Uzbuna u Beogradu: Sumnjali da pacijent ima ebolu

August 6, 2014, 8:22 am

Ipak, posle ozbilnih i dugotrajnih analiza pokazalo se da hospitalizovani pacijent nema ebolu već boluje od upale pluća.

“Pacijenta je kod nas uputio lekar iz unutrašnjosti kome se čovek obratio zbog temperature koju ima par dana. Sumnju je podgrejalo to što je nedavno boravio u Libiji. Pratimo zdravstveno stanje, ali njegova klinička slika ne govori u prilog tome da je zaražen ebolom” kaže direktor klinike Dragan Delić za “Blic”.

“Kada je stigao ovaj pacijent, došao sam da ga pregledam, a nekoliko mojih kolega lekara se ponudilo da to učini umesto mene, što govori o požrtvovanosti osoblja. Čak se i nekoliko sestara koje nisu raduile taj dan ponudilo da dođu na posao i ostanu koliko god je potrebno”, govori dr Delić.

Zaštitna oprema za lekare i medicinske sestre postoji, tu su odela, maske, rukavice, ali daleko je od one koja bi bila potrebna ako bi ovde bio pacijent oboleo od ebole.

“Na odeljenju bi bila potrebna soba sa negativnim pritiskom, jer bi se tako sprečilo eventualno širenje bolesti”, naglašava dr Delić.

Šta ako se desi ebola?

Ebola napada sitne krvne sudove u organizmu i pored visoke temperature, prate je opšta slabost, bol u glavi i mišićima, a vrlo brzo dolazi i do krvarenja kako unutrašnjeg, tako i spoljašnjeg. Infektivna klinika ima posebno odeljenje izolacije, gde se smeštaju pacijenti oboleli od zaraznih bolesti. Ako bi se sumnjalo da pacijent zaista ima zaraznu infektivnu bolest, celo odeljenje bi istog trenutka bilo zatvoreno, odnosno izolovano.

Aktuelna epidemija najveća je dosad, a zahvatila je Liberiju, Gvineju, Sijera Leone i Nigeriju. Do sada su obolele 1.323 osobe, a 729 ih je umrlo. Virus se među ljudima prenosi kontaktom sa krvlju i drugim telesnim tečnostima.

 

(mondo.rs)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *