Dodik: BiH ne bi preživjela raspakivanje Dejtonskog sporazuma

November 21, 2015, 7:52 am

“Prošlo je 20 godina od zaključivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, poznatog kao Dejtonski sporazum a još se vode rasprave o njegovoj primjeni. Pritom se stalno zagovara i promjena njegovog najvažnijeg dijela Aneksa-4 što je u stvari Ustav BiH. Dejtonski sporazum je omogućio da se uspostavi mir i novi politički sistem u BiH, ali se on sve više krši zbog čega danas u BiH živimo u dvije realnosti – ustavnoj i neustavnoj”, rekao je Dodik za Elektronske novine Andrićgrada “Iskra”.

Predsjednik Republike je naglasio da postoji dejtonska struktura, predviđena Ustavom, kao i antidejtonska realnost u BiH. “Ta antidejtonska realnost proizvela je 80 institucija, mahom odlukama visokog predstavnika za BiH, koje nisu proizvod obaveza predviđenih Dejtonskim sporazumom”, naveo je Dodik.

On je podsjetio da je Ustav BiH godinama protivpravno dopisivan i mijenjan odlukama visokog predstavnika i zakonima Parlamentarne skupštine BiH, a sve to bez ikakvog ustavnog osnova, uz potvrđivanje Ustavnog suda BiH preglasavanjem srpskih i hrvatskih sudija od sudija stranaca i Bošnjaka.

“Ono što je nezamislivo u pravnom sistemu međunarodnog i unutrašnjeg prava, u BiH je postalo pravilo. Da li je takav pristup doveo do stabilnosti, pomirenja i povjerenja u BiH kao višenacionalnoj zemlji, u njenom društvu i zajednici? Odgovor je poznat”, kaže Dodik.

On je naveo da bošnjačke strukture zagovaraju takozvanu normalnu, funkcionalnu državu kao put u evropske integracije, a potpomaže ih dio međunarodne zajednice sa tezom da je Dejtonski sporazum prevaziđen, da je kočnica razvoju i napretku i da BiH treba iz dejtonske, preći u briselsku fazu, a to se mora kroz stalne reforme.

“Reforme znače najvećim dijelom centralizaciju. Od toga nije bilo koristi, a Republika Srpska nesumnjivo knjiži štetu od otetih nadležnosti i nametnutih institucija. Taj mastodont antidejtonske BiH troši pare na osnovu, takođe, neustavno uspostavljenog prioriteta za finansiranje BiH, a entitetima šta ostane. A ostala im je odgovornost za ekonomsko i socijalno stanje, bez efikasnih instrumenata za izvršavanje njihovih ustavnih obaveza”, rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, pokušaji revizije Dejtonskog sporazuma, njegova revizija i izmjena njegovih odredbi su permanentni.

“Dovoljno je da pogledate samo pisana sjećanja u knjigama koje su sačinili mnogi učesnici dejtonskih pregovora pa ćete vidjeti da je bošnjačkoj strani bezmalo data garancija još na potpisivanju Sporazuma, da će on suštinski biti tretiran samo kao mirovni sporazum koji zaustavlja rat, a ne kao sveobuhvatan međunarodni ugovor koji definiše buduće odnose zaraćenih strana, upravo kao garancija trajne prevencije nekog budućeg konflikta”, podsjetio je Dodik.

One političke grupacije iz pojedinih zapadnih država koje su učestvovale u ovom poslu nečasnog nagovaranja Alije Izetbegovića i njegovih saradnika da potpišu Sporazum sa obećanjem da to neće biti trajno i konačno, kaže Dodik, ostale su aktivne do danas u pokušaju da iniciraju suštinsku izmjenu odredbi Dejtonskog sporazuma.

“Tako smo, umjesto korektnog i dosljednog provođenja preciznih odredbi Dejtonskog sporazuma, voljom zapadnih politika, zaglibljeni u blato tumačenja šta je ‘duh’ tih odredbi. Pokušaj širenja duha Dejtona i napori da se on mijenja samo može paralisati BiH jer Republika Srpska poštuje izvorni Dejtonski sporazum i ne priznaje nikakve duhove. U Dejtonski sporazum je, kao što je poznato, unijela sebe i svoju državnost. Ako se ruši Dejton, onda ćemo mi vratiti svoju državnost”, poručio je Dodik.

On je naveo da je osnovna politička borba u okviru BiH u vezi sa tom korelacijom – duh ili slovo Dejtona.

“BiH je prihvaćena međunarodnim ugovorom i može da se reformiše, ali to mora biti u skladu sa voljom sva tri naroda i dva entiteta, a ne nasilnim nametanjem. Republika Srpska zato nikad ne smije da legalizuje ono što je uradio visoki predstavnik, brutalno kršeći međunarodo pravo”, upozorio je predsjednik Republike.

Sam Dejtonski sporazum, kaže on, kristalno je jasan i jednostavan. “Osnovne funkcije BiH biće koordinisane i ostvarene na nivou zajedničkih institucija BiH, dok sve ostale vitalne društvene funkcije pripadaju entitetima, koji su kao potpisnici aneksa Sporazuma uvaženi kao subjekt međunarodnog prava”, rekao je Dodik.

On je naglasio da je Republika Srpska danas nedodirljiva i da se ne može ući u njene nadležnosti i njena prava. “Riješeni smo da ta prava stečena Dejtonom sačuvamo”, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *