Šverc vrijedan milione: U plijenu carinika od lijekova za potenciju do nakita

August 12, 2024, 7:39 am

Odjeća, cigarete, aroma za nargilu, lijekovi i to najčešće za potenciju, sunčane naočale i nakit, samo su neke od stvari koje su zaplijenjene ove godine, te je tako od januara do juna u Bosni i Hercegovini privremeno oduzeta roba u vrijednost od 6.185.819 KM.

Pokazuju to podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH, a kako iz ove institucije ističu za “Nezavisne novine”, odranije pomenute cifre na carinskim ispostavama i graničnim prelazima prilikom unosa u carinsko područje BiH oduzeta je roba vrijednosti od 2.215.410,95 KM.

“Sva roba stranog porijekla koja se oduzme u unutrašnjosti BiH, privremeno se oduzima, jer ista ne posjeduje dokumentaciju o porijeklu robe, odnosno ista je bez akciznih markica kada se radi o akciznoj robi”, podsjećaju oni.

Kako dodaju, otkrivene su i nepravilnosti iz nadležnosti drugih organizacionih jedinica UIO, odnosno drugih organa za sprovođenje zakona, te su istim i ustupljene na nadležno postupanje, pri čemu vrijednost ustupljene robe iznosi oko 4.548.948 KM.

“UIO sa robom koja je oduzeta u krivičnom i prekršajnom postupku, zaplijenjena u carinsko-upravnom postupku i ustupljena u korist države Bosne i Hercegovine postupa u skladu sa Uputstvom o postupanju s robom oduzetom u krivičnom i prekršajnom postupku, zaplijenjenom u upravnom postupku i ustupljenom u korist BiH, Odlukom o prodaji carinske robe i Uputstvom o uništenju i ustupanju carinske robe”, pojašnjavaju oni i dodaju da je u toku izrada novog uputstva o postupanju sa oduzetom robom.

Takođe, na listi krijumčarenih stvari našli su se i medicinska oprema, kreme, parfemi, ali i bijela tehnika, mobiteli i računari.

Krajem jula UIO BiH privremeno je oduzeo mašinu za punjenje cigareta i određenu količinu sitno rezanog duvana i duvana u listu čija se ukupna vrijednost procjenjuje na iznos od oko 80.000 KM.

“Tom prilikom su pronašli i privremeno oduzeli mašinu za punjenje cigareta, 51 kg sitno rezanog duvana i 302 kg duvana u listu. Mašina je korištena za ilegalnu proizvodnju cigareta koje su bile pripremljene za dalju distribuciju i prometovanje”, istakli su tada iz UIO BiH.

Kada se radi o prekršajnom zakonodavstvu, iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH pojašnjavaju da se novčane kazne kreću u rasponu od 200 KM do 200.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i lica koje je počinilo prekršaj.

“Uglavnom za sve učinjene prekršaje propisi predviđaju i zaštitnu mjeru oduzimanja robe”, ističu iz UIO BiH za “Nezavisne novine”.

Sa druge strane, krivično zakonodavstvo, propisuje kaznu zatvora za krivično djelo krijumčarenje od šest mjeseci do 10 godina uz zaštitnu mjeru oduzimanja robe, dok se za krivično djelo organizovanje grupe ljudi ili udruženja za krijumčarenje ili rasturanje neocarinjene robe propisuje kaznu zatvora od najmanje tri godine, odnosno jednu.

“Zatim, ukoliko se krše propisi iz oblasti Zakona o akcizama u BiH, Krivični zakon BiH propisuje kaznu zatvora za krivično djelo nedozvoljen promet akciznim proizvodima od šest mjeseci do pet godina uz oduzimanje robe, a za krivično djelo nedozvoljeno skladištenja robe propisuje novčanu kaznu ili kaznu zatvora do tri godine”, pojašnjavaju iz UIO BiH.

Nezavisne novine

Foto: Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *