Danas obilježavanje 40 godina od smrti Branka Ćopića

March 26, 2024, 9:09 am

U Hašanima, rodnom mjestu Branka Ćopića danas će biti obilježeno 40 godina od smrti velikog književnika.

Obilježavanju će prisustvovati i ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić.

Direktor Javne ustanove “Bašta sljezove boje” Blaženka Kenjalo rekla je Srni da će se učesnici okupiti u Hašanima kod spomen-škole “Branko Ćopić”.

Prema njenim riječima, biće položeni vijenci na bistu književnika, a nakon toga je planirano obraćanje zvanica i književni čas u spomen-kući.

U čast velikog srpskog pisca danas će na ulazu Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci biti otkrivena spomen-ploča Branku Ćopiću, najavljeno je iz Društva učitelja Republike Srpske. Ovim povodom biće održan i kulturno-umjetnički program.

Program je zakazan za 13.00 časova u amfiteatru Prirodno-matematičkog fakulteta.

Društvo učitelja podnijelo je ranije inicijativu za postavljanje spomen-ploče Ćopiću, te je dobilo saglasnosti Prirodno-matematičkog fakulteta i Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Srpske.

Branko Ćopić rođen je 1. januara 1915. godine u Hašanima, a 26. marta 1984. godine izvršio je samoubistvo skokom sa mosta na Savi u Beogradu.

Prvu književnu nagradu dobio je 1938. godine od Akademije sedam umjetnosti za kratku priču, 1939. godine dobio je Rakićevu nagradu, a zatim i nagradu Srpske kraljevske akademije 1940. godine.

Godina 1951. bila je ključna za njegovu spisateljsku karijeru jer se tada posvetio književnom radu. Pisao je poeziju, pripovijetke i romane. Prve objavljene zbirke pripovijedaka pod naslovima “Pod Grmečom” i “Borci i bjegunci”, u kojima je opisao život običnog čovjeka, posvetio je svom zavičaju u BiH.

Prvi objavljeni roman “Prolom” posvetio je učestvovanju u Drugom svjetskog ratu. U njemu je opisao rat sa svog gledišta. Nakon toga je objavio cijelu seriju romana o ratu i partizanima.

Iako je objavio velik broj djela, najveći je broj onih koje je posvetio djetinjstvu. Riječ je pripovijetkama koje odišu pozitivom i vedrinom, a među najpoznatijim su: “Priče ispod zmajevih krila”, “U carstvu leptira i medvjeda” i “Orlovi rano lete”.

Branko Ćopić je dobitnik NIN-ove nagrade za roman “Ne tuguj bronzana stražo”, napisan 1958. godine.

Jedno od njegovih najljepših djela, „Bašta sljezove boje“, posvetio je prijatelju Ziji Dizdareviću, ubijenom u logoru Jasenovac.

Crni konjanici, o kojima piše u „Bašti sljezove boje“, sluteći tegobe koje će Drugi svjetski rat ostaviti, pratiće ga u poslijeratnom periodu, sve do njegove nesrećne smrti na današnji dan, 26. marta 1984. godine, kada je skočio s mosta u Beogradu.

Tužan kraj Ćopićeve satire zaokružen je kada je u ratu u Bosni i Hercegovini srušen njegov spomenik u Bosanskoj Krupi, a njegova kuća u Hašanima spaljena.

Spomenik koji je ovaj pisac ostavio djeci i odraslima pišući svoja djela ne može se srušiti i danas se njegova djela igraju u dječjim pozorištima širom čitave bivše Jugoslavije.

Mnoga njegova djela prevedena su na engleski, francuski, njemački i ruski jezik. Bio je član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine i Srpske akademije nauka i umjetnosti.

Humorista, autor rodoljubive i dečje poezije, Ćopić se smatra nastavljačem tradicije seoske pripovijetke srpskog realizma Kočića, Ćorovića i Veselinovića.

Drugi svjetski rat podstakao ga je da napiše romane “Prolom”, “Gluvi barut”, “Ne tuguj, bronzana stražo” i “Osma ofanziva”, zatim pripovijetke “Rosa na bajonetima”, “Surova škola”, “LJubav i smrt”, “Doživljaji Nikoletine Bursaća”, “Gorki med”, “Sveti magarac”, “LJudi s repom” i zbirke pjesama “Ognjeno rađanje domovine” i “Ratnikovo proljeće”.

Napisao je i romane za djecu “Orlovi rano lete”, “Slavno vojevanje” i “Bitka u zlatnoj dolini” /poznati su kao “Pionirska trilogija”/ i “Magareće godine”, zbirke “Priče partizanke”, “Vratolomne priče”, “Priče ispod zmajevih krila” i “Doživljaji mačka Toše”.

SRNA /Srpskainfo.com (Foto:

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *