Bez promjene Ustava FBiH nema spajanja lokalnih i opštih izbora

December 16, 2015, 7:52 pm

„Znamo kako se i po kojoj proceduri mijenja Ustav FBiH”, rekla je ona I dodala da se lokalni izbori tiču promjena Ustava i za Grad Mostar, pa i za neka druga rješenja, kao I implementaciju presude Suda u Strazburu nu predmetu “Sejdić-Finci”.

“To podrazumijeva postizanje političkog konsenzusa oko ovih stvari. A, to je promjena Ustava FBiH i rješenja za Grad Mostar. Zbog toga bi zapravo i trebali odgoditi izbore kako bi onda bili duže u promjeni procedure izbornog zakonodavstva i kako bi sve te stvari mogli završiti. Ukoliko ne bi, sama po sebi odluka u ovom trenutku da kažemo odgađamo ili prolongiramo lokalne izbore do 2018., a da ništa drugo nismo uradili mislim da bi bila neozbiljna od bilo kojih političkih predstavnika i Interresorne radne skupine”, rekla je Krišto.

Kada je riječ o Mostaru ona je istakla da nije vrijeme za taj grad tražili bilo kakva privremena rješenja.

“To nas je i dovelo danas da smo tu gdje jesmo. Zbog nametanja odluka I  Statuta Grada Mostara smo u ovakvoj poziciji. Naravno, svaka politička stranka i predstavnici određenih naroda imaju pravo na svoje stajalište i imaju svoje stavove. HDZ BiH se zalaže da, ako su rješenja koja se predlažu za Grad Mostar prihvatljiva za grad Mostar, onda ona moraju biti prihvatljiva i za druge gradove u Federaciji BiH. Mi predlažemo da je to jedinstven grad i da tražimo u okviru toga rješenja”, kazala je Krišto.

Govoreći o izbornom cenzusu, Krišto je kazala da HDZ o tom pitanju nema neki poseban stav.

“Osobno je promišljanje da, recimo na lokalnoj razini ostavimo ovaj prag. Mislim da bi to bilo jedno optimalno rješenje kad su u pitanju lokalni izbori. Kad su u pitanju opći izbori, odnosno od razine kantona, Federacije i razine države, možda bi trebalo razmišljati o tome da se podigne, a koliko će to biti, to će biti stvar kompromisa i dogovora svih”, dodala je ona.

Istakla je da će HDZ dati podršku i eventualno većinskom prijedlogu za ostanak na snazi sadašnje odredbe o ostanku na snazi tri odsto cenzusa.

Po njenim riječima, pitanje otvorenih ili zatvorenih lista je, prije svega, političko pitanje.

“Dok nemamo riješenu presudu, izbor članova Predsjedništva, izbor izaslanika za Dom naroda, mi možda teško s političkog aspekta možemo govoriti o tome da liste potpuno zatvorimo. Zatvorene liste bi opet imale određenu vrstu prednosti. One bi rješavale mnoga otvorena pitanja kad ih danas gledamo s aspekta Izbornog zakona, od problema biračkih odbora do brže uspsotave vlasti”, rekla je Krišto.

Lazar Prodanović, član parlamentarne Interresorne radne grupe za izmjenu izbornog zakonodavastva i poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, kazao je da je SNSD protiv odgađanja lokalnih izbora.

“Nama odgovara održavanje lokalnih izbora naredne godine i u smislu izbornog rezultata, a inače smatramo da u BiH treba stvoriti ambijent u kojem bi se  razgovaralo o mogućnosti spajanja opštih i loaklnih izbora, da nemamo svake dvije godine izbornu i predizbornu godinu”, rekao je on.

Istakao je da je za to potrebno promijeniti Ustav FBiH, jer su takve izmjene Izbornog zakona direktno u suprotnosti s Ustavom.

Rrekao i da SNSD podržava aktuelnu odredbu da mandat pripada pojedincu , a ne stranci, te da se SNSD zalaže za podizanje izbornog cenzusa sa sadašnjih tri na pet odsto.

Prodanović je kazao i da SNSD podržava eventualno uvođenje zatvorenih izbornih lista, iako smatra da bi prihvatljivije bilo zadržati poluotvorene liste ističući pri tome značaj preferencijalnog glasanja unutar poslaničkih lista.

Ognjen Tadić, član parlamentarne Interresorne radne grupe za izmjenu Izbornog zakona u BiH, rekao je da je SDS najbliži su stavu da ukoliko postoji većina za rješenje koje bi podrazumijevalo spajanje lokalnih i opštih izbora

Prema njegovom mišljenju, pitanje izbornog cenzusa nije ključno u izmjeni Izbornog zakona BiH.

Interresorna radna grupa za izmjenu izbornog zakonodavstva na današnjoj sjednici u Konjicu, nije postigla saglasnost o odgađanju lokalnih izbora u BiH planiranih za narednu godinu.

Kako je novinarima kazao Halid Genjac, član Interresorne grupe i delegat SDA u Domu naroda Parlamenta BiH, neophodne su izmjene Ustava FBiH , te dva zakona u Republici Srpskoj, da bi izbori mogli biti odgođeni, a u ovom trenutku teško je reći da li bi se ovi preduslovi mogli ispuniti.

U nastavku današnje sjednice Grupa će razgovarati o cenzusu i otvorenim i zatvorenim listama.

Kako je kazao Genjac, SDA neće dati podršku podizanju cenzusa na pet odsto, tako da ovaj prijedlog vjerovatno neće proći.

SDA se zalaže I za zatvorene izborne liste, čime bi se, kaže Genjac, osiguralo veće učešće i ravnopravnost žena u vlasti.

Interresorna radna grupa sutra će razmatrati i izmjene Zakona o finansiranju političkih partija, odnosno implementiranje preporuka Grupe zemalja Vijeća Evrope protiv korupcije (GRECO) u ovaj zakon.

Nezavisne novine

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *