Borenović: Potrebne korjenite izmjene zakonskih rješenja u pravosuđu

August 29, 2020, 11:15 am

„Nakon posljednje sjednice Privremene istražne komisije Parlamentarne skupštine BiH i saslušanja nekadašnjeg tužioca Markovića, potpuno je jasno da oštećena strana u važećem pravosudnom sistemu ove zemlje nema apsolutno nikakvo pravo da nastavi traženje pravde pred sudovima ove zemlje ukoliko postupajući tužilac odugovlači sa istražnim postupkom i ne donosi odluku o podizanju optužnice“, rekao je predsjednik PDP-a i poslanik u PD PS BiH Branislav Borenović.

Borenović kaže da na procese u pravosuđu dodatno utiče nevjerovatna selektivna činjenica da glavni tužilac isključivo svojom voljom odlučuje koji tužilac će da radi na kojem predmetu.

„Zato i ne čudi što se mnogi procesi odugovlače godinama,  stoje u ladicama, prolongiraju i ne dolaze do sudova, pa i oni koji se tiču najtežih krivičnih djela poput ubistava, a porodice ne mogu da dođu do pravde“, dodaje Borenović.

I na primjeru krivične prijave za neovlašteno prisluškivanje, koju je lično podnio protiv srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, jasno se vidi odugovlačenje postupka:

„Saslušan sam početkom juna i već skoro tri mjeseca nema nastavka postupka. Kao oštećena strana nemam nikakva prava da utičem da ovaj krivični proces dobije bilo kakav epilog. Teško je i zamisliti kako je stotinama ugroženih, oštećenih, ugnjetavanih, čiji slučajevi godinama stoje u mjestu i nema naznaka da će doći bar do započinjenja sudskog procesa“, ističe Borenović.

On kaže da su potrebne korjenite izmjene zakonskih rješenja na svim nivoima, što uključuje izmjene Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH, Zakona o krivičnom postupku, Zakon o javnim tužilaštvima i drugih:

„Cilj bi bio da se ključni ljudi u pravosuđu učine odgovornim, umjesto nedodirljivim, kako bi podnosilac krivične prijave, oštećeni, mogao da dođe do pravičnog sudskog procesa i adekvatne presude. Pravda je univerzalna vrijednost koja mora biti dostupna svakom čovjeku u ovom društvu, bez obzira na njegov politički ili društveni status“, zaključuje Borenović.

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *