Džeko tragičar, Porto u četvrtfinalu nakon produžetaka

March 7, 2019, 7:23 am

Fudbaleri Porta savladali su Romu na svom stadionu rezultatom 3:1 nakon produžetaka i plasirali se među osam najboljih ekipa Evrope.

Roma je u prvom meču na svom Olimpiku slavila sa 2:1, ali je primila tri gola na gostovanju, a dala samo jedan, tako da će morati da se oprosti od Lige šampiona.

Euzebio Di Frančesko poprilično oprezno je ušao u ovaj meč, a u dresu Rome od prvog minuta bilo je čak sedam defanzivno orijentisanih igrača koji su igrali u formaciji 3-4-3. Porto je na početku prijetio šutevima s distance, ali nisu imali ozbiljnu priliku, a onda u 26. minutu stižu do prednosti.

Manolas je izgubio loptu na centru, ofanzivni igrači Porta odigrali su brzu akciju koju je na kraju Soareš na asistenciju Marege pretvorio u pogodak za veliko slavlje navijača na Dragao stadionu. Pogodak za vođstvo Porta je znatno podgrijao atmosferu na stadionu jer je to bio rezultat koji je vodio domaće u četvrtfinale, ali slavlje nije dugo trajalo.

Igrao se 36. minut kada je Peroti probio po lijevoj strani, jedan domaći igrač ga je srušio, a sudija Čakir pokazuje na bijelu tačku. Odgovornost je preuzeo kapiten Daniele De Rosi koji je Kasiljasa poslao u jednu, a loptu u drugu stranu za rezultat prvog poluvremena (1:1). Prije kraja prvog poluvremena, De Rosi je zbog povrede napustio igru, a kapitensku traku preuzeo je Edin Džeko.

Drugo poluvrijeme opet su bolje otvorili igrači Porta koji su u 50. minutu prijetili preko Soareša, ali Olsen je to odbranio, međutim spasa za golmana Rome nije bilo dva minuta kasnije kada Marega koristi asistenciju Korone i pogađa za novo vođstvo domaće ekipe od 2:1.

Nakon toga obje ekipe imale su nekoliko dobrih prilika za postizanje pogotka, Porto preko Brahimija i Otavija, a Roma preko Perotija koji je bio sebičan i idealnu situaciju za postizanje pogotka upropastio je lošim udarcem umjesto dodavanjem za Zainola koji je bio usamljen.

Regularnih 90 minuta završeno je pobjedom Porta rezultatom 2:1, koliko je glasila i pobjeda Rome u Rimu, pa su uslijedili produžeci.

U prvih 15 minuta produžetka Porto je imao jedinu priliku preko Marege, a onda u je drugom produžetku Edin Džeko propustio dvije kolosalne prilike za Romu.

Prvi put iz čiste situacije šutirao je preko gola, dok je drugi put jedan defanzivac Porta stigao loptu na liniji i vratio je u polje.

Kazna za promašaj stigla je veoma brzo, odnosno u 117. minutu kada sudija Čakir nakon dodatnog pregledavanja VAR-a svira prekršaj Florencija i pokazuje na bijelu tačku za Porto, a siguran realizator bio je Teles koji pogađa za 3:1.