Dodik-Nikolić-Vučić: Srbija će pomoći RS u borbi protiv terorizma

April 29, 2015, 2:14 pm

Sastanku su prisustvovali ministri unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač i Srbije Nebojša Stefanović, piše RTRS.

Nikolić je poručio da će Srbija pomoći Srpskoj u borbi protiv terorizma, jer Srpska sama nije dovoljno snažna da se izbori sa ovim problemom.

Predsjednik Dodik poručio je da je jedan od prioriteta Srpske borba protiv terorizma i da to mora biti prioritet i BiH.

Dodik je, između ostalog, rekao da je očigledno da kod pojedinih bošnjačkih političara ne postoji dovoljno volje da se suprotstave raznim ideologijama i terorizmu.

Koordinisano spriječiti terorizam

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić ocijenili su u Beogradu da Srpska i Srbija moraju zajednički da vode računa o stabilnosti regiona i da u koordinaciji spriječe da se opasne pojave, poput terorizma, preliju sa teritorije jedne na teritoriju druge zemlje.

Dodik je izjavio da će Republika Srpska ući u izradu nove strategije bezbjednosnih struktura, jer se pokazalo da sadašnje bezbjednosne strukture, koje su uspostavljene oduzimanjem nadležnosti Srpske, nisu dovoljno efikasne.

“Srpska će sarađivati sa svima u regionu, jer borba protiv terorizma ne može biti izolovana”, rekao je Dodik na zajedničkoj konferenciji za novinare, nakon sastanka sa Nikolićem i premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, kojem su prisustvovali ministri unutrašnjih poslova Srpske Dragan Lukač i Srbije Nebojša Stefanović.

On je napomenuo da terorista koji je u Zvorniku ubio jednog i ranio dva policajca pripada bošnjačkom narodu, ali da to ne znači da cijeli taj narod to podržava.

“Borba protiv terorizma je prioritet Republike Srpske, ali mora biti i prioritet u ostatku BiH. Kod bošnjačke elite nema dovoljno volje da se suprotstavi ovoj pojavi”, rekao je Dodik.

Nikolić je naglasio da je neophodna saradnja da bi se spriječilo da neko ko je uvučen u mrežu terorizma ponovi čin koji se dogodio u Zvorniku.

On ocijenio da je Balkan izuzetno ranjivo mjesto i da činjenica da su se nakon 20 godina od Dejtona u BiH otvorile nove rane ukazuju da međunarodna zajednica tamo nije uspjela da konstituiše neke stvari koje bi funkcionisale, te da je stoga veliki dio odgovornosti na njoj.

“Svi koji su nadležni u Republici Srpkoj i Srbiji učiniće sve da obezbede sigurnost, da ne dođe do prelivanja opasnosti i da naši građani ne strahuju za svoju i bezbednost svoje dece”, rekao je Nikolić i dodao da će sve snage biti usmjerene na to da se ova situacija ne ponovi.

Dodik: Srpska će razviti novu strategiju bezbjednosti

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas u Beogradu da će Srpska, poslije događaja u Zvorniku, razviti novu stategiju bezbjednosne strukture Srpske, navodeći da u političkoj eliti bošnjačkog naroda u BiH ne postoji dovoljno volje da se suprotstave raznim oblicima ideologije koja proizvodi ekstremni terorizam.

“To možemo da vidimo na različitim ocjenama i pokušajima da se i ovaj događaj u Zvorniku na neki drugi način prikaže”, rekao je Dodik na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.

Poslije sastanka sa rukovodstvom Srbije, kojem su prisustvovali i premijer Srbije Aleksandar Vučić i ministri policije Srbije Nebojša Stefanović i Srpske Dragan Lukač, predsjednik Srpske je rekao da je borba protiv terorizma jedan od prioriteta koji je Srpska postavila sama sebi, a da to treba da bude prioritet i u BiH.

Dodik je naveo da je odnos Srbije i Srpske definisan formalno Dejtonskim sporazumom, ali da ne treba tajiti da ti odnosi moraju da budu bliski i jači, ali i da poštuju međunarodni okvir koji je zadat.

On je istakao da Srpska i Srbija moraju zajedno da vode računa o ukupnoj bezbjednosti cijelog regiona, pošto je očiledno da je region značajno ustalasan mnogim događajima koji uznemiravaju ili ugrožavaju bezbjednost kao što su događaji u Makedoniji i posljednji u Zvorniku.

“Mi želimo da to zaustavimo i očuvamo mir i stabilnost i da damo šansu političkim procesima koji će dati konačne odgovore, a ne da se politika rješava na način kako smo to mogli da vidimo nekad”, rekao je Dodik.

Predsjednik Dodik je izazio zahvalnost Srbiji za svaku vrstu pomoći i dodao da Srpska gleda u nju i želi da vidi jaku Srbiju.

On je naglasio da je sasvim jasno da narod Srpske doživljava Srbiju kao svoje utočište i sigurno mjesto za svaku vrstu pomoći koja se može dobiti da bi se održao mir i stabilnost na prostoru BiH i regiona.

“Ovdje sam uvijek čuo od svih – i predsjednika i premijera i drugih da oni poštuju Dejtonski sporazum, da poštuju činjenicu da postoji BiH, koja ima svoj teritorijali integritet, ali isto tako nikada nisu izostavili da kažu da Republika Srpska kao snažan segment BiH ima podršku Srbije u onome što su njene nadležnosti”, rekao je on.

Predsjednik Dodik je naveo da su neke od tih nadležnosti Srpske nasiljem međunarodne zajednice bitno umanjenje čime je stvorena mogućnost za neefikasnost samog sistema bezbjednosti.

Dodik je istakao da će Republika Srpska poslije ovih događaja u Zvorniku razviti svoju novu stategiju bezbjednosne strukture i ono što pripada Srpskoj po Ustavu nesumnjivo će i bez oklijevanja snažno razvijati na maksimalno mogućem nivou.

On je dodao da će Srpska sarađivati i sa federalni organima bezbjednosti i sa Hrvatskom i Srbijom i svima onima koji su uključeni u borbu protiv terorizma, jer borba protiv terorizma ne može da bude izolovana i nema te sile koja se može tome sama suprotstaviti, jer da ima to bi davno bilo završeno.

“Koordinacija i saradnja sa svim pozitivno orijentisanim strukturama u borbi protiv terorizma je dobrodošla. U Srbiji prepoznajemo spremnost i privrženost toj borbi. I u Republici Srpskoj isto to želimo, kao i saradnju sa svima drugima u regionu”, rekao je Dodik.

Dodik je naveo da su on i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač čuli od zvaničnika Srbije zalaganje i poruke koje idu za tim da se ojača mir i stabilnost i u BiH i u Srpskoj.

“Mi znamo da terorista koji je pucao pripada jednom narodu, ali to ne znači da sav taj narod baštini uprave te vrijednosti. Upravo sa bošnjačkim narodom u BiH mi moramo da sarađujemo kako bi se na najbolji način suprotstavili širenju te ideologije ekstremnog radikalizma vjerskog karaktera i da bismo mogli da utičemo na smanjenje opasnosti od svega toga”, naveo je Dodik.

On je rekao da su u BiH već u kontinuitetu prisutni neki teroristički događaji kao što je napad u Bugoju, napad na američku Ambasadu u Sarajevu i ovaj posljednji u Zvorniku.

“Niko ne može da garantuje da se to neće dešavati i u budućnosti.

Očigledno da je obavještajna zajednica koja je formirana i otrgnuta iz ovlaštenja Srpske, koju imamo po Dejtonu, nije adekvanto reagovala i ne raspolažemo sa dovoljnim i sigurnim podacima njihovog rada, što govori o tome da mi nemamo neku posebu korist od toga”, zaključio je Dodik.

Nikolić: Srbija dužna da doprinese bezbjednosti Srpske

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da teroristički napad u Zvorniku pokazuje da međunarodna zajednica nije uspjela da “mnogo toga konstituiše u BiH tako da ona funkcioniše”, te poručio da je Srbija dužna da pomogne Republici Srpskoj.

“Došlo je do tragedije posle toliko godina zajedničkog života i pokušaja da se očuva BiH, a da se u njoj istovremeno očuva Repubika Srpska, došlo je do incidenta koji pokazuje da međunarodna zajednica nije uspela da mnogo toga konstituiše u BiH tako da ona funkcioniše”, rekao je Nikolić u Beogradu na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Nikolić je naveo da ni Srpska ni Srbija ne utiču na svjetske događaje i da ono što je opasnost za cijeli svijet nije izazvano ponašanjem Srbije ili Republike Srpske, ali da je očigledno da one mogu da budu žrtva ili kolateralna šteta.

“Republika Srpska u sadašnjoj konstituciji BiH nije dovoljno spremna da se sama odbrani od narastajuće opasnosti fundamentalizma, terorizma, upotrebe vatrenog oružja da bi se ubijali nedužni, i Srbija je dužna da joj u tome pomogne”, rekao je Nikolić.

Predsjednik Srbije naveo je da je na današnjem sastanku razgovarano o modalitetima saradnje i istakao da sve službe na Balkanu moraju da uspostave kvalitetniju i čvršću saradnju, da razmjenjuju informacije o potencijalnim teroristima i ekstremistima.

Napominjući da, prije svega, misli na one koji se vraćaju sa stranih ratišta, Nikolić je istakao da se postavlja pitanje “da li u BiH žive bivši, sadašnji ili budući troristi i da li nesmetano vrbuju mlade ljude koje će moći da iskoriste za bilo koji zadatak”.

Nikolić je napomenuo da je poznato koliko je Balkan ranjiv, te ocijenio da se postavlja pitanje šta se do sada radilo “ako se danas – 20 godina poslije Dejtona ponovo otvore rane”.

On je ocijenio da je to odgovornost “onih koji brinu o BiH u ime međunarodne zajednice – da li su uspjeli ili nisu”.

Nikolić je istakao da Srbija ne želi da učini bilo šta što bi ugrozilo funkcionisanje, opstanak, budućnost BiH, ali isto tako ne dozvoljava bilo šta što bi ugrozilo funkcionisanje, opstanak i budućnost Republike Srpske.

“Srpska je entitet u sastavu BiH, a to znači da ima sva prava garantovana Dejtonom i Ustavom, i nikakav dodatni pritisak na Srpsku ne može da pomogne da se ona odrekne svojih prava, niti ona traži više ovlašćenja nego što joj pripada. Srbija je ne bi zaštitila kada bi tražila više ovlašćenja, ali želi da je zaštiti kada Srpska želi da ostvari svoja prava”, rekao je Nikolić.

Predsjednik Srbije je ocijenio da je situacija veoma teška i da je napad u Zvorniku samo mali odraz “onoga što je ispod površine, što kulja, buja”, što se prenosi širom svijeta, a nažalost vrlo lako može da stigne i do Srbije.

“Svi koji su odgovorni u Srbiji i Srpskoj učiniće sve što mogu i moraju po Ustavu i zakonu da bi osigurali mir i bezbednost građana, i da ne dozvole da se preliva iz jedne države u drugu bilo kakav oblik nezakonitog, terorističkog ili ponašanja koje ugrožava građane sa obe strane reke Drine na bilo koji način”, poručio je Nikolić.

Predsjednik Srbije pozvao je i vlasti drugog entiteta u BiH – Federacije BiH, ali i okolnih država, da sarađuju u borbi protiv terorizma, na način na koji sarađuje cijela svjetska zajednica.

Nikolić je uputio izraze saučešća porodici Dragana Đurića, pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, koji je ubijen u terorističkom napadu na policijsku stanicu u Zvorniku.

“Upućujemo saučešće porodici, znamo da je to otvorilo stare rane, ali ako sve bude tako kako smo dogovarali mislim da možemo sa mnogo više sigurnosti da kažemo da to više nikada neće da se ponovi”, istakao je Nikolić.

 

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *