugih reklamnih površina na području grada, što je uticalo i na znatno povećanje prihoda od takse za reklamne panoe u odnosu na raniji period.

U namjeri da se zaštiti ćirilica, jedna od prvih promjena nove gradske administracije odnosila se na obaveznu upotrebu ćirilice na svim digitalnim kanalima komunikacije Grada. U tom cilju, pripremljene su i usvojene preporuke za jednaku upotrebu službenih pisama ćirilice i latinice kod isticanja poslovnih imena pravnih lica i preduzetnika na teritoriji grada.

Novi parkovi i aleje

Vratiti Banjaluci epitet „grad zelenila“ jedan je u nizu prioriteta nove gradske administracije.

Imajući u vidu da u gradu postoji potreba za novim urbanim sadržajima, pokrenuta je inicijativa izgradnje gradskog parka na Banjalučkom polju, koji bi trebalo da postane najveća gradska zelena površina. Iako su izgradnju parka podržali brojni građani i stručna javnost, odbijen je prijedlog izrade regulacionog plana za ovo područje.

Uprkos izazovima sa budžetom, jasna opredijeljenost gradske administracije da gradu vrati zelenilo vidljiva je i kroz sprovođenje aktivnosti istorijski najveće jesenje sadnje, koja je ove godine organizovana uz pomoć donacija.

Naš grad je dobio i dva parka, i to „Porodični park“ u naselju Rosulje – poklon gradonačelnika sugrađanima i „Kajak park“ u naselju Borik.

Infrastrukturni projekti

Počelo je ili nastavljeno više infrastrukturnih projekata u oblasti komunalne potrošnje i saobraćaja.

Nastavljena je gradnja sportske dvorane na Laušu i vrtića u Kuljanima i Vrbanji, više vodovodne i kanalizacione mreže (poput Gornje Piskavice, Vrbanje), obnovljeno više ulica u Kuljanima i Karanovcu, a očekuju nas i krupni infrastrukturni projekti poput rekonstrukcije i modernizacije puta koji povezuje naselja Petrićevac – Motike, zatim glavnih saobraćajnica u Kuljanima, Debeljacima, Priječanima i Šargovcu, mosta u Česmi i Kaluđericama, škole u Adi, multifunkcionalnog sportskog centra na Laušu (atletska staza i stadion), te nastavak izgradnje vodovoda i kanalizacije.

Obezbijeđen je novac i za izgradnju Centralnog gradskog spomen-obilježja poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske.

Izgrađena su igrališta za naše najmlađe sugrađane u Mišinom Hanu i Bronzanom Majdanu, sportski tereni u Boriku i kod OŠ „Branko Radičević“, nastavljena obnova škola, a istovremeno teku radovi kako bi se čuvena fontana iz Parka „Petar Kočić“ vratila u naš grad. Radovi su u toku i na izgradnji prvog dajak pristaništa u istoriji Banjeluke.

Banjaluka je, nakon 40 godina, dobila Urbanistički plan, kojim će jasno biti definisane zone i plan građenja, ali i opredjeljenje da se grad širi i razvija ka periferiji.

Grad bez podjela

Nova gradska administracija je proteklih mjeseci radila na tome da Banjaluka bude grad bez podjela, da svaki pojedinac ima jednak pristup i da oni za koje su vrata Gradske uprave bila zatvorena dobiju šansu. Grad Banjaluka otvorio je vrata i mnogim privrednicima, koji do sada nisu imali priliku da sarađuju sa Gradom.

Nova gradska administracija krenula je u aktivnu borbu protiv kriminala, korupcije, nelegalne gradnje, sve po prinicpu da su pravila za sve ista i da nema privilegovanih i povlašenih. Grad Banjaluka je na Trgu Krajine postavio govornicu u obliku megafona, koja simbolizuje slobodu govora i koja je slobodna i dostupna za sve građane koji žele da iznesu svoje probleme.

Godina donacija i saradnje sa građanima

Kako bi se nadomjestio nedostatak sredstava na pojedinim stavakama u budžetu usljed amandmana, problema sa usvajanjem budžeta, prolongiranjem usvajanja rebalansa i odbijanja brojnih prijedloga – gradska adminstracija je donacijama nastojala da riješi gradnju parkova, igrališta, sportskih terena i drugih projekata, a donatorskim sredstvima planirano je da se obezbijedi i proslava Nove godine na otvorenom.

Tako su u saradnji sa društveno odgovornim kompanijama i pojedincima realizovani brojni projekti značajni za građane, od kojih je jedna od najvećih akcija jesenje sadnje.

Poboljšanje poslovanja javnih preduzeća

Pokrenuto je više aktivnosti u cilju efikasnijeg, ali i domaćinskog poslovanja gradskih preduzeća, poput „Akvane“ i „Vodovoda“, koji ovu godinu završava sa dobiti koja je četiri puta veća u odnosu na rezultate poslovanja iz prošle godine.

A za sve nove preduzetnike, na usluzi je Preuzetnički centar, prvi takve vrste otvoren u našem gradu.

Uz navedeno, Banja Luka je prvi put imenovala gradskog menadžera – Bojana Kresojevića,  formiran je Visoki savjet gradonačelnika sastavljen od stručnjaka iz različitih oblasti, ali i prvi put nema zamjenika gradonačelnika.

Uvedene su nove prakse kao što su „Veseli časovi“ za zaposlene u administraciji, doček uspješnih košarkašica na balkonu Gradske uprave i dr.

Ostvarena je i saradnja sa gradovima širom regiona i Evrope, a o Banjaluci se pričalo i u Francuskoj tokom susreta gradonačelnika sa predsjednikom te zemlje Emanuelom Makronom.

Snažnija saradnja ostvarena je i sa bratskom Srbijom, koja je pružila značajnu finansijsku podršku za realizaciju krupnih projekata.

Nakon dugo godina, organizovan je prvi zvanični susret gradonačelnika Banjaluke i Sarajeva.

Banjaluka.rs.ba (Foto: A. Čavić)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *