Zvizdić: U BiH se ne vijore zastave Islamske države

September 12, 2017, 5:03 pm

U BiH se ne viore zastave Islamske države i nema podataka da u BiH ima 5.000 ili 10.000 terorista, to su paušalne ocjene, kazao je danas na konferenciji za medije Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, a nakon sastanka sa Draganom Mektićem, ministrom bezbjednosti BiH i direktorima obavještajno-bezbjendosnih agencija sa nivoa BiH.

Zvizdić tvrdi da izjave nekih susjeda ne koindiciraju sa podacima koje imaju obavještajno-bezbjednosne agencije u BiH kada je u pitanju terorizam.

On je naglasio da BiH ne želi ulaziti u dnevnopolitičke rasprave.

„Ne želimo da reagujemo na pojedine izjave koje su u funkciji političkih ili predizbornih kampanja zemalja regiona ili zemalja EU. Želimo da damo institucionalni odgovor na sve izjave koje su vezane za sigurnosnu situaciju u BiH, odnosno odgovor baziran na relevantnim činjenicama, podacima koje naše agencije razmijenjuju sa agencijama iz susjedstva, EU i svijeta. Saradnja naših sigurnosnih agencija sa partnerima u susjedstvu, EU, SAD, Interpolom, Europolom je na zavidnoj razini i raspolažemo s relevatnim podacima koji pobijaju tvrdnje koje smo mogli čuti od zvaničnika zemalja regiona, ali i zemalja EU. Razgovarao sam s određenim brojem ljudi iz akademske zajednice, profesorima koji se bave pitanjem sigurnosti i terorizma“, rekao je Zvizdić.

Naglasio je da od 143 teroristička akta koja su se dogodila u 23 zemlje Evrope i svijeta, a iza kojih stoji ID, nije učestvovao niko ko ima bilo kakve veze sa BiH.

„To demantira sve koji govore o BiH kao o mogućoj bazi terorizma. U BiH se ne vijore zastave ID-a. To je paušalna izjava u svrhu predizbornih i političkih aktivnosti. Nema podataka da u BiH imamo 5 ili 10.000 radikaliziranih osoba. Demantujemo takve podatke. Ako neko ima takve podatke, pozivamo pogotovo naše susjede, da se takvi podaci dostave našim sigurnosnim službama. Sigurnosne službe susjeda nikada nisu poslale takve podatke. Zbog toga takve izjave smatramo paušalnim i da imaju političku pozadinu“, poručio je Denis Zvizdić.

On je naglasio da iko nije zaštićen od teroizma, ali da je  vrlo ohrabrujuća činjencia da u posljednjih 18 mjeseci niko iz BiH nije otišao na strana ratišta.

Pohvalio je sigurnosno-bezbjednosne agencije u BiH podcrtavši da imaju jako dobre rezultate.

On je za kraj kazao da poziva institucije u BiH da utvrde tačnost ili netačnost navoda o terorističkim kampovima i pojedincima u BiH, te da takve osobe budu u skladu sa zakonom sankcionisane jer predstavljaju jednu vrstu protuustavnog djelovanja.

“Opasnost od terorizma u BiH nije ništa veća nego bilo gdje drugo u regionu, Evropi i svijetu”, istakao je Zvizdić.

Dragan Mektić, ministar bezbjednosti BiH rekao je danas da kao resorni ministar ima dnevnu komunikaciju sa dirketorima policijskih agencija, te da će i dalje javno i transparentno govoriti o stanju u BiH kada je u pitanju potencijalni terorizam, ali i radikalizam.

„Svi građani BiH znaće ko je teroristička prijetnja. Koga god izvan BiH iskreno i u dobrim namjerama interesuje stanje o terorizmu u BiH, mi ćemo mu reći punu istinu. Zataškavanje i guranje bilo kojeg podatka i pokazatelja o stanju terorizma u BiH šteti prije svega nama nego bilo kome drugome“, kazao je Mektić.

On je dodao da je u petak počela implementacija projekta vrijednog 18 miliona eura u saradnji sa Slovenijom.

„Na tom ministarskom sastnaku govorio sam o ovom problemu, da nije dobro da bilo ko u interesu bilo kakve predizborne kampanje ili političkom interesu spinuje i prezentuje podatke koji se tiču BiH. Sve što radimo u okviru ovog projekta mogu da naruše naše odnose. Pitao sam ministre, posebno iz zemalja našeg regiona, da li raspolažu sa takvim podacima koje su predstavnici tih zemalja iznosili. Naše bezbjednosne strukture, policijske i obavještajne, jako dobru sarađuju sa zemljama našeg okruženja“, kazao je Mektić.

On je dodao da je saradnja među agencijama fantastična i da je rejting naših agencija u regionu veoma visok.

Kako je rekao, potencijalne terorističke prijetnje u BiH su uglavnom dolazile van BiH na način da su nosioci nekih terorističkih aktivnosti imali namjeru da dođu u našu zemlju i da šire ideologiju koja može imati veze sa terorizmom.

„Najbitnije je da mi blagovremeno prepoznamo terorističku prijetnju, a da neko može da kaže koliko ima potencijalnih terorista, pratimo bezbjednosno ponašanje određenih osoba. Problem je što pojedini mediji u BiH žele to tako da prikažu pa kažu ima 500, 3.000, 10.000 potencijalnih terorista“,  kazao je Mektić.

Na današnjem sastanku nije bilo predstavnika Tužilaštva BiH, iako su pozvani, potvrdio je Zvizdić.

 

(Nezavisne novine)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *