BiH najveći problem evropske bezbjednosti

June 22, 2015, 8:04 am

Galijašević je naglasio da je u ovom izvještaju evidentan i istaknut negativan uticaj i djelovanje terorističkih organizacija koje u Evropi djeluju preko ili iz same BiH, kao i uloga BiH u regrutovanju džihadista i njihovom odlasku na strana ratišta.

On je naveo da je kod pojedinih zemalja na Balkanu, koje doprinose “Islamskoj državi”, Al kaidi i njihovom vojnom krilu “Al Nusra front”, u izvještaju pomenut i precizan broj tih boraca i poginulih, dok se u slučaju BiH izbjeglo preciziranje broja džihadista upravo zbog potpuno različitih informacija koje iznose policijske i obavještajne strukture u BiH u odnosu na one koje iznose evropske obavještajne i bezbjednosne zajednice.

Galijašević je rekao Srni da je relevantan izvještaj Britanskog kraljevskog koledža koji ističe da u redovima “Islamske države” trenutno ratuje 330 državljana BiH, da je sa njima oko 56 žena i 21 dijete – čime je broj aktera rata u Siriji i Iraku iz BiH prešao brojku od 407 državljana.

On ističe da Stejt department u svom izvještaju naglašava da postoji preklapanje poslova i mnogo ličnih, političkih i institucionalnih sukoba i netrpeljivosti u BiH koje je u toj zemlji nemoguće iskorijeniti.

Stručnjak za bezbjednost navodi da je u izvještaju naglašeno i američko ulaganje u Službu za poslove sa strancima BiH kroz program “ICITAP”, koje očigledno nije dalo dovoljno rezultata s obzirom na to koliko je novca uloženo.

“Naglašavajući činjenice o finansijskim ulaganjima u ovu službu, Amerikanci su indirektno prozvali aktuelnog ministra bezbjednosti BiH, a ranije direktora te službe Dragana Mektića, koji je tim novcem raspolagao bahato i netransparentno, na vrlo koruptivan način, pogotovo kada je riječ o izgradnji nove upravne zgrade i plaćanja službenih putovanja i bahanalija koje su finansirane američkim novcem.

Amerikanci nisu upoznati da se akutelni ministar bezbjednosti BiH protiv terorizma bori tračevima o jahtama, koji su ispod svakog nivoa za jednog ozbiljnog ministra, ali bezbjednosni šarlatan na dužnosti ministra bezbjednosti BiH Dragan Mektić očito tako juriša u borbi protiv terorizma”, naglasio je Galijašević.

On je izrazio uvjerenje da će, nakon objavljivanja ovakvog izvještaja Stejt departmenta, u kojem je BiH veoma negativno okarakterisana, ministar bezbjednosti Dragan Mektić “zauvijek zaćutati i prestati obmanjivati javnost BiH da teroristička prijetnja ne postoji i da neko, za sitan novac, proizvodi terorizam”.

“Htio to Mektić i njegovi istomišiljenici iz SDA vidjeti ili ne, BiH je očito plodno tlo sa dugom istorijom islamizma i stremljenja ka ‘Islamskoj državi’ – od ‘Islamske deklaracije’ Alije Izetbegovića do njegovog nasljednika Bakira, od neootomanske projekcije ‘Zelene transverzale’ do Erdoganove islamističke politike i od zločinačke vojne formacije Odred ‘El Mudžahedin’, ‘Aktivne Islamske omladine’, raznih nevladinih organizacija do svijesti o potrebi izgradnje strukture koja će biti oslonac ‘Islamske države’ i najjači saveznik u Evropi”, upozorio je Galijašević.

On je naveo da Stejt department u izvještaju naglašava da u BiH nije izvedena nijedna akcija presijecanja tokova novca za finansiranje terorizma, da vođe terorista nisu stavljene pod adekvatne mjere nadzora, a teroristima je i dalje dostupno naoružanje i vojna oprema, dok se propagandna i subverzivna djelatnost nesmetano obavlja regrutujući mlade Bošnjake za ratove koji ih se uopšte ne tiču.

“Uprkos tome, takozvani ministar bezjednosti BiH Dragan Mektić i dalje tvrdi da u BiH nema opasnosti od terorizma. Za njega nema, jer se borbom protiv terorizma, po nalogu njegovog mentora Bakira Izetbegovića, time ne bavi nijedna policijska, bezbjednosna ili pravosudna institucija na nivou BiH”, kaže Galijašević.

Stejt department ističe da Udarna grupa za borbu protiv terorizma u BiH nije uradila ništa značajno i da je potpuno podbacila u ispunjavanju obaveza.

“Koordinirajuća uloga, koju je ova udarna grupa trebalo da ima, nije bila vidljiva, kao što u samom izvještaju nije konstatovano ni da postoje neke druge institucije /Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, Ministarstvo bezbjednosti BiH i međunarodne policijske strukture u kojima djeluje BiH – Interpol, Evropol…/ koje isto tako imaju koordinirajuću ulogu, ali je nisu ispunile niti je ta uloga prepoznata”, rekao je Galijašević Srni.

Iako je BiH uskladila svoje zakonodavstvo u oblasti borbe protiv terorizma i preduzimala određene akcije hapšenja lica koja se dovode u vezu sa terorizmom, ističe Galijašević, ipak, nijedan predmet nije uspješno završen osuđujućom ili pravosnažnom presudom.

On je dodao da je u izvještaju naglašeno i hapšenje 21 lica u prošloj godini, od kojih je samo Husein Bilal Bosnić još u pritvoru, zahvaljujući, prije svega, ulozi koju je italijanska policija imala u dokumentovanju terorističke aktivnosti i učešću u akciji njegovog hapšenja.

“U negativnom svjetlu u Izvještaju se pominje i suđenje Harisu Čauševiću zvanom Oks, napadaču na Policijsku stanicu Bugojno, i Mevlidu Jašareviću, napadaču na američku Ambasadu u BiH, kojima se prvostepena presuda poništava pa se nastavlja vođenje dugotrajnog i neizvjesnog sudskog procesa”, naveo je Galijašević.

On je dodao da je u Izvještaju apostrofirana i najveća protivteroristička akcija u Evropi – operacija “Palmira”, izvedena 28. novembra prošle godine u Austriji od Savezne Uprave za zaštitu ustavnog poretka i antiterorizam, u kojoj je učestvovalo 900 policajaca, a rezultirala je privođenjem i hapšenjem 12 lica od kojih je sedam iz BiH.

“Naglašeno je i da je ključna ličnost terorističke prijetnje u Austriji Mirsad Omerović zvani Ebu Tejma još u istražnom zatvoru i da je državljanin BiH”, rekao je Galijašević.

On je dodao da je u izvještaju pohvaljen pristup poglavara Islamske zajednice u BiH Huseina Kavazovića na planu negiranja ekstremizma kao učenja imanentnom islamu.

“Takođe, iznesene su pohvale i na račun pojedinaca, izuzetaka u akademskoj zajednici u BiH, koji ukazuju na problem terorizma i doprinose jasnijem sagledavanju ovog fenomena nasilja, razumijevanju uzroka i metoda borbe”, naglašava Galijašević.

Sve u svemu, upozorava on, pred BiH je mnogo izazova kada je riječ o sposobnim veteranima ratova u Siriji, Iraku i Avganistanu, ali i o nesposobnim “političkim trabantima” koji obavljaju poslove bezbjednosti u BiH na neprimjeren način.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *