Zdravi stilovi života: Dobojski osnovci obezbijedili stalke za bicikle (VIDEO)

June 5, 2026, 5:37 pm

S ciljem promocije zdravih stilova života, učenici Osnovna škola Sveti Sava Doboj kroz projekat su obezbijedili stalke za bicikle, kako bi podstakli svoje vršnjake da češće koriste ovaj vid prevoza. Na ovu ideju došli su nakon što su primijetili da se djeca nedovoljno kreću i da ih u školu, u najvećem broju slučajeva, dovoze roditelji. Želja im je da utiču na promjenu takvih navika, promovišu fizičku aktivnost i pokažu da bicikl može biti jednostavan, zdrav i ekološki prihvatljiv način dolaska u školu.

Prije samo nekoliko mjeseci ispred škole mogla su se vidjeti tek dva ili tri bicikla, kažu učenici. Danas je slika znatno drugačija – broj onih koji u školu dolaze na dva točka iz dana u dan raste. Upravo to bio je i cilj projekta kroz koji su postavljeni stalci za bicikle. Učenici su željeli da podstaknu svoje vršnjake da budu fizički aktivniji i da, kad god je to moguće, umjesto vožnje automobilom do škole dolaze biciklom. Na taj način promovišu zdravije životne navike, ali i veću brigu o životnoj sredini.

Nije prvi put da učenici ove škole realizuju projekte koji doprinose promociji zdravih životnih navika i unapređenju školskog ambijenta. Uz podršku Gradska uprava Doboj, prije nekoliko godina obezbijeđeni su školski ormarići, kako učenici ne bi svakodnevno morali nositi sve knjige i školski pribor kući. Ove godine napravljen je još jedan korak ka stvaranju kvalitetnijih uslova za školovanje – kroz projekat su postavljeni stalci za bicikle.

Škola će u narednom periodu tražiti dodatni prostor kako bi se postavio veći broj stalaka i obezbijedili još bolji uslovi za učenike koji se odlučuju za ovaj vid prevoza.

Sjedalački način života, sve više vremena za tabletom ili ispred TV donosi poražavajuće podatke. Prošle godine od 360 pregledane djece u vrtiću njih 130 je upućeno kod fizijatra, dok je kod 30 odsto osnovaca uočen neki problem.

Koje to sve benefite donosi vožnja biciklom, ali I značaj drugih fizčkih aktivnosti učenici su mogli da čuju od stručnjaka na tribini pod nazivom „Zdravi stilovi života počinju u školi“.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *