Evropski prvak na Urugvaj, Španija na domaćina Mundijala

June 25, 2018, 8:43 pm

Portugal i Iran remizirali su u posljednjem kolu grupe B grupe Svjetskog prvenstva u Rusiji rezultatom 1:1, dok je Španija takođe odigrala neriješeno protiv Maroka u Kalinjingradu rezultatom 2:2.

To znači da će se u osmini finala sastati Portugal i Urugvaj te Španija i domaćin Mundijala Rusija.

Na “Mordovija areni” u Saransku evropski prvaci poveli su golom Rikarda Kvarešeme.

U 45. minutu Kvarešma je primio loptu na ivici šesnaesterca, sjajno šutirao desnom nogom u rašlje iranskog golmana za odlazak na odmor sa minimalnom prednošću za tim Fernanda Santoš.

U 51. minutu nakon VAR asistencije paragvajski sudija Enrike Kaseres sudija dosudio je jedanaesterac za Portugal, a Hadžisafi dobija žuti karton nakon pregledavanja snimka zbog starta nad Ronaldom.

Bio je to devetnaesti dosuđeni penal na ovom Mundijalu čime je oboren rekord svih dosadašnjih Svjetskih prvenstava.

Ronaldo nije pogodio sa bijele tačke. Šut u desnu stranu portugalske zvijezde sjajno je odbranio iranski golman Alireza Beiravand.

Zanimljivo, Ronaldo je upravo Iranu postigao svoj prvi gol na svjetskim prvenstvima, a to se desilo u Njemačkoj 2006. godine u utakmici u kojoj je Portugal slavio 2:0.

U 92. minutu do izjednačenja iz penala stigao je Iran. Sedrik je dirao loptu rukom u svom kaznenom prostoru. Nakon analize Kaseres dosudio je penal za Iran, a siguran izvođač bi je Ansarifard koji je postavio konačan rezultat 1:1.

“Crvena furija” osvojila je grupu B sa pet bodova, Portugal je završio kao drugi sa istim brojem bodova ali lošijom gol razlikom, Iran je treći sa četiri boda, dok je na posljednjem četvrtom mjestu završio Maroko sa samo jednim osvojenim bodom.

Izvor: NN/ Ratko Bogosavac