Zbog organizovanog kriminala uhapšen Alija Delimustafić

November 11, 2016, 7:21 pm

U policijskoj akciji kodnog naziva “Pravda”, uhapšeni su bivši ministar unutrašnjih poslova takozvane Republike BiH Alija Delimustafić i bivši pratilac Alije Izetbegovića Јuso Škrijelj. Zbog krivičnih djela sa nekretninama, uhapšeno je još 20-ak lica, među kojima advokati, sudije, opštinski službenici u Sarajevu. Po nalogu Tužilaštva Kantona Sarajevo, pretreseno je i 60 lokacija na području Federacije BiH, Republike Srpske i Hrvatske. Federalna policija, MUP RS i Hrvatski Uskok sa pretresenih lokacija, izuzimali su dokazni materijal.

Sa lisicama na rukama, bivšeg ministra Aliju Delimustafića, policija Srpske predala je u nadležnost Federalnoj policijskoj upravi. Prethodno, satima je trajao pretres njegovog stana u naselju Dobrinja u Istočnom Sarajevu. Delimustafić je, uhapšen rano jutros u Vojkovićima, dok je s torbom u kojoj je bila veća suma novca, pokušao da pobjegne. U MUP-u RS kažu da je nađeni novac oduzet.

Nezvanično, prethodnih dana, Delimustafić je saslušavan i zbog ratnog zločina u Sarajevskom velikom parku. A onda je odlučio da otputuje na Tajvan. Policija ga je preduhitrila, pa je turističku lokaciju zamijenio pritvorskim prostorima.

Tamo je od ranih jutarnjih časova i Јuso Škrijelj, Delimustafićev poslijeratni poslovni saradnik, kao i advokat Emir Karača koji je godinama zastupao Delimustafića.

Uhapšeno je i nekoliko službenika iz opštinskih odjeljenja za imovinsko-pravne i stambene poslove, katastar u sarajevskim gradskim opštinama. Među njima i Lejla Cerić, pomoćnica načelnika opštine Stari Grad. Privedeni su bivši pravobranilac sarajevske opštine Stari Grad Suada Hadžić i stručnjak za saobraćaj Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo Hajrudin Omerbegović. Nalog za hapšenje izdat je i za Lejlu Fazlagić sudiju Opštinskog suda u Sarajevu, koja je na tu funkciju ostavku podnijela u maju.

Objekte koje Fazlagićeva koristi u Hrvatskoj, među ostalima, pretresao je i USKOK. Svi oni osumnjičeni su za krivična djela koja se dovode u vezu sa malverzacijama u poslovima trgovine nekretninama, u kojima su stekli višemilionsku korist.

Portparolka Tužilaštva Kantona Sarajevo Azra Bavčić izjavila je da je riječ o krivičnim djelima – organizovani kriminal u vezi s krivičnim djelima zloupotreba položaja, povreda zakona od sudije, pranje novca i prevara.

Prema našim saznanjima, Kantonalno Tužilaštvo Delimustafića i njegove pomagače, tereti da su godinama, na osnovu krivotvorene dokumentacije, a uz pomoć sudije Fazlagić, uknjižavali takozvane napuštene stanove i ostale nekretnine, na odane im ljude. Nekretnine su potom, posredstvom Delimustafićevih firmi, prodavali trećim licima.

Biznis je razgranat neposredno poslije rata, još dok je bio visokopozicionirani SDA-ov policajac, a Škrijelj blizak saradnik Izetbegovića starijeg. Izetbegović mlađi, danas je zaboravio na sve njihove ratne i poratne zasluge!

“Delimustafić nije blizak mojoj stranci. Ko je to blizak mojoj stranci?”, upitao je Bakir Izebegović.

Kako god, Delimustafić i družina ili će tek biti ili su već predati u nadležnost Kantonalnog tužilaštva. Tamo je istraga, kažu, trajala više mjeseci. Da li će za njih biti zatražen pritvor, biće poznato za 24 časa?

Ko je Alija Delimustafić?

Za Aliju Delimustafića vezuje se niz kriminalnih afera koji počinje još u prijeratnom periodu. Ko je uhapšeni Alija Delimustafić?

Od kuvara, preko policajca, do ministra unutrašnjih poslova – decenijama je Delimustafić u centru afera. Mnogi ga i danas dovode u vezu sa formiranjem zloglasne muslimanske jedinice za likvidacije „Ševe“, čiji kravavi pečat zločina nad Srbima, ali i zločina za su koje optuženi Srbi, nikad nije rasvijetljen.

Osim ratne, Delimustafića prati i kriminalna hipoteka. Prijeratne finnansijske malverzacije, privatni biznis, tuča, afera BH Banke, prevara Hipotekarne banke, te zloupotreba službenog položaja na mjestu ministra. Prozivan je i za pokušaj državnog udara za vrijeme Alije Izetbegovića.

Nakon smjene sa mjesta ministra 1992, odlazi u Austriju. Dobija i državljanstvo Hrvatske. Pod lažnim identitetom 2002. godine uhapšen je u Beogradu zbog falsifikovanja dokumenata i otmice u Njemačkoj. Osuđen je na četiri godine, a opet je uhapšen 2013. zbog organizovanog kriminala.

Delimustafić se dovodio u vezu i sa švercom oružja i ratnim profiterstvom. Međutim, sve to nije uticalo na odluke bivših predsjednika Federacije – Niko Lozančić ga je pomilovao, a Živko Budimir omogućio da kazna bude izbrisana iz sudske evidencije.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *