Dom i roditelje čeka 550 djece

November 4, 2014, 10:48 am

Broj djece koja na ovaj način dobiju nove “roditelje” svake godine je sve manji. Prošle godine usvojeno je svega 18 mališana, u 2012. njih 23, a godinu ranije 29 djece.

Šansu da napuštenoj djeci pruže ljubav i pažnju dobilo je najviše bračnih parova u Šekovićima i Osmacima gdje je usvojeno šestoro djece, dok je po dvoje usvojeno u Banjaluci, Gradišci i Bjeljini.

U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS pojašnjavaju da se može usvojiti samo maloljetno lice s tim da usvojitelj mora biti minimalno 18 godina stariji od usvojenika ili da bar jedan od supružnika ispunjava taj uslov.

– U najboljem slučaju, kada ne postoje zakonske smetnje i kada dijete nema žive roditelje, ili je otac nepoznat, a majka se odrekla djeteta, procedura usvajanja traje oko dva mjeseca. Međutim, u većini slučajeva procedura je dugotrajnija i zavisi od rada više institucija – rekli su u Ministarstvu.

U Dječijem domu “Rada Vranješević” u Banjaluci boravi 82 djece i mladih. Većina njih ima žive roditelje, ali oni nisu u stanju da im omoguće uslove za život i razvoj najčešće zbog besparice, bolesti, siromaštva ili neprilagođenih oblika ponašanja.

– Uzrast djece koja najčešće budu usvojena je gotovo uvijek predškolski, najčešće jaslički. Za djecu koja idu u hraniteljske porodice starosna granica se blago pomjera, ali tu su i djeca predškolskog, eventualno, mlađeg osnovnoškolskog uzrasta – istakla je psiholog iz Doma Ljiljana Uletilović.

Pravnik u Centru za socijalni rad Banjaluka Јadranka Štrkić je rekla da je ova ustanova trenutno nadležna za 101 dijete, ali da nijedno od njih nije za usvajanje.

– U prosjeku imamo stotinu aktuelnih zahtjeva potencijalnih usvojitelja – rekli su u banjalučkom Centru.

U Univerzitetskoj bolnici – Klinički centar Banjaluka navode da godišnje jedna ili dvije majke nakon porođaja napusti svoje dijete, dok je ranije bilo i do devet takvih slučajeva.

– Ukoliko dođe do ovakvih slučajeva, Klinički centar je samo dužan obavijestiti nadležni Centar za socijalni rad. Nakon 40 dana od poroda majka je dužna, ako se ne predomisli, da da izjavu da li dijete daje na usvojenje ili da ga smjesti u dom ili hraniteljsku porodicu – istakao je socijalni radnik Kliničkog centra Banjaluka Vojislav Rakita.

Zakon

Prema odredbama Porodičnog zakona RS, usvojitelj može biti samo državljanin RS. Strani državljanin može usvojiti dijete samo ako za to postoje naročito opravdani razlozi. Propisano je da se može usvojiti samo dijete uzrasta do pet godina koje nema žive roditelje ili se ne zna ko su oni. Usvajanjem se čuva tajnost podataka o njegovom zasnivanju, a u matičnu knjigu rođenih usvojitelji se upisuju kao roditelji usvojenika i ono se ne može raskinuti.

Ko ne može usvojiti djecu

– lice kome je oduzeto roditeljsko pravo

– lice kome je oduzeta ili ograničena poslovna sposobnost

– lice koje ne pruža dovoljno garancija da će dijete podizati i vaspitavati

– lice koje je duševno bolesno ili slaboumno

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *