Grabovac: Јoš jedna neistražena masovna grobnica sa tijelima Srba

March 23, 2022, 11:04 am

Predsjednik Udruženja za traženje zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila opštine Brod Marko Grabovac tvrdi da se u Brodu pored rijeke Save nalazi jedna masovna grobnica sa tijelima Srba iz Sijekovca, koja još nije istražena.

– U blizini masovne grobnice nalaze se i pojedinačna grobna mjesta ubijenih Srba iz Sijekovca i Broda. Mislim da bi Tužilaštvo BiH trebalo da izda naredbu za probno kopanje masovne grobnice – rekao je Grabovac Srni, povodom predstojećeg obilježavanja 30 godina od stradanja Srba u Sijekovcu.

Grabovac je podsjetio da je ranije na prostoru gradskog groblja u Brodu za vrijeme rada Komisije za traženje nestalih lica Republike Srpske ekshumirano sedam masovnih srpskih grobnica.

– Proces traženja nestalih Srba je u potpunom zastoju nakon formiranja Instituta za nestala lica BiH 2008. godine, a što se odrazilo i na istraživanje zločina i masovnih grobnica u Sijekovcu – rekao je Grabovac.

On je napomenuo da je Hrvatska 1992. godine izvršila agresiju na BiH kada su pripadnici Hrvatske vojske u sadejstvu sa ovdašnjim muslimansko-hrvatskim snagama počinili stravične zločine nad Srbima u Sijekovcu, Brodu i Posavini za koje još niko nije odgovarao.

– Postoje brojni dokazi i izjave svjedoka o masovnim grobnicama u Sijekovcu kod Broda, ali pravosuđe BiH godinama ne želi da procesuira ovaj zločin – naglasio je Grabovac.

Prema njegovim riječima, pravosuđe BiH u sprezi sa bošnjačkim političkim zvaničnicima na ovaj način žele da prikrije razmjere ratnih zločina počinjenih nad Srbima i da stvore lažnu sliku u javnosti da su Srbi jedini krivci za rat u BiH, dok su druga dva naroda bili žrtve.

On je podsjetio da su porodice poginulih iz Republike Srpske kompletnu dokumentaciju o zločinima nad Srbima u Sijekovcu i Posavini još 2001. godine proslijedili na uvid Haškom tribunalu.

– Haški tribunal je 2006. godine predmet o zločinima nad Srbima na području Posavine proslijedio na procesuiranje Tužilaštvu i Sudu BiH, ali ovaj predmet, nažalost, godinama skuplja prašinu u ladicama pravosuđa BiH – zaključio je Grabovac.

Pripadnici regularne Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske, su 26. marta 1992. godine u Sijekovcu ubili devet srpskih civila, a narednih dana ubijeno je još 37 Srba iz ovog prigradskog naselja.

Najmlađa žrtva imala je 17, a najstarija 72 godine. Tokom 1992. godine u Sijekovcu je ubijeno 46 srpskih civila, navodi se u dokumentima Boračke organizacije Brod.

Okupacija hrvatskih snaga prekinuta je 7. oktobra 1992. godine, kada je general Slavko Lisica pažljivo osmišljenom vojnom akcijom oslobodio područje opštine Brod.

U Sijekovcu kod Broda u subotu, 26. marta, biće obilježeno 30 godina od stradanja Srba u tom mjestu.

 

(SRNA)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *