Vlada RS: Utvrđen Prijedlog budžeta za 2021. godinu

December 9, 2020, 12:33 pm

Vlada Republike Srpske utvrdila je, na danas održanoj 17. posebnoj sjednici, Prijedlog programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2021-2023. godine, po hitnom postupku, koji definiše 20 reformskih mjera u osam strukturnih oblasti. U toku procesa izrade analize stanja i definisanja nacrta reformi vršene su konsultacije i zatraženi su prijedlozi socijalnih partnera. Program ekonomskih reformi daje pregled sveukupnog okvira i ciljeva politika Vlade Republike Srpske, makroekonomskog i fiskalnog okvira, te ključnih prepreka za konkurentnost i rast i prijedloge mjera za njihovo otklanjanje.

 

U periodu 2021-2023. godine biće nastavljene inicijative i reformski procesi koji su započeti u prethodnom periodu, imajući u vidu da se radi o složenim i opsežnim višegodišnjim reformskim procesima, čija će implementacija doprinijeti realizaciji glavnih ciljeva politika Vlade Republike Srpske. S ciljem prevazilaženja negativnih uticaja pandemije virusa korona na poslovanje privrede, planirano je jačanje podrške prerađivačkoj industriji, oporavku preduzetništva i aktivnostima u oblasti turizma.

 

Jedan od glavnih ciljeva politika u narednom programskom periodu ostaje sprovođenje reforme zdravstvenog sistema i socijalne zaštite, kao i aktivnosti u oblasti povećanja efikasnosti tržišta rada i unapređenja usklađenosti obrazovanja sa tržištem rada.

 

Posebna pažnja biće posvećena nastavku reforme Inspektorata Republike Srpske i inspekcija svih nivoa vlasti Republici Srpskoj i smanjenje učešća izdataka za tekuću potrošnju u javnoj upravi. Sistemski će se raditi na jačanju povjerenja poslovnih subjekata i građana kroz aktivnosti na rastu integriteta poreskih i kontrolnih organa, koje su u nadležnosti Poreske uprave Republike Srpske. S ciljem smanjenja sive zone u prikazivanju prometa, Vlada Republike Srpske započeće implementaciju novog sistema fiskalnih kasa, koji bi trebalo u potpunosti da bude u primjeni od 2022. godine.

Vlada Republike Srpske razmatrala je i utvrdila na svojoj 17. posebnoj sjednici Prijedlog Budžeta Republike Srpske za 2021. godinu, po hitnom postupku. Ukupna budžetska sredstva planirana Prijedlogom budžeta Republike Srpske za 2021. godinu iznose 3.795,0 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 159,0 miliona KM, odnosno 4,4 % u odnosu na ista predviđena Drugim rebalansom Budžeta za 2020. godinu.

Na današnjoj sjednici Vlade, utvrđen je i Prijedlog Zakona o izvršenju Budžeta Republike Srpske za 2021. godinu, po hitnom postupku, koji ima za cilj da se utvrde prava i obaveze organa u izvršenju Budžeta za 2021. godinu, kao i način raspodjele sredstava na njegove korisnike.

 

Na svojoj 17. posebnoj sjednici, Vlada Republike Srpske razmatrala je i utvrdila i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama Republike Srpske, po hitnom postupku, s ciljem da se omogući jednostavnije finansiranje, doprinese finansijskom rasterećenju, te poboljša likvidnosti i solventnosti javnih preduzeća, uz istovremeno ostvarenje nekoliko, u Strategiji upravljanja dugom Republike Srpske, identifikovanih srednjoročnih ciljeva, kao što su ciljevi koji se odnose na diverzifikaciju izvora finansiranja, instrumenata i baze investitora.

Shodno ovako postavljenim ciljevima teži se minimiziranju troškova finansiranja uz prihvatljivi nivo rizika. Takođe, kao cilj je određen i razvoj domaćeg finansijskog tržišta korišćenjem različitih instrumenata, sa naglaskom na instrumente duže ročnosti. Takođe, dopuna zakona je u skladu sa opredjeljenjem Vlade Republike Srpske da pomogne privredi u prevazilaženju poteškoćama sa kojim se ista suočila zbog negativnih posljedica uzrokovanih pandemijom virusa korona.

Dopunama se u zakonu dodaju novi stavovi koji stvaraju mogućnost izdavanja garancija Republike Srpske za garantovanje obaveza nastalih zaduženjem po osnovu emisije dugoročnih dužničkih hartija od vrijednosti javnih preduzeća za projekte od posebnog značaja za Republiku Srpsku. Time je omogućeno da se sve odredbe ovog zakona koje se odnose na korisnike kredita i zajmoprimce za čija zaduženja se izdaju garancije Republike Srpske primjenjuju i na emitenta dugoročnih dužničkih hartija od vrijednosti.

Vlada Republike Srpske utvrdila je i Prijedlog odluke o kratkoročnom zaduživanju Republike Srpske emisijom trezorskih zapisa za 2021. godinu, kojom je definisano da maksimalan iznos stanja kratkoročnog duga u 2021. godini ne može biti veći od 8% redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini, što prema usvojenom Drugom rebalansu budžeta Republike Srpske za 2020. godinu iznosi 224,2 miliona KM.

Takođe, na 17. posebnoj sjednici razmatran je i utvrđen Prijedlog odluke o iznosu garancija koje može izdati Republika Srpska u 2021. godini. Iznos predložen ovom odlukom predstavlja okvir do koga je moguće izdati garancije Republike Srpske u fiskalnoj 2021. godini, te definiše da ukupna izloženost po izdatim garancijama Republike Srpske ne može preći zakonom definisano ograničenje od 15% BDP-a u toj godini.

Vlada Republike Srpske utvrdila je na današnjoj sjednici i Prijedlog Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o igrama na sreću. Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su prvenstveno u njegovom usklađivanju sa Odlukom Ustavnog suda Republike Srpske. Postupajući prema stavovima iz odluke Ustavnog suda, predlaže se izmjena članova 7., 24., i 92. kojima se vrši usklađivanje, te preciznije propisuje  nadzor i način uplate koje se mogu vršiti i elektronskim putem.

 

 

 

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *