Tegeltija: Budžet 3,2 milijarde KM; minuli rad po koeficijentu 0,3; nema povećanja penzija (VIDEO)

December 14, 2016, 1:09 pm

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je danas da je Vlada Srpske utvrdila Prijedlog budžeta Republike Srpske za 2017. godinu od 3,2 milijarde KM i Prijedlog ekonomskih reformi Srpske od 2017. do 2019. godine.

Usvajanjem programa ekonomskih reformi i budžeta , kako je rekao, ispunjeni su uslovi za aranžman sa MMF-om i za usvajanje ključnih dokumenata za funkcionisanje Srpske u idućoj godini.

Budžetski okvir ostaje 3,2 milijarde KM, a Srpska će se u narednoj godini zadužiti za još 608 miliona maraka. U istom obimu zadržani su svi izvorni prihodi i finansiranje, a visina izdvajanja za plate u budžetu neće biti promijenjena.

“Naš osnovni cilj u budžetu naredne godine jeste preusmjeravanje sredstava iz tekućih u kapitalne rashode. Vlada Republike Srpske ima program javnih investicija i ulaganja, a projekti koji će biti finansirani zavisiće od navedenog programa”, dodao je Tegeltija i napomenuo da će biti nabavljen određen broj vozila, među kojima i za MUP Srpske.

Tegeltija je najavio ukidanje posebnog doprinosa za solidarnost, dok će Fond solidarnosti nastaviti sa radom. Vlada je ostala pri odluci da se minuli rad obračunava po koeficijentu 0.3 odsto, iako je Savez sindikata bio protiv.

Istakao je da je za izmjenu obračuna minulog rada neophodno promijeniti Zakon o platama zaposlenih u javnim službama, nekoliko zakona o zaposlenima u pravosuđu i Ministarstvu unutrašnjih poslova /MUP/.

Tegeltija je ponovio da postoje dva modela za povećanje penzija u Srpskoj – redovno i vanredno.

“Na osnovu makroekonomskih pokazatelja nema osnova za povećanje penzija. Nisam siguran da li će doći do nekih drugačijih dogovora Vlade i penzionera, ali postoji prostor za određene korekcije”, rekao je Tegeltija.

Vlada Srpske na sinoćnjoj posebnoj sjednici, osim ova dva prijedloga, utvrdila je po hitnom postupku i Prijedlog zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2017. godinu, Prijedlog zakona o bankama Srpske, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za bankarstvo Srpske, te Prijedlog zakona o prestanku važenja Zakona o posebnom doprinosu za solidarnost.

 

Izvor: RTRS/ SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *