Velika rukometna senzacija: Portugal razbio Francusku

April 12, 2019, 6:57 am

Velika rukometna senzacija dogodila se u Gimaraešu, gdje su Portugalci pred nešto manje od četiri hiljade navijača srušili Francusku 33:27 u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, koje će se 2020. godine igrati u Austriji, Norveškoj i Švedskoj.

Dvoboj u kojem je domaćin stigao do neočekivanog slavlja vodili su hrvatske sudije Matija Gubica i Boris Milošević.

Didije Dinar odlučio je da mu Nikola Karabatić nije potreban za ovu utakmicu, a nevjerovatno zvuči podatak da gosti niti jednom nisu vodili tokom svih 60 minuta igre. Od samog starta Portugalci su zaigrali sjajno, poveli 3:0, a potom u finišu stigli i do +5 (17:12), a do kraja poluvremena primili su još samo jedan gol (17:13). Ipak, očekivala se reakcija gostiju u nastavku, ali najbliže što su prišli bilo je 18:15.

Sve nakon toga bila je maestralna predstava Portugalaca, koji su triput stigli i do najvećih +8 (26:18, 29:21, 30:22), a na kraju su slavili sa šest golova razlike i ostvarili jednu od najvećih pobjeda u istoriji. To je bio treći poraz “trikolora” u posljednje četiri utakmice.

Domaće je predvodio Rodrigez Areia sa šest golova, dok je na drugoj strani Nedim Remili bio najbolji sa sedam pogodaka.

Portugal u grupi 6 ima maksimalnih šest bodova, Francuska četiri, Rumunija dva, a Litvanija je bez bodova. Portugal i Francuska za dva dana igraju novu utakmicu, ovog puta u Strazburu.