Traženjem nestalih treba da se bave entiteti (VIDEO)

August 30, 2018, 12:32 pm

Kod Manastira Svetog Nikole na Ozrenu danas je služen parastos i položeni vijenci povodom Međunarodnog dana nestalih, te istaknuto da se u Republici Srpskoj traga za 1.662 osobe, kao i da traženjem nestalih lica treba da se bave entiteti.
Posmrtni ostaci 126 Srba sa Ozrena, koji su poginuli u odbrambeno-otadžbinskom ratu, još nisu pronađeni.

Vijence su položili izaslanik presjednika Republike Srpske Miladin Dragičević, delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović, članovi Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, te predstavnici lokalnih organizacija iz Doboja, Petrova, Srpca, Bijeljine i Srebrenice.

Vijence su položili i predstavnici lokalne Boračke organizacije i Udruženja “Veterana Republike Srpske”, Odbor Petrovo, predstavnici Zavičajnog udruženja Zavidovićana iz Doboja, te drugih organizacija.

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je Republika Srpska još diskriminisana i da se njene institucije bore za ravnopravnost u pronalaženju poginulih i nestalih Srba.

“Činjenica je da su pripadnici našeg naroda uvijek bili blagonakloni i uvijek pružali podršku u traženju drugih nestalih, a da u traženju nestalih iz Republike Srpske, naših civila i boraca, još vlada velika zavjera ćutanja”, izjavio je Stevandić novinarima.

On je rekao da je na institucijama Srpske da budu upornije da tu zavjeru razbijaju i da se pokaže porodicama koje traže nestale, ali i međunarodnoj zajednici te partnerima iz Federacije BiH, da neće odustati od potrage za njima.

“Svake godine moramo biti jači i aktivniji i sigurno da će informacije tako biti brže dostupne, procuriće negdje, saznaćemo što više, da barem i tu budemo ravnopravni”, naveo je Stevandić.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović naveo je da, nažalost, mnoge žrtve tokom proteklog rata nisu pronađene.

“Na samom Ozrenu nestalo je 410 žrtava, od kojih se traga za još 126. Na prostoru BiH ima 5.516 nestalih, u Republici Srpskoj 1.662”, naveo je Savanović.

On je rekao da je porazno što su sloboda, pravda i istina ubijene tokom devedesetih godina prošlog vijeka, a činjenica da mnogi nestali nisu pronađeni “ukazuje o nesrećnoj sudbini ovih prostora i zločincima koji i danas hodaju, a nisu kažnjeni”.

“Živim u uvjerenju i nadi da će doći dan kada će i oni biti pronađeni i biti kažnjeni, a Vlada Republike Srpske i resorno ministarstvo učiniće sve u smislu logistike i svega drugog da se pomogne tim porodicama koje nisu našle svoje najmilije”, poručio je Savanović.

On je rekao da saosjeća sa bolom svih tih porodica i, s obzirom da ratni zločin ne može da zastari, poručio da će se raditi na njihovom procesuiranju.

“Narod ništa nije tražio nego je branio svoj prostor, svoju zemlju, svoju porodicu i, nažalost, bio žrtva tih krvnika koji će, nadam se, biti procesuirani”, izjavio je Savanović.

Predsjednik Odbora za traženje zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Marko Grabovac istakao je da nije zadovoljan dosadašnjim radom nadležnih institucija BiH, naročito Tužilaštva BiH, kada je riječ o pronalaženju i identifikaciji posmrtnih ostataka srpskih žrtava, te procesuiranju počinilaca zločina.

Grabovac je ponovio da su u tri postojeće kosturnice smješteni posmrtni ostaci 657 osoba koje, uprkos višegodišnjim zahtjevima, nisu identifikovane.

On je naglasio da ovakav Institut za nestala lica BiH ne treba nikome jer je u potpunosti zanemareno traženje lica srpske nacionalnosti, te da procesom traženja nestalih treba da se bave entiteti, kako je ranije i bilo, kada je učinak bio nemjerljivo veći.

Načelnik opštine Petrovo Ozrenko Petković izrazio je nezadovoljstvo radom svih institucija koja traže nestala lica i naveo da se sa ovog područja potražuje oko 200 lica, a da je zbog opstrukcija njihova sudbina i dalje nepoznata.

Na skupu, koji se tradicionalno 13. put obilježava na Ozrenu, predsjednik dobojske Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Drago Jović upozorio je na pojavu kriminogenih grupa iz Tuzle koje “za veliki novčani iznos obmanjuju porodice nestalih da znaju lokaciju posmrtnih ostataka njihovih srodnika”.

On je kao primjer naveo slučaj porodice Jovana Panića iz Modriče, koji traži oca stradalog u Vozući, a koji su takvim licima isplatili 1.000 evra, ali posmrtni ostaci nisu pronađeni.

Jović je ukazao i na slučaj Raduške Pavlović, koja potražuje tijelo sina zarobljenog u Vozući, a koju su kontaktirala ta lica.

Pavlovićeva je rekla da ju je kontaktiralo nepoznato lice i reklo da je iz Tuzle i da zna za lokaciju gdje je zakopano tijelo njenog sina, do koje će je odvesti za 1.000 evra.

“Zove već sedam dana i kaže da ponesem 500 evra u Tuzlu sada, a kada bude ekshumacija onda 500 evra”, navela je Petrušićeva.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *