Deset jednostavnih koraka u borbi protiv zavisnosti od duvana

July 3, 2014, 7:03 am

Pušači ne puše zato što uživaju u cigaretama, već zato što nikotin stvara zavisnost i veštački izaziva osećaj opuštenosti i blagog zadovoljstva.

Kada nikotin preko organa za disanje uđe u krvotok, veoma brzo stiže do svih tkiva i organa, a za 3-4 sekunde dospeva u centralni nervni sistem. Nikotin i drugi sastojci duvanskog dima utiču na mišićni tonus, broj otkucaja srca, krvni pritisak, kao i promenu raspoloženja pušača.

Ukoliko ste već sami pokušavali da ostavite cigarete i niste uspeli, ili ako prvi put donosite ovu važnu odluku i osećate nesigurnost, potražite pomoć stručnjaka koji se bave odvikavanjem od pušenja. Stručna pomoć u vidu savetovanja i uz primenu lekova više nego dvostruko povećava šansu da pušač koji pokušava da prekine stvarno u tome i uspe.

Deset jednostavnih koraka će vam pomoći u borbi protiv zavisnosti od duvana:

Upoznajte porodicu, prijatelje i kolege sa svojom odlukom. Imaće više razumevanja za krize i eventualne tegobe u toku vašeg odvikavanja. Neće vas nuditi cigaretama, a i oni će se suzdržavati od pušenja dok su sa vama.

Očistite garderobu i prostor u kojem živite od mirisa duvanskog dima. Sklonite iz kuće, kola, po mogućnosti i radnog mesta, „provokatore” pušenja: kutije cigareta ili drugi oblik duvana, kao i pribor za pušenje (upaljače, šibice, lule, muštikle).

Pripremite samog sebe za „start” u određenom danu u kojem ste uglavnom počinjali sve što ste uspešno završavali.

Ispoštujte tu svoju odluku. Odlaganje dana ili datuma za „start” nije preporučljivo. To vas vodi u još veću kolebljivost, neodlučnost, i u lično razočaranje.

Lakše ćete uspeti ako ovaj program prilagodite sebi. To znači, da primenite iz njega sve što vama pomaže i odgovara i uskladite ga sa svojim mogućnostima.

U toku odvikavanja od pušenja duvana nemojte jesti pečeno i pohovano meso, jako začinjena jela, slatkiše, niti piti kafu, alkoholna pića i koka-kolu.

Tuširajte se ujutro i uveče pred spavanje, a ako imate jaku potrebu za pušenjem i u toku dana. Tuširajte se i frotirajte telo peškirom do pojasa pet minuta.

Praktikujte da vam obroci i odlazak na spavanje budu u određeno vreme bez velikih vremenskih pomeranja. Izbegavajte obroke posle osam uvece, kao i odlazak u krevet odmah posle jela.

Izbegavajte zadimljene prostorije i druženje sa pušačima, jer od danas ne pušite. Kombinaciju i dozu pomoćnih lekovitih sredstava uzmite samo prema preporuci lekara sa kojim se konsultujete u vezi sa odvikavanjem. Bez konsultacije nije preporučljivo menjati ili prekidati terapiju. U vašem je interesu da se dogovorite sa lekarom o izmenama i dopunama programa.

Važno je da tokom dana imate bar tri obroka dnevno, i da popijete osam čaša vode, čaja ili limunade. Šetajte, brzim hodom, po 30 minuta bar dva puta dnevno. Ovo će vam pomoći da ublažite simptome krize i brže se oslobodite otrova koje je duvan ostavio u vašem organizmu, pružajući mu šansu da se oporavi.

 

(lovesensa.rs)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *