Banjaluka na onlajn Festivalu narodne umjetnosti i rukotvorina u Rusiji

September 5, 2020, 7:21 am
Banjaluka će, u okviru početka saradnje sa ruskim gradom Nižnji Novgorod, imati predstavnika na ovogodišnjem Festivalu narodne umjetnosti i rukotvorina “Tajne majstora”, koji počinje danas i traje do nedjelje, 6. septembra.

Zbog pandemije, umjetnici iz gradova partnera i prijatelja Nižnjeg Novgoroda /Njemačka, Mađarska, Srbija, BiH, Kina, Republika Koreja, Abhazija/ na Festivalu će učestvovati onlajn, u formi video-radionica, fotografija radova, ali i video-prezentacija rukotvorina.

Banjaluka će se publici predstaviti dokumentarnim filmom Muzeja Republike Srpske pod nazivom “Zmijanjski vez”, koji prezentuje vez i sve one koji ga čuvaju od zaborava, promovišu i prepoznaju kao dio domaćeg nacionalnog i kulturnog identiteta, saopšteno je iz Gradske uprave Banjaluka.

U filmu su predstavljeni Udruženje žena “Duga”, “Radinost R”, Ansambl narodnih igara i pjesama “Veselin Masleša” i radionice zmijanjskog veza sa djecom, koje se održavaju u osnovnim školama na Zmijanju.

Ovaj film je bio nominacioni film za upis veza na Unesko listu nematerijalnog kulturnog nasljeđa, a bio je i dio izložbe “Zmijanjski vez – svjetsko nematerijalno nasljeđe” autora Danijele Đukanović, muzejskog savjetnika etnologa, te izložbe predstavljene u Muzejskom kompleksu Kolomenskoje u Moskvi, Etnografskom muzeju u Sofiji, Etnografskom muzeju u Beogradu, Predstavništvu Republike Srpske u Beču i Solunu, a predstavljen je i na Međunarodnom festivalu nematerijalnog kulturnog nasljeđa u Litvaniji.

Iz Gradske uprave navode da se Festival “Tajne majstora” održava od 2013. godine, a ove godine očekuje se učešće 248 kompanija i pojedinaca, ne samo iz Nižnjeg Novgoroda, već i iz cijele Rusije.

Posjetioci Festivala imaće priliku da se upoznaju o tradicionalnom slikarstvu, drvorezu, grnčarstvu, obradi metala, vezu, tkanju i štavljenju.

Programom festivala predviđeno je održavanje izložbe i sajma rukotvorina, ali i foruma “Narodna umjetnost i rukotvorine – transformacija 2.0”, koji predstavlja masovnu platformu za interakciju vlasti, poslovne zajednice i profesionalaca iz umjetničke zajednice o temi očuvanja i razvoja narodne umjetnosti i rukotvorina, ali i njihove upotrebe u svrhu unapređenja turističke atraktivnosti gradova.

Izvor: SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *