Agentkinja FBI-ja se udala za važnog operativca ID

May 2, 2017, 12:05 pm

Odmetnuta agentkinja FBI-ja je 2014. godine poslata u Siriju, sa zadatkom da istražuje jednog operativca terorističke organizacije, ali je ona promenila stranu, udala se za njega, a zatim ga je upozoravala da je pod istragom, pokazuju sudska dokumenta.

Slučaj Danijele Grin, koji dosad nije objavljen, otkriva sramotu i ugrožavanje nacionalne bezbednosti u FBI-ju, agenciji koja je preuzela misiju da otkrije i ukloni one koji podržavaju Islamsku državu, navodi Si-En-En.

Američki medijska kuća ističe da ceo slučaj otvara pitanje da li je Danijela Grin dobila povlašćeni tretman kod ministarstva pravde nakon što je prvooptužena za relativno minorno delo, a zatim ušla u pregovore sa sudom oko manje kazne u zamenu za saradnju.

Zbog oznaka tajnosti sudskih dokumenata, detalji o tome su i dalje pod velom tajne.

Inače, Grinova se nije udala za običnog teroristu, već za Denisa Kusperta, nemačkog repera koji je postao važan “regrutni oficir” Islamske države.

Si-En-En navodi da su ga agencije za borbu protiv terorizma na dva kontinenta pratile zbog njegovog rastućeg uticaja u onlajn vrbovanju nasilnih džihadista.

U Nemačkoj je bio poznat kao Deso Dog, a u Siriji kao Abu Tlaha el Almani. U jednoj od svojih pesama hvalio je Osamu bin Ladena, u propagandnim klipovima ID pretio je Baraku Obami, a u jednom je držao i odsečenu ljudsku glavu.

Nakon teške nesreće, Kuspert je napustio svet muzike i preobratio se u islam. Neko vreme je, navodno, provodio u Egiptu i Libiji, da bi potom otišao u Siriju, gde je postao džihadistički “selebriti”.

“Ovo je velika sramota za FBI, nema sumnje u to”, rekao je Džon Kirbi, nekadašnji portparol Stejt departmenta i istakao da sumnja da je ulazak Danijele Grin u Siriju morao biti odobren od strane najviših lidera Islamske države.

Mnogi koji pokušaju da se infiltriraju u ID u Siriji to čine pod rizikom da im odseku glavu, rekao je Kirbi i istakao da je sve ovo bilo dobro koordinisano, imajući u vidu da je reč o Amerikanki, o ženi koja je još zaposlena u FBI-ju, a uspela je da uspostavi kontakte sa najvišim džihadističkim liderima.

Američka mreža piše da je 38-godišnja agentkinja FBI-ja “brzo shvatila svoju grešku”. Njen advokat ju je opisao kao “pametnu, ali očigledno naivnu”.

“Iskreno se kaje zbog svega. Imala je najbolje namere, ali je zagrizla preveliki zalogaj”, rekao je advokat Šon Mur.

Tužioci su, prema sudskim spisima u Vašingtonu, postupke Danijele Grin okarakterisali kao nečuvene, ističući da tako nešto zaslužuje tešku kaznu. Međutim, njihov stav je ublažen kada je Grinova odlučila da sarađuje sa vlastima.

Si-En-En piše da ništa nije ukazivalo na to da bi Grinova jednog dana mogla da bude supruga internacionalnog teroriste.

Rođena je u Čehoslovačkoj, odrastala je u Nemačkoj, a kao mlada se udala za američkog vojnika koji ju je doveo u SAD. Tamo je završila studije istorije, a profesori kažu da je bila jedan od najboljih i najvrednijih studenata generacije.

Za FBI je počela da radi po ugovoru 2011. godine, kao prevodilac sa nemačkog jezika, zbog čega je prošla niz bezbednosnih procena.

Tri godine kasnije (u januaru 2014) dobila je “istražni zadatak” na slučaju nemačkog teroriste, koji je u sudskoj dokumentaciji označen kao “Osoba A”, a za kojeg Si-En-En navodi da je reč o Kuspertu.

Tokom istrage nešto se dogodilo, a ona je u junu slagala FBI prilikom popunjavanja putnog naloga. Umesto u Minhen i “privatnu posetu roditeljima”, otišla je u Istanbul kako bi se našla sa Kuspertom. I dalje je bila udata za svog muža Amerikanca.

Pomoću treće osobe otišla je u Gacijantep, a zatim je prešla granicu sa Sirijom, gde se udala za “Osobu A”.

“Otišla sam i ne mogu nazad. Nalazim se u veoma okrutnom okruženju i ne znam koliko ću opstati tamo, ali nije ni važno, sada je prekasno”, napisala je u jednom od mejlova poslatih iz Sirije.

“Bila sam slaba i nisam znala šta da radim. Napravila sam haos ovog puta”, navela je u mejlu mesec dana kasnije.

U avgustu je izdat nalog za njeno hapšenje, a ona je uspela da pobegne iz Sirije, vrati se u SAD, gde je odmah uhapšena.

Kako se navodi, sve je priznala, izjasnila se krivom za davanje lažnih izjava koje se odnose na međunarodni terorizam i pristala da sarađuje sa američkim vlastima. Ubrzo je osuđena na višegodišnju kaznu zatvora.

U oktobru 2015. javljeno je da je Kuspert ubijen u vazdušnom napadu, a devet meseci je ta informacija demantovana. Samo dan kasnije Danijela Grin je puštena iz zatvora posle odležane dve godine kazne.

RTS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *