Britanski parlament po treći put odbio predlog o Bregzitu Tereze Mej

March 29, 2019, 2:56 pm

Predlog Sporazuma o Bregzitu koji je Tereza Mej postigla sa Briselom pre nekoliko mesesci, danas je po treći put odbijen u paralmentu.

Britaniju sada čeka još veći haos, koji može da podrazumeva i nove izbore pa i višegodišnjeg odlaganja Bregzita.

– Mejova bi mogla da doživi i treći, verovatno poslednji poraz, a ako se to dogoditi Bregzit bi mogao da bude odložen na čak pet godina – rekao je za “Dejli mejl” neimenovani izvor iz vlade uoči glasanja.

Ako parlament pokuša da je natera da prihvati carinsku uniju i drugi referendum, premijerka će možda morati već sledeće nedelje da sazove opšte izbore.

– Jednom kad učestvujete u evropskim izborima nema ograničenja u broju produžetaka koje možete dobiti – rekao je izvor iz Vajthola.

Premijerka je napravila ovaj korak u nadi da će njen predlog sporazuma proći Donji dom parlamenta. Ipaj, danas će se u njemu glasati samo o delu tog sporazuma, ali ne i političkoj deklaraciji o budućim odnosima Britanije sa EU.

Ako Mejova pobedi, konačni datum Bregzita biće 22. maj, a Britanija neće morati da učestvuje na izborima za Evropski parlament koji se održavaju dan kasnije, 23. maja. Ali, ako Mejova izgubi, moraće se vratiti u EU da moli za drugo, duže odlaganje, uz davanje garancija da će Britanija izabrati svoje članove za EP.

U međuvremenu, mešovita grupa parlamentaraca na čelu sa ser Oliverom Letvinom i Ivet Kuper zapretila je da će promeniti zakon sledeće nedelje da nateraju premijerku da pronađe opciju “lakog” Bregzita, poput carinske unije.

Bivši ministri Boris Džonson i Dominik Rab, koji su prvobitno odbili da podrže sporazum, nagovestili su danas da će možda ipak galasati “za”. I konzervativci Mark Harper i Krispin Blant verovatno će podržati sporazum.

Ministri se nadaju da će simbolika glasanja na dan kad je Britanija trebalo da napusti EU uticati na protivnike sporazuma da ga podrže.

Saveznici Mejove iz redova Demokratske unionističke partije Severne Irske (DUP) najavili su sinoć da će glasati protiv njenog ugovora, uprkos tome što je ona danima pregovarala da ih pridobije. Takođe, iako je Mejova ponudila svoju ostavku pre drugog kruga pregovora o Bregzitu, svega šačica torijevskih evroskeptika je promenila stranu.

A dok svi oni budu glasali, Najdžel Faraž će voditi pro-Bregzit protest ispred parlamenta.

Uslovi “razvoda”

Parlamentarci će tako danas glasati samo o povlačanju sporazuma, odnosno o uslovima “razvoda”. Oni neće glasati o “političkoj deklaraciji” koja se sastoji od vladine vizije za blisko ekonomsko partnerstvo i u carinskoj uniji i na jedinstvenom tržištu. Laburisti su do sada imali primedbe samo na političku deklaraciju.

“Dejli mejl” ocenjuje da su šanse za uspeh današnjeg glasanja tanke u najboljem slučaju. Ali, ako se sporazum usvoji, ne bi bilo garancija za odlazak, ali to bi bio veliki korak napred. Sledeća prepreka bila bi uvođenje sporazuma u zakon, kao i političke deklaracije i svi ostali propisi koje treba usvojiti pre maja. Ako parlament ne ispuni ovaj zadatak ili zatraži produženje, Britanija će izaći bez sporazuma i perioda tranzicije 22. maja.

Ako sporazum ne bude usvojen danas, haos se nastavlja. Sledeće glasanje moglo bi da se dogodi u ponedeljak, ali skoro je nemoguće ispuniti sve do sledećeg roka, 12. aprila. S obzirom da parlament neće dozvoliti izlazak bez sporazuma, Britanija će biti primorana da se vrati u EU i moli za produženje od bar godinu dana. To bi dalje značilo i učešće na izborima za EP u maju. Mejova je više puta ponovila da neće prihvatiti odlaganje dalje od juna.

Kakav Bregzit želi parlament?

Nijedna od osam opcija za koje su parlamentarci glasali nije dobila podršku većine, a ser Oliver Letvin, autor plana o glasanju, odmah je predložio novo glasanje 1. aprila.

Donji dom podržava drugi referendum, carinsku uniju i plan laburista o “lakom” Bregzitu, ali nijedna opcija nema jasnu većinu. Kako je pokazalo istraživanje, Parlament je blizu slaganja oko “lakog” Bregzita uz ostanak u carinskoj uniji sa svega 272 glasova protiv i 264 “za”, dok je drugi referendum odbijen sa 295 spram 268 glasova.

Blic

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *