Vlada RS odgovara na optužbe: Izdvojeno gotovo 250 miliona KM za programe pomoći građanima

May 31, 2022, 3:27 pm

Povodom današnjih optužbi poslanika pojedinih opozicionih partija o tome da Vlada Republike Srpske „nije učinila ništa da zaštiti građane od inflacije“, Vlada Republike Srpske ističe da je, od početka ove godine do danas, izdvojila blizu 250 miliona KM kroz različite mjere pomoći građanima, u nastojanju da da adekvatan odgovor na nepovoljna, globalna makroekonomska kretanja.

Od početka ove godine,  Vlada Republike Srpske je, u odgovoru na rast inflacije koji je zahvatio cijeli svijet, donijela mjere namijenjene olakšanju životnog standarda stanovništva. Ističemo da je još u decembru prošle godine usvojen set zakona koji je doveo do povećanja plata i penzija i izdvajanja za boračke kategorije i licima koja su u stanju socijalne potrebe, uključujući i obračun plata koji je imao za rasterećenje poreskih opterećenja i povećanje plata.

Samo smanjenjem poreza, svim zaposlenim u realnom sektoru je upućeno 50 miliona KM s ciljem povećanja plata, a poslodavci su oslobođeni plaćanja 80 miliona KM prema Fondu zdravstvenog osiguranja.

Kao dio ovih mjera, rebalansom su povećane subvencije privredi, te je planiran iznos za 40 miliona KM veći od planiranog budžeta za 2022. godinu. Od pomenutog iznosa, samo 23 miliona KM se odnosi na povećanje subvencija poreza i doprinosa u svrhu povećanja plata.

Drugi set mjera obuhvaćenih rebalansom je upućen na razmatranje i usvajanje u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a njime je planirano povećanje plata, penzija, boračkih i socijalnih davanja za 10 odsto, a planirana je i stavka od 50 miliona KM koja bi trebala služiti za jednokratna davanja ugroženim kategorijama kao što su socijalni ugroženi, borci, penzioneri i omladina. Budžetski okvir će rebalansom biti povećan za 358 miliona KM, a veći dio ovog povećanja će se odnositi na podršku građanima.

Napominjemo da je, između ostalih, ovogodišnji agrarni budžet sa prvobitno planiranih 75 miliona KM povećan na 99 miliona KM (izdvojeno dodatnih 24 miliona KM, kroz mjere direktne podrške proizvođačima), te da će ovaj iznos biti dodatno povećan, podrškom proizvođačima mlijeka sa dodatnih sedam miliona KM.  Takođe, za realizaciju tri programa zapošljavanja, umjesto planiranih 14 miliona KM, biće izdvojeno duplo više – 28 miliona KM.

Jedna od odluka koja je pratila drugi set mjera je odluka o utvrđivanju najniže plate koja sada iznosi 650 KM, a što je više od Federacije BiH.

Takođe, smatramo posebno licemjernim da pojedini parlementarci pozivaju Vladu da jednu od narodnih kuhinja „odmah pomogne sa 100.000 KM“, a što govori o zabrinjavajućem nivou njihove neinformisanosti, pa i zlonamjerenog izvrtanja činjenica.

Naime, javnu kuhinju, koje ja pomenuta u parlamentarnoj raspravi, Vlada Republike Srpske prošlog mjeseca je pomogla sa 130.000 KM jednokratne pomoći, u okviru pomoći od 357.0000 koja je data za svih 15 narodnih kuhinja koje djeluju na području Republike Srpske. Pored toga, napominjemo da je Vlada, upravo sa ciljem zaštite najugroženijih kategorija stanovništva, u februaru dodatno obezbijedila 318.000 KM za humanitarna udruženja i socijalno ugrožena lica, u okviru pomoći za rad javnih kuhinja i nabavku prehrambeno-higijenskih paketa.

Pored toga, Vlada Republike Srpske je izvršila interventne nabavke određene vrste roba, a prati se i kretanje cijena na međunarodnom tržištu i blagovremeno će se reagovati u okviru raspoloživih resursa. Jedna od mogućnosti je ograničavanje cijena ili njihovo zamrzavanje koje bi moglo dovesti do nestašica. Trenutno je u skladu sa Zakonom o regulisanju cijena na snazi određivanje marži na naftu i naftne derivate i organičenje marži na osnovne životne namirnice koje se određuju u odnosu na nabavnu cijenu.

Osim navedenog namjera Vlade Republike Srpske je uputila inicijativu za izmjenu u oblasti indirektnog oporezivanja. Uvođenjem snižene stope na osnovne životne namirnice Vlada Republike Srpske je iskazala spremnost da se odrekne prihoda koji pripadaju Republici Srpskoj u ukupnom iznosu od 111 miliona KM do kraja godine, dok bi ukupan gubitak prihoda zbog ukidanja akciza na naftne derivate iznosio 17,6 miliona KM za Republiku Srpsku.

Sveukupno, Vlada Republike je, kroz brojne programe podrške građanima, od početka godine do danas izdvojila blizu 250 miliona KM, što direktno ukazuje da se povećani budžetski prihodi vraćaju građanima, te da Vlada sa punom odgovornošću i solidarnosću odgovara na globalne izazove koji su doveli do rasta inflacije.

                                                                                                                                  

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *