Dogovor o granici koči Izetbegović

August 16, 2019, 7:36 am

Srbija i BiH treba da ubrzaju pregovore o spornim tačkama na državnoj granici i pronađu obostrano prihvatljivo rješenje jer je to važno za razvijanje dobrosusjedskih odnosa i napredak ka EU i to mora da bude riješeno.

Rečeno je to “Glasu Srpske” u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije.

– Razgraničenje između Srbije i BiH za nas je zaista jedno od prioritetnih pitanja, čijim se rešavanjem čini korak napred u procesu pristupanja EU, a bilateralni odnosi podižu na jedan kvalitativno viši nivo. Tačno je da godinama nema pomaka, ali smatramo da relativno mali broj spornih područja i dužina granice na njima u odnosu na nespornu dužinu granice daju optimizam da je moguće naći obostrano prihvatljivo rešenje – naveli su u pisanom odgovoru iz tog ministarstva.

Posljednja sjednica Međudržavne diplomatske komisije za granicu između Srbije i BiH održana je u junu 2010. godine u Beogradu. Priznaju da je dug period bez pregovora u okviru komisije.

– Načelno je dogovoreno da se komisija susretne uskoro. Još nije usaglašen precizan termin sednice. Imajući u vidu da je period godišnjih odmora, može se očekivati da se sednica održi u septembru ili oktobru – istakli su u ministarstvu.

Dobra prilika za razgovor ili početak ozbiljnijeg angažmana u vezi sa ovim pitanjem bila je nedavno kada su se u Beogradu sastali predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i tadašnji članovi Predsjedništva BiH, ali je, kako je tada rečeno, bošnjački član Bakir Izetbegović to zaustavio.

U srpskom MSP-u ističu da je još u septembru 2017. godine, prilikom posjete predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Sarajevu, rečeno da je od velikog značaja da bude iskorišćen momenat i, poslije višegodišnjeg zastoja, obnovljeni pregovori i rad komisije.

– Svi članovi Predsedništva BiH saglasili su se sa potrebom i značajem rešavanja pitanja granica, naglašavajući spremnost obe strane da se pregovori intenziviraju i iznađe obostrano prihvatljivo rešenje, uključujući i razmenu teritorija. Nastavak pregovora očekivan je posle zvanične posete članova Predsedništva BiH u decembru te godine Srbiji. Međutim, tada je Izetbegović odbio da primi dokumentaciju, odnosno predlog za razgraničenje koji je prezentovao Aleksandar Vučić, a koji je srpska strana pripremila u skladu sa načelnim dogovorima sa susreta u Sarajevu. To je uticalo da se održavanje sednice komisije još jednom prolongira – kazali su u ministarstvu.

Na pitanje da li je BiH zvanično Srbiji dostavila stav o razgraničenju, na šta pristaje, a na šta ne, istakli su da je BiH svoj stav o razgraničenju dostavila na početku pregovora u okviru komisije, kada su konstatovane razlike na četiri dijela granice.

– Delegacija Srbije je tokom pregovora davala predloge koji bi išli u susret kompromisnom rešenju, dok je delegacija BiH odbijala te predloge zastupajući stav da granica treba da bude utvrđena potvrđivanjem bivše administrativne granice iz perioda SFRJ, a njene eventualne korekcije mogle bi biti predmet naknadnih pregovora, posle stupanja na snagu ugovora o državnoj granici. Međutim, nije davala nikakve garancije da bi ti pregovori za rešavanje vitalnih pitanja za Srbiju bili otvoreni – zaključili su u ministarstvu.

Sporne tačke

Hidrocentrale “Zvornik” i “Bajina Bašta”, deset kilometara pruge Beograd – Bar koja prolazi kroz BiH i opštine Priboj i Rudo su sporne tačke. U ministarstvu su potvrdili da su prijedlozi Srbije za rješavanje bili i biće dostavljeni BiH.

– Oni podrazumevaju da granica bude utvrđena tako da ne preseca komunikacije i kapitalne objekte koje je u prethodnoj zajedničkoj državi finansirala i izgradila Srbija, odnosno da se budućim rešenjem protezanja granice obezbedi nesmetana eksploatacija, te koriguje granična linija u području Priboja i Rudog radi prevazilaženja problema kretanja stanovništva – kazali su u ministarstvu.

Glas Srpske

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *