US open: Kraj za Iznera i Lajovića, dalje idu Cicipas, Zverev…

September 1, 2020, 7:14 am

Prvog dana US opena vidjeli smo i prvo iznenađenje! U duelu dvojice Amerikanaca, Stivi Džonson je neočekivano savladao Džona Iznera u pet setova.

Džonson je poslie četvoročasovne borbe dva puta stizao set zaostatka i na kraju preokrenuo na 6:7 (5), 6:3, 6:7 (5), 6:3, 7:6 (3).

Tako je umjesto 16, u dijelu “kostura” u kojem je Novak Đoković ostao 64. igrač svijeta, kojem je naredni rival Rikardas Berankis.

S druge strane, jedan od pretendenata na plasman u finale David Gofan nije dozvolio iznenađenje, iako mu nije bilo lako.

Belgijanac je savladao drugog američkog gorostasa, 211 centimetara visokog Rajlija Opelku sa 7:6 (2), 3:6, 6:1, 6:4.

Ubjedljivu pobjedu u tri seta ostvario je Nijemac Jan-Lenard Štruf nad Špancem Pedrom Martinesom sa 6:0, 7:5, 6:4.

Lajović od očaja do sjaja i nazad

Srpski teniser Dušan Lajović završio je takmičenje na US openu, pošto ga je u prvom kolu savladao Egor Gerasimov.

Ovo je bio prvi duel njih dvojice, a Belorus ga je riješio u svoju korist poslije dva i po časa igre – po setovima 6:1, 4:6, 6:4, 6:4.

Lajović je bio na nivou jedino u drugoj polovini II seta i to nije bilo dovoljno da se savlada 72. igrač na ATP listi.

Prvih 45 minuta Lajović gotovo da nije postojao na terenu.

Već u prvom servis gemu na meču pretrpio je brejk, a isti scenario viđen je i u nastavku ovog dijela igre.

Gerasimov je koristio greške srpskog igrača i sa dva brejka rutinski riješio prvi set poslije samo dvadesetak minuta igre.

Kada pogledamo broj neiznuđenih grešaka Lajovića u tako kratkom vremenskom periodu nije ni čudo što je glatko izgubio prvi set. Zanimljivo, ovo je bio prvi završeni set na ovogodišnjem US openu.

Duciju prvi servis čak i nije loše funkcionisao, imao je čak 74 odsto ubačenog, ali su ga čak 14 neiznuđenih grešaka bacili na dno.

Djelovalo je da sa tog dna neće moći da se izvuče, pošto je već na startu izgubio gem na svoj servis.

Bilo je mirno potom sve do šestog gema drugog seta, kada srpski igrač konačno stiže do brejk lope, koju nažalost nije iskoristio.

Ipak, to mu je uspjelo u naredna dva gema na servis Belorusa. Lajović je bio u naletu i sa 2:4 brzo je na semaforu pisalo 6:4 za srpskog predstavnika.

Treći set donio nam je veliku borbu. Prva četiri gema protekla su bez brejkova, ali je zato u petom pao jedan, ali vrijedan.

Gerasimov je oduzeo servis Lajoviću, iskoristivši tek treću šansu u uzbudljivom gemu.

Ispostaviće se da je to bio ključan detalj ovog dela igre. Teniser su čuvali svoj servis do kraja i Bjelorus je poveo sa 2-1 u setovima.

Srpski igrač se na startu četvrtog seta suočavao sa velikim problemima u vidu sedam brejk lopti.

Uspješno je to prebrodio, spasao gem i nakratko ostao u “životu”. Ali ne zadugo.

Gerasimov je rutinski riješio gem na svoj servis, da bi u narednom na servis rivala došao do dvije brejk lopte, iskoristio prvu i stekao veliku prednost.

Posljednji voz Lajović nije uspio da uhvati u osmom gemu, kada je imao brejk šansu da se vrati u potpunosti u ovaj duel.

Gerasimov je uspješno meč kraju i sada čeka rivala u 2. kolu.

To će biti pobjednik duela u kojem se sastaju Stefano Travalja i Džordan Tompson.

Cicipas počistio Ramosa za tačno 100 minuta

Grčki teniser Stefanos Cicipas plasirao se u drugo kolo US Opena.

Cicipas je lako savladao Alberta Ramosa-Vinjalosa maksimalnim rezultatom – 6:2, 6:1, 6:2.

Meč je trajao sat vremena i 40 minuta.

Cicipas će u narednom kolu igrati protiv pobjednika meča Kresi – Kovalik.

U narednu rundu prošao je i Denis Šapovalov.

On je bio bolji od domaćeg tenisera Sebastijana Korde – 6:4, 4:6, 6:3, 6:2.

Protivnik u drugom kolu biće mu Sunvu ili Kvajtkovski.

Adrijan Manarino iz Francuske se plasirao u drugo kolo pobjedom nad Lorencom Sonegom – 6:1, 6:4, 2:6, 6:3.

Naredni protivnik biće mu Džek Sok ili Pablo Kuevas.

Zverev se izborio sa Kevinom Andersonom

Njemački teniser Aleksandar Zverev plasirao se u drugo kolo US Opena.

Zverev je imao težak posao na startu, pošto je morao da igra protiv finaliste US Opena iz 2017. godine Kevina Andersona.

Slavio je poslije četiri odigrana seta – 7:6, 5:7, 6:4, 7:5.

Andersonu su povrede usporile karijeru i već više od godinu dana pokušava da se vrati u staru formu kada je bio “Top 10” igrač.

U prvom setu je pretrpio brejk u petom gemu, ali je uzvratio u desetom kada je Zverev servirao za vođstvo i uveo je set u taj-brejk.

Tamo servis nije funkcionisao i Zverev mu je dopustio samo dva poena.

Drugi set osvojo je Anderson brejkom u 11. gemu, kada je Zverev katastrofalno servirao.

Naredna dva seta Zverev na svoj servis nije davao nikakvu šansu finalisti Vimbldona iz 2018. godine i dočekao je svoje šanse za brejk.

Naredni protivnik biće mu domaći teniser Brendon Nakašima, koji je maksimalnim rezultatom savladao Italijana Paola Lorencija, legendu čelendžera – 6:3, 6:2, 7:6.

Do drugog kola stigao je i Žil Simon, koji je bio bolji od Mohameda Safvata iz Egipta – 6:1, 6:4, 6:4.

U narednom kolu protivnik će mu biti Kopfer ili Fric.

Hurbert Hurkač je lako savladao Nijemca Gojovčika (6:3, 6:4, 6:4), pa će on u narednom kolu igrati protiv Davidovič Fokine.

Domaći teniser Mičel Kruger je takođe obezbijedio plasman u drugo kolo Grend Slema po prvi put u karijeri.

Savladao je Pabla Sousu – 3:6, 6:2, 7:5, 6:3.

Protivnik će mu biti Pablo Kareno Busta ili Učijama.