Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrdio je da su izmjene Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit u skladu sa Ustavom BiH.
Sporni Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH nametnuo je visoki predstavnik Odlukom broj 13/23 od 1. jula 2023. godine.
“Ustavni sud je utvrdio da su član 203a. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine i član 4. Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine u skladu sa članom I/2. Ustava Bosne i Hercegovine i članom 7. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda jer su osporene odredbe dostupne, određene i predvidljive, a propisana krivičnopravna zaštita usmjerena je na legitimne pravne vrijednosti povezane s očuvanjem vladavine prava i funkcionisanjem pravnog poretka Bosne i Hercegovine”, saopšteno je iz Ustavnog suda BiH.
Inače, na osnovu ovih izmjena Krivičnog zakona BiH, čiju ocjenu stavnosti su i tražili poslanici Narodne skupštine Republike Srpske, Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, ostao je bez funkcije predsjednika Republike Srpske.
On je osuđen za nepoštovanje odluka visokog predstavnika, a posljedica te odluke bila je gubitak funkcije predsjednika Republike Srpske.
Oštre rekacije
Nakon odluke Ustavnog suda BIH i odbijanja apelacije poslanika NSRS uslijedile su reakcije iz RS I FBiH.
Ustavni sud BiH je politički montirana inkvizicija” i ništa nisam ni očekivao od današnje odluke ovog suda u vezi sa ocjenom ustavnosti odredaba Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo bivši visoki predstavnik Christian Schmidt, kojem su vlasti u RS tokom njegovog mandata osporavale legitimitet izjavio je lider SNSD-a Milorad Dodik. Naglasio je da Ustavni sud BiH, nije iskoristio priliku da pokaže da je pravna institucija koja poštuje i brani Ustav.
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da Ustavni sud, umjesto Ustava, štiti neustavno đelovanje neizabranog stranca, ali da ne postoji nijedan oblik fizičkog ili pravosudnog nasilja koji može nadjačati demokratski iskazanu volju naroda., napisala je Cvijanovićeva na društvenoj mreži “Iks”.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je Srni da je Ustavni sud BiH današnjom odlukom ponizio Parlamentarnu skupštinu BiH i ukinuo zakonodavnu funkciju, te “imenovao Kristijana Šmita za zakonodavca”. Tonska izjava Srni predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića.
Ministar pravde u Vladi Republike Srpske Goran Selak izjavio je, povodom odluke Ustavnog suda BiH kojom je odbijena apelacija u vezi sa primjenom izmjena Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine koje je nametnuo Kristijan Šmit, da će detaljan pravni komentar dati nakon objavljivanja cjelovite odluke i njenog obrazloženja.
Advokat Damir Sakić iz Sarajeva smatra da je ova odluka pravno manjkava iz više razloga.
TV K3
