Džaferović: BiH bi mogla dospjeti na »crnu listu« Moneyvala

May 13, 2015, 4:13 pm

“Radi se o situaciji da, ako ne usvojimo taj zakon, Bosna i Hercegovina će pretrpjeti ozbiljne posljedice – i BiH i entiteti i kantoni i opštine i svi mi koji živimo u BiH. Ako se ne bi usvojio danas Krivični zakon, a nadam se da će biti usvojen, BiH bi dospjela na ‘crnu listu’ Moneyvala”, smatra Džaferović.

Pojasnio je kako to znači da bi sve novčane transakcije iz BiH prema vani i izvana prema BiH bile pod posebnom lupom, “bile bi smatrane sumnjivim transakcijama i prema njima bi se preduzimao poseban režim”.

Džaferović ističe da je to nešto što bi poslalo “jako loše signale kada je u pitanju ekonomija BiH, kada su investicije u BiH u pitanju”.

“Očekujem od svih onih koji su izabrani da rade u ime građana ove zemlje, da vode računa o tome. Prema tome, pokušavati na izmjenama i dopunama Krivičnog zakona voditi neku međustranačku borbu je nešto što je zapravo na račun vlastite štete”, kazao je Džaferović.

S druge strane, naveo je, nigdje se u tom zakonu ne radi o prenosu nadležnosti.

“To je jednostavno izmišljenja stvar. Ako ćemo govoriti o prenosu nadležnosti onda možemo, kada je u pitanju krivično djelo trgovina ljudima, govoriti o deregulaciji državnog suda i prenosu određenih nadležnosti koje sada ima državni sud na entitetske sudove, jer je poznato da je ovim zakonom predviđeno da će se trgovina ljudima s ino-elementom tretirati od Suda BiH, a svaka druga trgovina ljudima, ona koja je unutar BiH, od entitetskih sudova”, objasnio je Džaferović.

Poslanici se na današnjoj sjednici trebaju izjasniti o zahtjevu Savjeta ministara BiH da se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH razmatra po hitnom postupku.

Savjet ministara BiH utvrdio je prijedlog ovog zakona radi harmonizacije krivičnog zakonodavstva u BiH s međunarodnim pravom te usklađivanja s preporukama GRECO-a, MONEYVAL komiteta i FATF-a, međunarodnog tijela čiji je zadatak praćenje mjera za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma.
Istorijski razlozi na strani BiH, ali pravni nisu

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferović izjavio je novinarima u pauzi zasjedanja tog doma da neće podržati Prijedlog rezolucije o Sutorini, čiji je predlagač poslanik Denis Bećirović.

“Kada je Sutorina u pitanju, istorijski razlozi su na strani BiH, ali pravni razlozi, na žalost, nisu na strani BiH. Zbog toga danas neću podržati rezoluciju”, najavio je Džaferović.

Predstavnički dom će u toku današnjeg zasjedanja razmatrati Prijedlog rezolucije o Sutorini kojim se, između ostalog, predlaže da Predstavnički dom PSBiH ocijeni “neprihvatljivim, neutemeljenim i štetnim Prijedlog ugovora o državnoj granici između Bosne i Hercegovine i Crne Gore, koji je utvrdio Savjet ministara BiH početkom novembra 2014, a prema kojem bi Sutorina trebala voljom državnih organa BiH trajno ostati u sastavu Crne Gore”.

Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma državnog parlamenta nije podržala Prijedlog rezolucije o Sutorini koju je u parlamentrnu proceduru uputio poslanik Denis Bećirović (SDPBiH).

 

Agencije

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *