Dodik: Podaništvo najveća prijetnja opstanku Srpske

April 22, 2015, 8:11 am

“Ta neskrivena ambicija Bošnjaka nije dovoljna ako nema našeg opstrukcionizma našoj ideji. Nažalost, u gotovo svakom periodu se nađe neko koga izaberu uz pomoć glasova Bošnjaka i on izvršava određene ‘radove’ s ciljem afirmacije te ideje o ukidanju Republike Srpske”, rekao je Dodik u intervjuu za Elektronske novine Andrićevog instituta “Iskra”.

On je naglasio da javnost treba da zna da je Mladen Ivanić u izborima za srpskog člana Predsjedništva BiH, u odnosu na Željku Cvijanović, imao 25.000 srpskih glasova manje, a kada su iz inostranstva došli glasovi Bošnjaka – 34.000, onda je ostvario većinu od 7.000 glasova.

“To znači da su odlučujuću prevagu učinili bošnjački glasovi, koji jesu legitimni, ali u političkom smislu, bez obzira što glasaju u Republici, oni glasaju protiv Srpske i ne žele joj ništa dobro. Zato, kada se izabere Ivanić glasovima Bošnjaka, onda to pravi političku obavezu u tom pogledu i ta vrsta podaništva je najveća opasnost za opstanak Srpske”, istakao je Dodik.

Na konstataciju da je u Srpskoj na djelu “budimpeštansko proljeće u pokušaju”, poput onog u Srbiji, koje ima za cilj svrgavanje s vlasti predsjednika Republike i vladajuće stranke SNSD-a, čiji je lider, Dodik je rekao da niko nije naivan pa da to ne vidi.

“Budimpešta jeste centar koji se ponovo aktivirao, centar kojeg su Amerikanci stvorili i otvorili da okupe navodno ‘domaće snage’ koje treba da izvrše neke svoje zadatke”, rekao je Dodik i dodao da je u Budimpešti bilo sjedište koje je okupilo predstavnike “Otpora” kada je rušena vlast Slobodana Miloševića.

On je naveo da su se potom malo umirili, pa taj centar više nije postojao, ali su ga reaktivirali nekoliko mjeseci pred izbore u Republici Srpskoj.

“Mislim da je to bilo u aprilu prošle godine. To je bio pokušaj da naprave dovoljno kritične mase kako bi se ‘kroz izbore’ izvršila promjena strukture vlasti u samoj Republici Srpskoj, jer smo mi njima postali ‘remetilački faktor’ u pogledu realizacije ranije datih obećanja, prije svega, političkom Sarajevu i u nastojanju da se napravi država po mjeri njih, te da se na neki način drže mirni”, naglasio je predsjednik Srpske.

Sve to, ističe Dodik, nisu uspjeli da urade kroz izbore, ali je sama kampanja pokazala da su to bili najžešći izbori u smislu udara na jednu partiju i na jednu ličnost.

“To sam tako i doživljavao i to je moglo da se vidi, ali u tome nisu uspjeli. Da žive i da nešto rade, vidljivo je recimo kroz to da uspijevaju da podignu elan opoziciji koja je izgubila izbore. Samo nekoliko mjeseci poslije izgubljenih izbora, pokušavaju da ih uvjere da mogu izvršiti promjene”, rekao je predsjednik Srpske.

Upravo to, ističe Dodik, govori kakva je njihova namjera. “Mi znamo da to postoji, znamo da angažuju i neke medije u Republici Srpskoj, a neki to već predano rade. Riječ je o tome da se izgrađeni domaći autoritet uruši i još ako je moguće u samom vrhuncu tog političkog autoriteta”, ocijenio je Dodik.

Predsjednik Srpske je istakao da su “oni svjesni da to samo jača njegovo uvjerenje za afirmaciju javnih stavova o Republici Srpskoj”, koje je ranije iznosio, i te stavove može samo da osnaži, a nikako da ih umanji.

“Smatram da je to ispravno i to osjećam punim srcem, punom snagom i upravo zbog toga što mogu da afirmišem te stavove. I oni znaju da ni u čemu nisu uspjeli, ukoliko ne uspiju da u narednih nekoliko godina ‘poravnaju’ vlast u Republici Srpskoj sa pričama o navodnom lopovluku i kriminalu, što im je glavna uzrečica”, napomenuo je Dodik.

Dodik je naveo da narod, pod pritiskom te atmosfere i naprasnog entuzijazma, uspije možda da skloni neku vlast, ali veoma brzo shvati da oni koji dolaze nisu njegov izbor, već nečiji tuđi.

“I onda to društvo ne možete nikada da stabilizujete”, upozorio je Dodik u intervjuu za Elektronske novine Andrićevog instituta “Iskra”.

On je u tom pogledu zapitao zašto je jedna Libija pod Gadafijem bila stabilna zemlja, svi su dobro živjeli, a sada panično svi bježe iz te zemlje.

“Znači da Gadafi nije bio problem Libije, već je bio problem nekoga drugog! On nije bio problem tog naroda i nije ga narod srušio. Da nije bilo bombardovanja sa strane, nikada ga ne bi promijenili. Taj intervencionizam je u ovom slučaju vezan za naftu, naftovode i neke druge strateške stvari…”, ističe Dodik.

On je dodao da niko ne može kriviti narod zato što ne može da se sjeti da je 1996. godine Srpska bila u potpunom rasulu i to ne samo u ekonomskom i socijalnom, nego i u državno-pravnom smislu.

“Dva perioda – 1996. i 2015. godina su gotovo neuporediva. Zato treba osvježavati sjećanja. Ali imate i one, upravo iz ‘budimpeštanske priče’, koji govore da nije važno kako je bilo i kako ćemo živjeti, već ‘ja hoću da jedem’, kao da se ovdje gladno! Pa više ima u Americi gladnih ljudi! Imate u Americi više prosjaka nego što možete da zamislite, ima tamo ljudi koji veoma teško žive, ima socijalno totalno ugroženih”, rekao je Dodik.

On je ubijeđen da su novi srpski funkcioneri u Sarajevu upravo produkt “budimpeštanske priče”. “To potvrđuje činjenica da se sve ovo vrijeme nakon izbora upravo Sarajevo pokušava politički postaviti kao centar, u najmanju ruku, Republici Srpskoj”, navodi Dodik.

On je rekao da se može vidjeti da su raniji napadi sarajevskih, bošnjačkih medija na Republiku Srpsku i na njega lično odjednom splasnuli i da je promijenjena koncepcija.

“Uzeti su domaći mediji, jer se spoznalo da su napadi koji su stalno dolazili iz Sarajeva jačali i mene i Republiku Srpsku”, konstatovao je Dodik.

Zbot toga je sada, upozorava Dodik, “uzeto” nekoliko televizija, novinara i ostalih u Srpskoj koji “sarajevski posao” rade još predanije nego što je to radilo Sarajevo.

“Zato su oni ljubimci i ljubitelji Sarajeva i onoga tamo što oni žele. Dakle, politički predstavnici Srba danas, oni koji su u vlasti u Sarajevu, definitivno se upotrebljavaju za pokušaje da se razvlasti Srpska”, kategoričan je predsjednik Srpske.

Na pitanje da li visoki predstavnik Valentin Incko ostaje u okviru svojih kompentencija kada poziva na uzdržanost u odnosu na promjenu Ustava koju sugeriše Bakir Izetbegović, stavljajući se na njegovu stranu, Dodik je ponovio da je visoki predstavnik “trebalo davno da ode”, a da ništa nije novo ni u tome što je na strani Bošnjaka, jer iza njega stoji politička moć sa Zapada.

“Čim je opozicija iz Srpske ušla u organe BiH, počeo je Incko da se javlja. Prije toga bio je ‘ušutkan’ i nije se javljao dvije-tri godine, nigdje ga nije bilo”, podsjetio je Dodik i konstatovao da ništa nije novo ni u tome što je na strani Bošnjaka, jer iza njega stoji politička moć sa Zapada.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *