“Dani sjećanja” u pomen na stradanje Srba tokom 20. vijeka – pokrovitelj predsjednik Srpske

March 13, 2017, 8:15 am

Akademik Vladimir Lukić smatra da su 22 godine nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma sačuvane osnovne karakteristike Republike Srpske.

“Јedan broj pitanja koja su pozitivno bila riješena u Dejtonu za Republiku Srpsku na neki način su okrnjena i izgubljena, opravdano ili neopravdano, jer je to jednostavno teško bilo i braniti”, istakao je Lukić na predavanju na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci o temi “Dejtonski mirovni sporazum i Republika Srpska”.

Lukić, koji je bio jedan od pregovarača ispred Republike Srpske u Dejtonu, rekao je da je problem Srpske bio što se na pregovore u Dejton krenulo sa 46,5 odsto kontrole teritorije BiH od 67 odsto, koliko je nekada držala.

“Mislim da je Srpska u Dejtonu dobro prošla, jer je pred sobom imala dobro pripremljen kadar i delegacije na pregovorima”, zaključio je Lukić na predavanju kojim je danas u Banjaluci počela trodnevna manifestacija “Dani sjećanja” koju, kao svojevrstan pomen srpskim žrtvama u 20. vijeku s posebnim osvrtom na protekli rat u BiH, organizuje Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica pod pokroviteljstvom predsjednika Srpske Milorada Dodika.

Direktor Republičkog centra Milorad Kojić napomenuo je da je Republika Srpska Dejtonskim mirovnim sporazumom međunarodno priznata.

“U posljednje vrijeme postoje stalni pokušaji rušenja Aneksa četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma, odnosno izmjene Ustava vaninstitucionalnim djelovanjem”, istakao je Kojić.

On je naveo da je najbolji primjer za to poslednji pokušaj podnošenja zahtjeva za reviziju presude po tužbi protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, s namjerom razgradnje Dejtonskog sporazuma i rušenja Republike Srpske.

“Ovim predavanjem želimo da studentima skrenemo pažnju koji je značaj Dejtonskog mirovnog sporazuma za Republiku Srpsku”, naglasio je Kojić.

On je ocijenio da je neophodno u Republici Srpskoj raditi institucionalno na izgradnji “kulturnog pamćenja”.

“Samo na taj način neće se dozvoliti drugima da nam pišu istoriju”, istakao je Kojić i podsjetio kako to rade Haški tribunal i pravosudne institucije BiH.

Prema njegovim riječima, na ovaj način želi se skrenuti pažnja na srpske žrtve, ali se ne nastoji osporiti bilo čije stradanje.

Istoričar Goran Latinović rekao je da je uvjeren da Srpska može da odoli svim pritiscima za reviziju Dejtonskog mirovnog spuorazuma.

Latinović je zaključio da je izvorni Dejtonski sporazum veoma narušen, posebno od 1996. do 2006. godine i gubitkom Vojske Republike Srpske.

Predsjednik Studentske organizacije Fakulteta političkih nauka u Banjaluci Miloš Kovačević smatra da bi u narednom vremenu trebalo studentima na ovom fakultetu kao izborni predmet ponuditi izučavanje istorije Republike Srpske.

Memorijalna akademija “Iz sjećanja po očima” kao centralni događaj biće održana u 18.00 časova u Narodnom pozorištu Republike Srpske, a prenosiće ga Radio-televizija Republike Srpske.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik danas će u Banjaluci prisustvovati memorijalnoj akademiji “Iz sjećanja po očima”.

Dodik će ovom događaju u Narodnom pozorištu Republike Srpske prisustvovati od 17.30 časova, najavljeno je iz kabineta predsjednika Srpske.

Manifestaciji će prisustvovati i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, kao i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović, najavljeno je iz Narodne skupštine i resornog ministarstva.

Izjave za novinare predviđene su u 17.45 časova u holu Narodnog pozorišta.

U multipleksu “Palas” u utorak, 14. marta, u 18.00 časova premijerno će biti prikazan dokumentarni film u produkciji Radio-televizije Srbije “Zločin bez kazne”, autora Slađane Zarić.

Isti dan će, na Pravnom fakultetu, u 11.00 časova biti održano predavanje “Iskustva u radu Haškog tribunala”. O ovoj temi govoriće advokat Branko Lukić i asistent na Pravnom fakultetu Olivera Ševo.

U Kulturnom centru Banski dvor u srijedu, 15. marta, u 18.00 časova biće održana promocija monografije “Naša ispovijest – žene žrtve rata iz Republike Srpske 1992-1995”.

Ove godine u planu Centra je i promocija publikacije “Hronologija događaja u bivšoj Јugoslaviji 1989-1995. godine” i “Istorijski pregled ratnih dešavanja”, a biće predstavljena i publikacija o NATO bomabrdovanju Srpske.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *