Tegeltija je naglasio da je o sadržajima reformi postignut visok stepen saglasnosti, uz uslov da svako provodi reforme u okviru svoje ustavne nadležnosti.
“Saglasni smo da se definiše jedan dokument sličan pismu namjere koje priprema MMF, gdje se jasno definiše koje su to obaveze, koji je to rok i čije su to obaveze”, rekao je Tegeltija novinarima u Banjaluci.
Prema njegovim riječima, u usaglašenim reformama nema ništa novo u odnosu na ono što je već Vlada Srpske predvidjela Ekonomskom politikom za ovu godinu.
“Tačka o kojoj ne postoji saglasnost jeste diferencirana stopa PDV-a”, istakao je Tegeltija, dodajući da MMF smatra da je potrebno zadržati jedinstvenu stopu PDV-a, da Vlada Srpske smatra da treba uvesti diferenciranu stopu, a da je Vlada Federacije BiH bliža mišljenju MMF-a.
Ministar finansija Srpske rekao je da je Srpska zadovoljna sadržajem jučerašnjem razgovora na Jahorini, ali da nije zadovoljna dinamikom, odnosno time što nisu tačno definisani rokovi za aktivnosti niti su definisani nosioci aktivnosti, a vrlo su, kako je rekao, nejasna usaglašavanja stavova pojedinačno međunarodnih organizacija.
“Pozivamo ih da preduzimaju konkretne korake, da odmah nastavimo sa radom i definišemo i aktivnosti i rokove i nosioce”, rekao je Tegeltija.
Tegeltija je rekao da je na sastanku na Jahorini bilo riječi o programu ekonomskih reformi u BiH, uključujući tržište rada i zapošljavanje, vladavinu prava, reformu javne uprave, javne finansije i održiv privredni rast, te o poslovnom okruženju i konkurentnosti, ali da nije bilo riječi o novom kreditnom zaduženju BiH.
On je dodao da je riječ o sastanku koji je planiran za mart ove godine i predstavlja nastavak razgovora iz Vašingtona, a da bi naredni sastanak trebao biti početkom juna.
Osim Tegeltije, na sastanku sa predstavnicima svjetskih finansijskih organizacija bili su premijeri Republike Srpske Željka Cvijanović i Federacije BiH Fadil Novalić sa ministrima finansija, predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić, te ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.
Jučerašnjem sastanku na Jahorini prisustvovali su predstavnici Misije MMF, Svjetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj i Međunarodne finansijske korporacije – grupacije Svjetske banke.
Rast BDP-a u ovoj godini 2,15 odsto
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da će BDP u BiH, prema procjenama MMF-a, rasti u 2015. godini po stopi od 2,15 odsto.
Tegeltija je rekao da je srednjoročno planiran rast od četiri odsto u naredne dvije do tri godine.
“To nas ohrabruje, jer ta stopa rasta BDP-a omogućava da se on pozitivno osjeti i na životnom standardu građana”, izjavio je Tegeltija danas novinarima u Banjaluci.
On je dodao da je ključna opasnost za BiH visoka stopa nezaposlenosti i rad “na crno”.
Napomenuvši da je juče održana konstitutivna sjednica Fiskalnog savjeta BiH, Tegeltija je rekao da je MMF na toj sjednici predstavio svoje procjene za BiH.